Strona główna 0_Slider Ostro o lewicy i roli Konstytucji. Biskup Dec w Gross-Rosen

Ostro o lewicy i roli Konstytucji. Biskup Dec w Gross-Rosen

28

W niedzielę na terenie byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary II wojny światowej. W wygłoszonej homilii biskup świdnicki ostrzegł przed obłudą, powrotem postaw sprzed 79 lat i stawianiem prawa stanowionego przez ludzi ponad prawem Bożym. – Czy rzeczywiście mamy przyznać rację tym, którzy mówią, że Konstytucja jest ważniejsza od Dekalogu, od Ewangelii? – mówił Ignacy Dec.

Drodzy bracia i siostry, w obecnej homilii zaaplikujmy przesłanie słowa Bożego, zwłaszcza dzisiejszej Ewangelii, do wydarzeń sprzed 79. lat i do dzisiejszej sytuacji społeczno-religijnej naszego życia. (…) Faryzeusze i uczeni w Piśmie atakowali Jezusa wprost, albo też pośrednio, atakując Jego uczniów. Dziś słyszymy o ataku na uczniów Pana Jezusa. Dzisiaj jest podobnie. Niektórzy ludzie z lewicy, różni adwersarze religijni ośmieszają niekiedy wprost Boże prawo, wymogi Pana Boga, ale częściej atakują ludzi Kościoła, dzisiejszych uczniów Jezusa Chrystusa – twierdził biskup świdnicki. Wskazywał przy tym, za słowami Jezusa, na potrzebę stawiania prawa Bożego ponad prawem stanowionym przez człowieka.

Nawiązał przy tym do dramatycznych wydarzeń wojennych sprzed blisko 80 lat. – Nasz zachodni sąsiad zewnętrznie udawał, że Bóg jest ważny a nawet potrzebny. Agresji na Polskę towarzyszyło hasło „Gott mit uns” – „Bóg z nami”. Pociągi do Auschwitz wiozły więźniów na zniszczenie w majestacie prawa. Tak się dzieje, że gdy prawo stanowione, nie wynika z prawa Bożego, gdy się je uważa za ważniejsze od tego co nakazał czy zakazał Bóg – mówił Dec.

Trzeba to dzisiaj także przypominać tym, którzy w różnych gremiach ustawodawczych nie liczą się z Bożym prawem i prawym sumieniem. Czy rzeczywiście mamy przyznać rajcę tym, którzy mówią, że Konstytucja jest ważniejsza od Dekalogu, od Ewangelii?. Trzeba też właściwie interpretować, co znaczy określenie „państwo prawa”, którym się tak często posługują politycy. Nie usiłujmy poprawiać Pana Boga. Budujmy w Europie, w świecie i w Polsce państwo prawa oparte na wartościach wskazanych przez Boga. Nie zapominajmy słów św. Jana Pawła II, że demokracja bez wartości przeradza się w jawny lub ukryty totalitaryzm – dodał biskup.

W uroczystościach na terenie Gross-Rosen wzięli udział parlamentarzyści i samorządowcy różnych opcji politycznych. Pod pomnikiem stojącym na terenie obozu złożono wieńce m.in. od prezydentów Wałbrzycha i Legnicy, burmistrzów Strzegomia, Jawora i Świebodzic. Obecny był Tadeusz Grabowski z delegacją kombatantów. W Gross-Rosen nie pojawiły władze powiatu świdnickiego ani Świdnicy.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • JAcenty

  Państwo jest świeckie. Obywatel państwa, który nie wyznaje wiary katolickiej nie musi akceptować Dekalogu. W świeckim państwie Konstytucja jest najwyższym aktem PRAWNYM. Niech ksiądz biskup nie miesza prawa świeckiego z prawem boskim. Zresztą PAN powiedział: oddajcie Bogu co boskie a cesarzowi co cesarskie.

  • Perun

   Właśnie!

  • Kamil

   Które z 10 przykazań (oprócz pierwszych 3) nie powinno obowiązywać niewierzących? Które Ci najbardziej przeszkadza?

   • Obi von Kenobi ;-)

    “Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży ?”

   • Perun

    Zastanawia mnie tylko brzmienie inwokacji: “Jam jest Pan Bóg twój, który cie wywiódł z ziemi egipskiej z domu niewoli.” Co do cholery Polacy znowu nawywijali w Egipcie, że ich pozamykali i dopiero interwencja Najwyższego pozwoliła im wrócić do kraju?

   • abc

    Pewne wartości są uniwersalne i nie przypisane do konkretnej religii. Nakreślono je jeszcze w czasach przed Chrystusem. Dlatego właśnie prawo świeckie jest gwarantem równego traktowania ludzi o różnych poglądach, nie faworyzując nikogo.

    • JAcenty

     Bardzo słusznie, prawo rzymskie powstało przed Chrystusem a jest do dziś stosowane.

   • Topik

    Ale mówisz o tych 9 – z nauk katechizmu czy o 10 ze Starego Testamentu..
    Chyba wiesz że kościół osunął w 3 wieku przykazanie mówiące o zakazie oddawania czci figurką.

   • JAcenty

    Chociażby : nie pożądaj żony bliźniego swego. Jak do tej pory w prawie karnym nie ma nic na temat cudzołożenia 🙂 Pamiętaj abyś dzień święty święcił. Ateista wcale nie musi świętować niedziel lub świąt kościelnych. Tymczasem rok szkolny rozpoczyna się mszą w kościele, dzieci mają więcej zajęć z religii niż na przykład z w-f. Przecież szkoły, z wyjątkiem wyznaniowych są świeckie

    • xdcam

     Czy odejście od wiary wyszło irlandii,hiszpani,francji na dobre?

     • JAcenty

      To czy wyszło na dobre to się okaże. Okazało się jednak, że wciskanie się Kościoła we wszystkie dziedziny życia społecznego i publicznego skończyło się właśnie w ten sposób: ludzie odeszli od wiary. Ta sama groźba istnieje również w Polsce, już zaczął się kryzys powołań a sakrament bierzmowania sami księża określają mianem sakramentu pożegnania z Kościołem.

     • nmisiek

      Łajdactwa w Kościele nie brak. Irlandia do dziś rozlicza się z pedofilii. Był tam Kościół i była pedofilia, nie ma Kościoła i pedofilii nie ma.

    • Marek Ko

     Panie Jacenty drogi nie wiem czy z niewiedzy czy raczej ze złośliwości Pan to pisze, ale na przykładzie Świdnicy i okolicy to msza nie jest w bezpośrednim związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Jest ona (dla tych co chcą) zupełnie w innym czasie. Zajęć w-fu jest 4 godziny a religii (dla tych co chcą) 2 tygodniowo. W przedszkolu jest jedna godzina religii i tylko dla grupy starszaków tzw. Zerówki, również dla chętnych.

     • JAcenty

      Rzeczywiście, takie Świebodzice na przykład: rozpoczęcie roku szkolnego – msza w kościele o godz. 8.00, zupełnie bez związku z rozpoczęciem roku. Zajęcia z religii dla tych co chcą, oczywiście w planie lekcji tak ulokowane, że dzieci które do kościoła nie chodzą mają ‘okienko’ i siedzą na przykład w świetlicy. Zajęcia w przedszkolu dla chętnych, jasne tylko gdzie siedzą te ‘niechętne’? – w kącie sali. I tak dalej i tym podobnie…

     • Marek Ko

      Nie wiem jak jest w Świebodzicach ale to nie jest reguła. Jaka parafia jeśli można wiedzieć? Plan lekcji to zawsze jest ciężki temat bo jednym nie pasuje religia a innym wf rano, gdyż przez resztę dnia nie czują się świeżo ale zawsze uwzględnia się kwestie religi i część klas ma właśnie tak ułożony plan. Wszystkim się nie dogodzi, jak to w życiu. Co jest złego w świetlicy? Pracuje tam pełnoprawny nauczyciel nie jednokrotnie przedmiotowiec, który ma obowiązek przeprowadzić zajęcia z dzieckiem. Co do przedszkola. Kiedy katecheta ma zajęcia, wychowawca poświęca czas pozostałym po przez pracę indywidualną w innym pomieszczeniu bądź na godzinę dołączają do innej grupy zresztą rano przed zajęciami i po południu, dzieci i tak są mieszane.

     • JAcenty

      Z ogłoszeń parafialnych:
      Jutro w poniedziałek 3 września rozpoczynamy nowy rok szkolny. Z tej okazji zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami na Mszę Świętą na godzinę 8:00 rano.
      Parafia pod wezw. Św. Apostołów Piotra i Pawła.

     • Marek Ko

      Jeżeli, ktoś i tak nie uczęszcza na religie, to raczej w szkole zjawi się dopiero na 9:00. Nie widzę przymusu. Na Osiedlu Młodych w Świdnicy czy nawet w Witoszowie owe msze, są w godzinach Popołudniowych wiec nie ma reguły. Wie Pan zawsze tam gdzie zwiększają się swobody jednych innym się je ogranicza. Nic nowego ale nikt by mnie nie zmusił do tej mszy przed rozpoczęciem jeżeli było by to wbrew moim poglądom. A Ci, którzy nie maja odwagi….cóż to ich problem. Pozdrawiam Pana

     • JAcenty

      Dzięki za pozdrowienia, miło się rozmawiało.

 • Anty-Cebula

  Niemieckiego*

  • Waldi

   niemieckiego – właśnie jest dobrze

   • Anty-Cebula

    Bo poprawili 😀

 • mieszkaniec

  Szkoda, że znowu widzi drzazgę w cudzym oku, a belki w swoim nie. A ja oczekuję na informację dotyczącą pedofili w diecezji.

  • Siostra Bernadetka

   A ja uzupełnienia listy skazanych pedofilów.

 • Wiktor Lis

  Dostaję torsji jak widzę tego katabasa i jak czytam co wygaduje w myśl zasady “kto nie jest z nami- ten jest przeciwko nam”… We wszystko jest wmieszany “biedny” Bóg- szkoda, że chłop sam się nie może wypowiedzieć… Ma prawdopodobnie bardzo dużo roboty i umyka mu informacja, że ma niekompetentnego “pracownika” w Świdnicy….

 • Wynalazca Diodak

  Nieważne co mówił już, ale Biskup jest już u nas od 2004, jak król, od tego roku zmieniło się ilu premierów, prezydentów (jeden zginął), prezydent miasta, starosta a Biskup Dec ciągle jest, kiedy odejdzie?

  • Wiktor Lis

   Jak go “szef” odwoła ….

 • Natalia

  Panie biskupie wracaj pan do swojego palacu i pomodl sie o opamietanie.

 • Cogito

  mój autorytet moralny,dekalog, pomawianie,mściwość,małość,miłosierdzie te sprawy…