Strona główna 0_Slider Pomagają pogorzelcom z Mickiewicza. Zebrano już ponad 35 tysięcy!

Pomagają pogorzelcom z Mickiewicza. Zebrano już ponad 35 tysięcy!

0

Trwa zbiórka dla mieszkańców budynku wielorodzinnego przy ulicy Mickiewicza w Żarowie. Na początku sierpnia wybuchł tam pożar, w wyniku którego do szpitala trafiły cztery osoby, a zniszczeniu uległy mieszkania oraz część klatki schodowej. Pod koniec września odbędzie się piknik charytatywny, połączony z loterią fantową. Dochód z imprezy trafi do pogorzelców.

Ogień w budynku przy ulicy Mickiewicza pojawił się 2 sierpnia, około godziny 3.20. Akcję gaśniczą prowadziło dziewięć jednostek straży pożarnej, w tym 5 z terenu gminy Żarów oraz 4 ze Świdnicy. Wszyscy lokatorzy zostali ewakuowani. Do wyprowadzenia ludzi konieczne było użycie drabin. Przez okna ewakuowano w sumie 9 osób. Jedno mieszkanie i część klatki schodowej spłonęło doszczętnie, dwa mieszkania oraz sklep znajdujący się na parterze zostały zalane. W wyniku pożaru ranne zostały cztery osoby: dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Przetransportowano ich do szpitala powiatowego w Świdnicy. Pozostali poszkodowani trafili pod opieką Ośrodka Pomocy Społeczne w Żarowie.

Już tego samego dnia władze Żarowa zadeklarowały odremontowania zniszczonych mieszkań. Niezależnie od pomocy samorządu rozpoczęto także zbiórkę darów oraz funduszy dla pogorzelców, wtedy też zadeklarowano organizację imprezy charytatywnej.

30 września odbędzie się piknik “Nakręcamy pomoc”, podczas którego odbędzie się także loteria fantowa. – Przy okazji imprezy będziemy wspierać rodzinę, która ucierpiała w pożarze. Cały dochód ze sprzedaży produktów ze Wspólnotowej Kawiarenki zostanie przeznaczony na pomoc pogorzelcom. Liczymy na to, że mieszkańcy również chętnie wspomogą charytatywną zbiórkę. Dobra zabawa jest najważniejsza, ale jeszcze ważniejszy jest cel, który będzie jej przyświecał – zapowiada burmistrz Leszek Michalak.

Dodatkową atrakcją podczas pikniku charytatywnego będzie konkurs kulinarny “Wielkie Grillowanie”, który skierowany jest do wszystkich mieszkańców naszej gminy. Mogą w nim wziąć udział koła gospodyń wiejskich, organizacje, grupy nieformalne oraz osoby indywidualne z gminy Żarów. Konkurs odbywać się będzie pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Żarów. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – sprzęt AGD ufundowany przez Electrolux Poland z żarowskiej podstrefy ekonomicznej – mówi Magdalena Pawlik z Urzędu Miejskiego. Także na 30 września zaplanowane zostały Żarowskie Biegi Strefowe, którym towarzyszyć będzie wiele atrakcji.

Według stanu z 4 września, na rzecz poszkodowanych w pożarze lokatorów wpłynęło 33 830 złotych. Kolejne 1500 złotych zebrano podczas sprzedaży ciasta upieczonego na wcześniej planowany piknik charytatywny, który z uwagi na kapryśną pogodę został przeniesiony właśnie na koniec września.

Szczegółowy program charytatywnej imprezy ma zostać ogłoszony w najbliższym czasie.

Michał Nadolski
[email protected]