Strona główna 0_Slider Park Sikorskiego ukończony?

Park Sikorskiego ukończony?

60

Do 31 sierpnia 2018 roku miała się zakończyć rewitalizacja parku im. Władysława Sikorskiego. Prace na ponad ośmiohektarowym terenie wciąż trwają.

Park Sikorskiego to kolejny teren zielony w Świdnicy, który został poddany rewitalizacji. Przez lata stał on zapomniany, niemal porzucony przez miasto. Nikt nie zajmował się pielęgnacją tamtejszej – coraz bardziej zdziczałej i chorej – zieleni. Efekty były widoczne po każdym silniejszym wietrze, a połamane gałęzie stanowiły coraz większe zagrożenie dla osób odwiedzających park. Zmianę miała przynieść rewitalizacja, która w sumie pochłonęła blisko 5 mln 720 tys. złotych. Z uwagi na skalę zmian, prace podzielono na etapy.

W ramach pierwszego z przetargów ogłoszonych przez świdnicki magistrat, zrealizowano – budzącą sporo kontrowersji wśród mieszkańców – wycinkę drzew. – Wytyczne do projektu w parku im. Władysława Sikorskiego wskazują do usunięcia 342 osobniki (244 w stanie bardzo złym) na 1885 zinwentaryzowanych drzew, co stanowi 18% – wyliczał Jan Dzięcielski, przewodniczący świdnickiej Rady Miasta, były nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnica. Pomimo skrupulatnej inwentaryzacji oraz usunięciu chorych, niebezpiecznych i nie rokujących szans na przeżycie drzew, w maju 2018 roku na jednego ze spacerowiczów przechadzających się parkiem niemal runęła gruba gałąź. W sumie na prace związane z pracami pielęgnacyjnymi i nasadzeniami zieleni wydano 2 mln 116 tys. złotych.

Na kolejny etap rewitalizacji przeznaczono 3 mln 44 tys. złotych. Świdnickiemu przedsiębiorstwu TELFA zlecono wykonanie prac rozbiórkowych, montaż 120 nowych latarni parkowych i innych lamp, 7 kamer monitoringu miejskiego, ustawienie ponad 60 nowych ławek oraz ponad 20 śmietników. W ramach prac do remontu przeznaczono nawierzchnię parkowych alejek, których układ ma nawiązywać do historycznej kompozycji ciągów pieszych z XIX wieku, a także przebudowę ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż ulicy Sikorskiego.

Dodatkowo, jedną z atrakcji rewitalizowanego terenu ma być tzw. “psi park”, który powstanie w północnej części parku Sikorskiego, niedaleko ulicy Letniej. Będzie to ogrodzone miejsce do zabaw z psami. Zostaną tam ustawione wzniesienia, tunele, pochylnie, słupki do slalomu, czy też płotki do skoków. Stanie tam także poidło dla psów. Drugą z atrakcji ma być górka saneczkowa utworzona w miejscu dawnego amfiteatru. Będą ją oświetlały dedykowane lampy, które będzie można włączyć na żądanie korzystających z górki.

Zgodnie z zawartymi przez miasto umowami z wykonawcami, wszystkie prace w parku miały się zakończyć najpóźniej 31 sierpnia 2018 roku. Nie ze wszystkimi zadaniami udało się uporać przed tym terminem. Nieukończona jest chociażby ścieżka wzdłuż Sikorskiego oraz obok odnowionego skweru przy ulicy Wałowej. Pod koniec czerwca urzędnicy podpisali dwa aneksy związane z prowadzonymi w parku robotami. Jak tłumaczyła rzecznik świdnickiego magistratu, dotyczyły one zmniejszenia ilości robót rozbiórkowych oraz zwiększenia prac sanitarnych przy zieleni. Magdalena Dzwonkowska zapewniała jednak, że rzeczone aneksy nie mają związku ze zmianą terminu realizacji prac.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Świdnicy o przedstawienie aktualnego terminu zakończenia robót oraz o wyjaśnienie przyczyny powstania opóźnienia względem pierwotnie ustalonej daty.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Natalia

  Zadnego ladu i skladu zaczyna sie nie konczy tragedia.

  • Dominika

   Tzn? O co ci cho? Że w końcu w tym mieście po tylu latach ktoś w końcu zajął sie parkami kompleksowo? Ogród Rozany, Walowa, Płac Drzymały, PArki Sikorskiego i centralny to mało??? Natalia doprawdy ogarnij sie 🙂

 • Suw

  Najważniejsze że nasadzenia były pierwsze i duża ich część poległa więc będą nowe.

  • nmisiek

   Na koszt wykonawcy.

 • henryk

  Ta nieudolność władz miasta stała się już standardem.Nie można liczyć ani na planowane realizowanie inwestycji a tym bardziej na oszczędność lub przynajmniej zmieszczenie się w planowanych kosztach inwestycji.Kasa wycieka na lewo i prawo.

  • Czytelnik

   Weźmie się kredyt i będzie git !!!

 • oloderay

  A VYBORY do rad narodowych niebawem… Opozycja czeka w odwrocie a jeszcze tyle do zrobienia. Park centralny nie dokończony, a jak skończą to i tak będzie brakowało DOMINATY. Nic nie piszecie o stadionie czyżby poprawiono?

  • As wino

   a co jest jakaś lista wysunięta przez UM z poprawkami??

   • oloderay

    Nie wiem, ale powinni takową sporządzić.

 • Maciej Miłosz

  Nie skończyli w terminie? No coś podobnego, kto by się spodziewał?

 • Eaglew

  ścieżka na Sikorskiego (ta asfaltowa, która jest właśnie zdzierana) była akurat OK – nie była zniszczona!, przewód elektryczny zasilający latarnie chodnikowe należało poprowadzić w glebie wzdłuż ścieżki. Jest cała masa nieskończonej pracy na terenie samego parku a tu biorą się za niszczenie dobrej ścieżki, na samym końcu prac w parku należało się nad tym zastanowić czy ją kruszyć i kłaść kostkę (puzle)

  • Teresa Libędzka

   Nie rozumiesz. Co z tego że ścieżka była dobra? Nowa będzie miała metkę: To JA zrobiłam:)

   • sowa

    A ty Teresko również jesteś mocno powiązana z kontrkandydatami pani BMS. Od sierpnia nie skomentowałaś/łeś nic poza tekstami o BMS. Dobrze przynajmniej płacą za taką słabą robotę?

    • Teresa Libędzka

     Komentuję to, co mi się nie podoba i tyle. A kto jest na czyich usługach, można by długo rozmawiać:)

  • nmisiek

   Bez przesady. Sam w chałupie robisz remont co parę lat, a malujesz częściej. A nie znaczy to, że czekasz aż farba ci ze ścian obłazi. Tu akurat korzenie drzew zniszczyły asfalt w kilku miejscach. Zimą szło nogi połamać o wyrwy i pęknięcia. I kto mądry kładzie przewody elektryczne w parku na łące, pod drzewami i ich korzeniami, gdy za jakiś czas będzie musiał wycinać te drzewa.
   Wg. ciebie nie trzeba było naprawiać obecnie remontowanego odcinka Wałbrzyskiej (pl. Grunwaldzkiego) bo był “akurat OK”

   • Eaglew

    dyskutujemy o ścieżce rowerowej na Sikorskiego – a nie o nawierzchni ulicy Wałbrzyskiej, jeżeli korzenie wg Ciebie zniszczyły tam asfalt w kilku miejscach i trzeba wymienić asfalt na całej długości i jeśli jest to wg Ciebie zasadne – ok, jednak należy zauważyć że są inne miejsca w mieście gdzie stan chodników aż prosi się o kapitalny remont bo idąc po samej kostce z dziurawych puzli można się przewrócić w biały dzień (patrz np ul. Marcinkowskiego v/SP4)

    • nmisiek

     Wszak dyskutujemy o ścieżce rowerowej na Sikorskiego, nie zaś o innych chodnikach w mieście.
     Na chodnik to asfalt, nawet przeorany, byłby może Ok. Ale tu robiono coś zupełnie nowego i w nowym miejscu – chodnik i ścieżkę rowerową. Jak zatem zostawić odcinek starej nawierzchni i połączyć ją z nową? Jak remontujesz chałupę to malujemy całą ścianę a nie tylko tam gdzie farba obłazi. To, że gdzieś indziej są kiepskie chodniki nie oznacza, że tu mamy odpalić babola. Zauważ, że powoli naprawione są chodniki w całym mieście.

 • Szymon Michalski

  A co z parkiem centralnym ? Zrobią go za 10 lat ?