Strona główna 0_Slider Otwarcie świdnickiego stadionu pod okiem mistrza olimpijskiego!

Otwarcie świdnickiego stadionu pod okiem mistrza olimpijskiego! [FOTO/VIDEO]

0

Na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji miało dziś miejsce uroczyste otwarcie wyremontowanej płyty głównej stadionu. Po wczorajszym meczu piłkarskiej reprezentacji Polski w kategorii U-16, dzisiejszy dzień należał do lekkoatletów. Na trybunach nie zabrakło gwiazd królowej sportu na czele z dwukrotnym mistrzem olimpijskim Tomaszem Majewskim!

To drugi z zaplanowanych trzech dni obchodów otwarcia świdnickiego obiektu. Przypomnijmy, że w czwartek po raz pierwszy w historii naszego miasta byliśmy gospodarzem meczu piłkarskiej reprezentacji Polski. Biało-czerwoni w meczu w kategorii wiekowej do lat 16 pokonali drużynę z Czech 3:1. Uroczyste otwarcie zaplanowano na dzień drugi. Był korowód złożony z przedstawicieli przedszkoli, szkół podstawowych i zawodników oraz zawodniczek reprezentujących nasze kluby sportowe. Była również sztafeta pokoleniowa na dystansie 4×400 metrów, a następnie lekkoatletyczne zawody w ramach “Współzawodnictwa szkolnego 2018/2019”.

Na terenie świdnickiego obiektu nie zabrakło licznej reprezentacji złożonej z przedstawicieli lekkiej atletyki. Na trybunach zasiedli m.in.: dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, a obecnie wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Tomasz Majewski, halowy mistrz świata w sztafecie 4×400 metrów, Łukasz Krawczuk, trenerka naszego młociarza – Pawła Fajdka, Jolanta Kumor, czy też nasz znakomity 108-letni sprinter, Stanisław Kowalski. W sobotę, 22 września ostatnia część obchodów otwierających stadion Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. O godz. 14.00 odbędzie się mecz piłkarskiej IV ligi, w którym Dabro-Bau Polonia Stal Świdnica podejmie ekipę MKP Wołów. O 18.30 będzie miało uroczyste zakończenie Mistrzostw Polski w biegu na orientację.

***

I etap przebudowy sportowej areny przy ulicy Śląskiej ruszył w marcu 2017 roku. Pierwotnie zakładano, że zakończy się do 15 września 2017 roku, zaś jej koszt wyniesie 7 mln 235 tys. złotych. Ostatecznie inwestycja została odebrana 31 sierpnia 2019 roku – niemal rok później niż planowano. Okazała się też droższa. Po wyrzuceniu z placu budowy pierwszego wykonawcy, spółki Saltex Europa, w kolejnym przetargu wybrano ofertę złożoną przez konsorcjum DABRO-BAU i BUD-ZIEM. Firmy zaproponowały ukończenie inwestycji – wykonanej według świdnickich urzędników w 21% – za kwotę 7,1 mln złotych. To niewiele mniej, niż za budowę “od podstaw” żądał Saltex. Kilka miesięcy później okazało się, że potrzeba dodatkowych 250 tysięcy na “nieprzewidziane roboty”, z kolei w sierpniu radni wyrazili zgodę na przeznaczenie 439 tys. złotych na zakup pierwszego wyposażenia stadionu, jednak ostatecznie, według rzecznik świdnickiego magistratu, wydatki te mają pochłonąć 193 tys. złotych. Od ubiegłego roku inwestycji przygląda się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Michał Nadolski

fot. Artur Ciachowski
video: Master-Profit