Strona główna 0_Slider Miasto przejmie rondo i zasadzi kwiatki za 67 tysięcy

Miasto przejmie rondo i zasadzi kwiatki za 67 tysięcy

63

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska zwróciła się do świdnickich radnych o wyrażenie zgody na tymczasowe przejęcie przez miasto ronda znajdującego się u zbiegu ulic Zamenhofa, Emilii Plater i Ceglanej. Ma tam zostać nasadzona zieleń.  Jeszcze rok temu, po doniesieniu złożonym także przez Beatę Moskal-Słaniewską, prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie budowy ronda przy sporym, finansowym współudziale miasta.

Gmina Miasto Świdnica przywiązuje wielką wagę do wizerunku Miasta, a tym samym do jego estetyki. Dlatego od kilku lat podejmowane są prace polegające m. in. na rewitalizacji parków, odtwarzaniu skwerów, a także zagospodarowywaniu zielenią pasów drogowych. Droga krajowa nr 35 jest główną arterią komunikacyjną miasta, przez którą każdego dnia przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów. Z uwagi na to uznajemy, że zagospodarowanie ronda zlokalizowanego na wjeździe do Świdnicy nie powinno odbiegać od przyjętych standardów – tłumaczy Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej w świdnickim magistracie.

Stąd wniosek o przejęcie od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ograniczonego zarządzania rondem znajdującym się w ciągu krajowej “trzydziestki piątki”, na czas realizacji prac przy zagospodarowaniu tamtejszej wysepki. Jak wyjaśnia dyrektor Gleba, w kwocie 67 tys. złotych zamkną się prace związane ze sporządzeniem projektu zieleni na rondzie, wykonaniem robót wynikających z projektu oraz 3-letnie bieżące utrzymanie i konserwacja zieleni.

W przeszłości sprawą ronda, powstałego w ramach przebudowy układu drogowego u zbiegu Zamenhofa, Plater i Ceglanej, zajmowała się prokuratura. Stało się tak po skierowaniu przez prezydent Świdnicy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jej poprzednika, Wojciecha Murdzka. Sprawa dotyczyła sprzedaży gruntów pod obecny hipermarket Kaufland, a także budowy wyjazdu z marketu na drogę krajową nr 35 oraz właśnie przebudowy skrzyżowania.

Przy sprzedaży działki gruntu, stanowiącej majątek Miasta Gminy Świdnica mogło dojść do przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez członków byłego zarządu Miasta Gminy Świdnica, w tym Prezydenta. W szczególności owe nieprawidłowości dotyczą: 1/ sprzedaży działki gruntu po cenie znacznie zaniżonej względem jej rzeczywistej wartości rynkowej, 2/ wydatkowanie przez Miasto Gminę Świdnica kwoty 1.723.569,31 złotych na inwestycję obejmującą przebudowę układu komunikacyjnego drogi krajowej nr 35 z ulicą Marii Curie-Skłodowskiej w Świdnicy, Emilii Plater i Ceglanej, która to inwestycja umożliwia wjazd do marketu Kaufland i jako taka powinna być finansowana przede wszystkim ze środków tego marketu a nie Miasta Gminy Świdnica – stwierdzono w zawiadomieniu z listopada 2016 roku. Śledztwem zajęła się Prokuratura Rejonowa w Dzierżoniowie. Po ponad 10 miesiącach śledztwo zostało umorzone. Od tej decyzji Beata Moskal-Słaniewska się nie odwoływała.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Artur Ciachowski

 • Pawel

  67 tysięcy za kawałek ziemi? Nie no żart po prostu. 20 tysięcy w zupełności powinno wystarczyć.

  • Janieon

   Jest 20 000 zł na rok. A umowa mówi o 3 latach. Więc się zgadza

  • Tomek

   W Wałbrzuchu również zagospodarowano rondo przy 35 tce i jest piękną wizytówką przy wjeździe do miasta

   • Pawel

    Piękne rondo w kwiatach – zgoda, ale skąd taka kwota?!

    • nmisiek

     projekt, wykonanie i trzyletnia pielęgnacja.

 • Natalia

  I znowu kwiatki a cena powala 67 tys , p Prezydent opamietaj sie kobieto ludzie nie sa glupi.

 • ajax wilczur

  No a co z rondem na wylotówce w kierunku Strzegomia? Piekna wizytówka wjeżdzajacych do naszego miasta. Krzaki,trawa,chaszcze

  • Jeder

   Ale czy przypadkiem tamto rondo nie jest już za znakiem Świdnica? Jak tak, to już gmina wiejska Świdnica jest jego właścicielem, a nie miasto

 • szary obywatel

  Mi się ten pomysł bardzo podoba. Ludzie przestańcie bredzic, czym jest 67 tysięcy na 3 lata przy budżecie miasta 250miliow!!!

 • Czytelnik

  Po co komu kwiatki na rondzie , przecież żaden kierowca nie patrzy na kwiatki tylko na ruch na rondzie . To wręcz może rozpraszać , jakiś niedzielny kierowca zapatrzy sie na kwiatki i bedzie buuum . Wyrzucone pieniądze !!!!

  • daro

   Bzdury piszesz , jeżdże dużo po mieście i bardzo mi się podoba to że są tam kwiaty a nie krzaczory , estetyka miasta to też ważna rzecz dla LUDZI .

   • Grzegorz Jasiński

    Chyba na wrotkach 🙂 Albo jak jeden z takich d..ów na których trzeba trąbić bo się wloką 20 na godzinę.

 • Alonzo

  67 tysięcy, a remont nawierzchni asfaltowej na Różanej kosztował 20 tysięcy. Więc za 67 tysiecy można by wyremontować 700 m nawierzchni na np. zrujnowanej Prądzyńskiego/Dąbrowskiego/Waryńskiego czy wielu innych drogach. Bez sensu. A tak będziemy mogli oglądać ładne kwiatki z dziurawych dróg,

  • pisfan

   proponuję remont ul. Traugutta, która jest ulicą tranzytową dla wielu kierowców

 • mieszkaniec

  Jaka firma i po jakiego rodzaju procedurze bedzie wykonywala prace? Moze FM z wolnej reki?

  • Kamil

   Też tak myślę, że może trzeba jeszcze dać komuś zarobić przed odejściem.

 • henryk

  Miasto nie może finansować cudzej drogi, która leży na cudzym gruncie,chyba ,że jest to zadanie zlecone na które dostanie pieniądze.

 • JAcenty

  Po co kwiatki? Bierzmy przykład z Wałbrzycha, tam na wjeździe do miasta posadzono dąb, od imienia prezydenta miasta nazwany ‘Roman’. Może na tym rondzie też coś posadzić, na przykład lipę i dać jej na imię ‘Beata’ ?

  • Cjapek

   Tyle tylko, że w Wałbrzychu wyremontowano w kilka lat jakieś 70% infrastruktury (parki też).
   U nas przez kolejne lata jest zaniedbywana. Moze zamiast tego posadzić na naszym rondzie płacząca Wierzbę i nazwać “wstyd”, jak 20 lat rządów w Ś-cy? 🙂

   • Alonzo

    Bardzo trafne porownanie do Wałbrzycha. Obecnie infrastrukturalnie Walbrzych bije Swidnice na glowe. Na przyklad sciezki rowerowe. W swidnicy są tak na prawdę dla picu. Pourywane kawalki sciezek rowerowych to tu to tam bez zadnej infrastruktury, czesto nawet bez zjazdu/wjazdu z ulicy. W Walbrzychu w kilku kierunkach mozna do miasta wjechac sciezka rowerowa, przejechac cale i wyjechac w pelni bezpiecznie ze sciezek przy ktorych są stojaki, laweczki itp. I cala infrastruktura miasta, piekne wylotowki w miescie, podzamcze, niby zwykle blokowisko a dookola zadbane chodniki, sciezki rowerowe, rowna dwupasmowa droga, nowe wiaty przystankowe z elektronicznymi tablocami. Swiat ucieka a Swidnica stoi w miejscu, te opoznienia ciezko bedzie nadrobic,a na pewno nie z obecna wladza.

    Dzis nawet jadac rowerem przez Swidnice uawiadomilem sobie ze nie ma chyba u nas nawet nigdzie na swiatlach osobnych swiatel dla rowerow i sciezki przez droge. Czyli korzystajac ze Swidnickich sciezek rowerowych stworzonych lapu capu przez obecne wladze, trzeba by wiecej (aby jechac zgodnie z prawem) co chwila z roweru zsiadac, prowadzic, wsiadac i tak co troche.

    • Nie usuwajcie konta!

     Czy Ty wiesz, że Wałbrzych zapożyczył się pod te remonty na 500 mln, stając się najbardziej zadłużonym miastem w kraju?

     • Jolanta Pałac

      Świdnica zapożyczyła się na 130 mln. A nasze inwestycje infrastrukturalne to 0 przy wałbrzyskich.Kwiatki zwiędną, drogi zostają.

     • Tomek

      No właśnie!!! A spróbuj tak zapożyczyć Świdnicę. Już teraz jest larum a to być może ostatnia perspektywa aby na tych warunkach dostać pieniądze z unii

    • Tomek

     Masz rację. Te pseudo ścieżki były masowo wytyczane przez Pana Murdzka. Czyli zabieranie części chodnika poprzez pomalowanie linii i znaczków z rowerkami. Tak było niestety w wielu miejscach

     • Jolanta Pałac

      Jak byś wychylił nosek z naszego zaścianka, to byś zobaczył, że tak postępują w wielu miastach w Polsce i w Niemczech.
      I o dziwo to działa. Piesi nie szwendają się po torze rowerowym tylko idą grzecznie,jak trzeba to gęsiego, po swojej części. To takie prawie bezinwestycyjne rozdzielenie ruchu na istniejących chodnikach i w starej zabudowie.Pan Murdzek jeździ po świecie to wiedział o tym i próbował wprowadzić to w naszym mieście.:)

     • Tomek

      No tak trafione w sedno. Pan Murdzek jeździł po świecie zamiast zajmować się sprawami miasta!!! Takie prawie “bezinfestycyjne”!!! Czyli pudrowanie….. A poźniej szumne odłaszanie oddaliśmy tyle to a tyle ścieżek rowerowych. A co do naszego pięknego miasta nie uważam go za zaścianek a tu i tam bywałem

     • nmisiek

      No a ten chory pomysł z “puszczeniem” ścieżki rowerowej przez park młodzieżowy? Przez jego centralną część z dawną fontanną i wieżyczka? Gdzie ławki i ludziska z dziećmi?

  • Wiktor Lis

   Hahahahahahaha- dobre- podpisuję się… 😉

  • Marcin Marszałek

   Akurat słynny Dąb Roman nie jest dobrym przykładem, gdyż jest to już 4ty Roman na tym rondzie i łącznie kosztowały Wałbrzych dużo więcej.

   • JAcenty

    Trzy próby posadzenia Romana wykonywane były na koszt firmy sadzącej w ramach gwarancji.

    • Tomek

     Tak samo jak wiele nasadzeń w Świdnicy. Również na gwarancji

  • Czytelnik

   Z jednej strony dobry pomysł , z drugiej , przy każdym nowym prezydencie , nastąpi zmiana nazwy drzewa 🙂

  • daro

   A może posadżmy pokrzywy i nazwijmy je “Jacenty za póżno wyjęty”

 • Cjapek

  Proponuję zrobić coś sensownego i wyremontować DROGI!!!!

  • Alonzo

   Dokladnie bo niedługo zmienia sie w drogi polne. Swoja droga to dosc ciekawe. Przeciez osoby z obecnej ekipy rządzącej tez jezdza tymi drogami, tez czuja jak auto po tym jedzie i nie przyjdzie im do glowy zrobic z tym porzadku? Tak samo w miescie jak i w powiecie to sie tyczy.

 • oloderay

  A przenieść tam dominatę – parawan prysznicowy spod Katedry. Taniej wyjdzie a efekt będzie powalający. Na drugie rondo zainstalować zapomniany pomnik XXX lecia. (ciekawe co się z nim stało?). Nawet by pasował do obecnych okoliczności, wszak za rok 30 lecie III RP.

  • Swidniczanin

   Jak to co? Pojechał do huty i przerobili go na żyletki.

 • Pawel

  Panie Gleba niech pan poda nazwę firmy, która za 67 tys. nasadzi kwiatków, bo to z daleka śmierdzi…

  • Tomek

   To wszystko zależy od tego jakie to będą kwiatki!? Są takie o których potocznie mówi się śmierdziuszki. A co do nazwy firmy, nic prostszego wystarczy zwrócić się do UM. Nic prostszego. Czy 67 tys na trzy lata za nasadzenia, całoroczne pięlęgnowanie to dużo???

   • Tomek

    Jedno jest pewne. Jakby miasto tym rondem się nie zainteresowało za chwilę na tym portalu pojawiłby się artykuł z tytułem ” Rondo wstydu”. Taki to już portal

   • Pawel

    Mamy przy kamienicy teren zielony wielkością podobny do tego ronda. Kilka lat temu zainwestowaliśmy: projekt, wymiana gleby, nasadzenia rabat, krzewów, drzew, trawa z rolki. Za wszystko zapłaciliśmy ok. 8 tysięcy, roczny koszt pielęgnacji, koszenia, podlewania, przycinania tego terenu to 2400 pln (umowa). Jesteśmy bardzo zadowoleni, dlatego uważam, że 67 tysięcy jest wzięte z sufitu.

 • Teresa Libędzka

  Cytat: “Gmina Miasto Świdnica przywiązuje wielką wagę do wizerunku Miasta, a tym samym do jego estetyki.”
  To może raczej wziąć się trzeba za syfiaste i śmierdzące podwórka w całym mieście, za kamienice na Rynku, które się sypią i za Zaułek Świętokrzyski? Ten ostatni to też estetyczna wizytówka miasta?

  • Jolanta Pałac

   Za 67 tysięcy można by było ten zaułek przynajmniej odmalować. Zachwyceni Rynkiem goście przechodzą przez niego na dziki parking przy smutnej dziurze. Wot estetyka!

   • szary obywatel

    Brat miał tyle czasu na to i nic… Za to mamy piękne szklane drzwi pod katedra za BAGATELA 300TYSIECY ZŁOTYCH.

    • Jolanta Pałac

     Ok! Brat nie zrobił tego. Prawdopodobnie było założenie, że wyremontuje się przy okazji budowy galerii.

     Dlaczego jednak pani prezydent, tak dbająca o estetykę miasta, tego też nie zrobiła nie potrafię zrozumieć.

     Ta ulica to HAŃBA dla miasta. Teraz BMS ma wydać 67 tysięcy na rondo, które nie jest piękne, ale specjalnie nie wadzi, a ten śmierdzący tunel przy Rynku, dumie miasta, popada w coraz większą ruinę i straszy turystów.

     Galerii nadal nie ma. BMS porobiła jakieś prolongaty w tym temacie. Co z odszkodowaniem dla miasta?

     • nmisiek

      Ona też czeka z remontem zaplecza aż powstanie galeria. I tak będziemy czekać do u…nej. śmierci. I każdy znajdzie i usprawiedliwienie i potępienie dla inaczej czyniących.

     • Jolanta Pałac

      To , że galeria nie powstanie jest już chyba oczywiste. Zatem nie ma na co czekać. Ciekawe co z karą od BR? Wysłano kolejne pismo ?

     • mieszkaniec

      Dokladnie! Co z kara 3 mln? Pierwszy 1 mln wplacony? Drugie 250 tys. Za kwartal wplacone? Jezeli tak na co miasto przeznaczy ta kwote? Jezeli nie czy sprawa przeciwko inwestorowi trafila do sądu?

     • XYZ

      Ciekawe ile czasu mają na egzekucję tej kary zanim miasto podejmie dalsze działania, gdyby przelew nie pojawił się jednak na koncie? Nie jest to zwykła zaległość względem innej firmy, a dług względem samorządu terytorialnego, a ci mogą dochodzić swoich praw do skutku, nawet gdy spółka ma 5 000 zł kapitału zakładowego i do takiej wysokości teoretycznie odpowiada. Jednak pozostaje przecież grunt pod niezrealizowaną galerią.

  • Tomek

   Z tym że teraz zaczyna się coś w tym temacie dziać. Za czasów poprzednika nikt nawetnie pomyślał o takich podwótkach. Najważniejszy był plac przed Katedrą o przepraszam “lotnisko”

 • Gosia

  Polityki kwiatowej ciąg dalszy za KOLOSALNE PIENIĄDZE dlatego trzeba 21 października IŚĆ na wybory, by położyć temu kres.

  • szary obywatel

   Zbiórka już rozliczona

 • Suw

  Nawet można się domyśleć kto wykona te prace.

 • Waldi

  Nasze garaże też są w takiej części miasta, że można uznać je za teren reprezentacyjny. Chętnie udostępnimy go do nasadzeń. I zgodzimy się na kwiaty za jedyne 10 tys. Będzie ładnie.

 • Misza

  Kwiatki fajne… ale kto to wszystko będzie utrzymywał. Przyjdzie kryzys i za 5-10 lat to wszystko obrosną chwasty. Sadźmy tak, żeby nie trzeba było nic z tym robić latami.

 • Wiktor Lis

  Niech sobie pani Słaniewska i pan Gleba sami wyłożą ze swoich urzędniczych pensji te 67 tys. zł na takie duperele. Tak dokładnie- d u p e r e l e… Czy Pani Słaniewska potrafi tylko sadzić kwiatki ? Jakąś szkołę ogrodniczą skończyła czy co ? Rondo wygląda ładnie a w tym mieście na prawdę jest sporo innych potrzeb.

 • Maciej Miłosz

  Świetna, przyszłościowa inwestycja. Gdy kwiatki już urosną i będą duże, zdrowe i silne wtedy innowacyjni inwestorzy będą do naszego miasta walić drzwiami i oknami a młodzież zostanie tu i pozakłada rodziny. Wypłaty będą w kwiatkach, jeść będziemy kwiatki, będziemy jeździć taczkami z ziemią.

 • Rafał

  I to jest marnotrawienie pieniędzy podatników….

 • Igor

  A możę za miast kwiatków można by postawić jakąś rzeźbę albo posąg ?Ile będzie kosztować obsługa tego ronda rocznie ?

  • JAcenty

   No właśnie, można by postawić obelisk smoleński. Do tego tablicę upamiętniającą wkład naszego ukochanego premiera rządu w negocjacje akcesyjne do unii europejskiej.

   • Wiktor Lis

    i jeszcze rzeźbę kota, ster kierunku Tupoleva, niewidzialne krzesło Andrzeja w Białym domu- co kto chce- do wyboru, do koloru… 😉

 • CoJaPacze

  Znowu ????
  To przecież jakiś absurd… dlaczego o takie rzeczy nie mogą zadbać Ci co mają przez sąd uznane prace użyteczno – społeczne !!! przecież te pieniądze mogą pójść na place zabaw dla dzieci, domy seniora , lub na komunikację miejską … PANI BMS MAM TEGO DOŚĆ NIE GŁOSUJĘ NA PANIĄ !!!!!!!

 • Grzegorz Jasiński

  Pani neo-pzprowska prezydent będzie na kredyt sadzić kwiatki na rondzie. Pora w sam raz, bo zima niedługo. 67 tysięcy w błoto, ale czerwona pani prezydent ma to gdzieś, bo nie płaci swoimi i (daj Boże) nie będzie już prezydentem w przyszłym roku. A smród po pani prezydent długo będzie się unosił – jej długi (podkręcone o ponad 60 milionów) spłacimy my – mieszkańcy.