Prezydent Beata Moskal-Słaniewska zwróciła się do świdnickich radnych o wyrażenie zgody na tymczasowe przejęcie przez miasto ronda znajdującego się u zbiegu ulic Zamenhofa, Emilii Plater i Ceglanej. Ma tam zostać nasadzona zieleń. Jeszcze rok temu, po doniesieniu złożonym także przez Beatę Moskal-Słaniewską, prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie budowy ronda przy sporym, finansowym współudziale miasta.
– Gmina Miasto Świdnica przywiązuje wielką wagę do wizerunku Miasta, a tym samym do jego estetyki. Dlatego od kilku lat podejmowane są prace polegające m. in. na rewitalizacji parków, odtwarzaniu skwerów, a także zagospodarowywaniu zielenią pasów drogowych. Droga krajowa nr 35 jest główną arterią komunikacyjną miasta, przez którą każdego dnia przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów. Z uwagi na to uznajemy, że zagospodarowanie ronda zlokalizowanego na wjeździe do Świdnicy nie powinno odbiegać od przyjętych standardów – tłumaczy Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej w świdnickim magistracie.
Stąd wniosek o przejęcie od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ograniczonego zarządzania rondem znajdującym się w ciągu krajowej „trzydziestki piątki”, na czas realizacji prac przy zagospodarowaniu tamtejszej wysepki. Jak wyjaśnia dyrektor Gleba, w kwocie 67 tys. złotych zamkną się prace związane ze sporządzeniem projektu zieleni na rondzie, wykonaniem robót wynikających z projektu oraz 3-letnie bieżące utrzymanie i konserwacja zieleni.
W przeszłości sprawą ronda, powstałego w ramach przebudowy układu drogowego u zbiegu Zamenhofa, Plater i Ceglanej, zajmowała się prokuratura. Stało się tak po skierowaniu przez prezydent Świdnicy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jej poprzednika, Wojciecha Murdzka. Sprawa dotyczyła sprzedaży gruntów pod obecny hipermarket Kaufland, a także budowy wyjazdu z marketu na drogę krajową nr 35 oraz właśnie przebudowy skrzyżowania.
– Przy sprzedaży działki gruntu, stanowiącej majątek Miasta Gminy Świdnica mogło dojść do przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez członków byłego zarządu Miasta Gminy Świdnica, w tym Prezydenta. W szczególności owe nieprawidłowości dotyczą: 1/ sprzedaży działki gruntu po cenie znacznie zaniżonej względem jej rzeczywistej wartości rynkowej, 2/ wydatkowanie przez Miasto Gminę Świdnica kwoty 1.723.569,31 złotych na inwestycję obejmującą przebudowę układu komunikacyjnego drogi krajowej nr 35 z ulicą Marii Curie-Skłodowskiej w Świdnicy, Emilii Plater i Ceglanej, która to inwestycja umożliwia wjazd do marketu Kaufland i jako taka powinna być finansowana przede wszystkim ze środków tego marketu a nie Miasta Gminy Świdnica – stwierdzono w zawiadomieniu z listopada 2016 roku. Śledztwem zajęła się Prokuratura Rejonowa w Dzierżoniowie. Po ponad 10 miesiącach śledztwo zostało umorzone. Od tej decyzji Beata Moskal-Słaniewska się nie odwoływała.
Michał Nadolski
[email protected]
fot. Artur Ciachowski