Strona główna 0_Slider Miasto o zwężeniu na Komunardów: zgodne z przepisami, będzie nowe oznakowanie

Miasto o zwężeniu na Komunardów: zgodne z przepisami, będzie nowe oznakowanie

14

Większą swobodą ruchu pieszych i rowerzystów tłumaczą miejscy urzędnicy zwężenie na ulicy Komunardów. Zapewniają przy tym, że węższa jezdnia jest zgodna z przepisami. Skorygowane ma zostać oznakowanie poziome, dzięki czemu w tym miejscu nie powinno już dochodzić do niebezpiecznych sytuacji.

W rejonie skrzyżowania ulic Komunardów, Wałowej i Sikorskiego od kilku tygodni trwają prace związane z przebudową ścieżki pieszo-rowerowej, która biegnie dalej wzdłuż Sikorskiego. W bezpośrednim sąsiedztwie skweru przy Wałowej trakt dla przechodniów oraz miłośników jednośladów został poszerzony, a dodatkowo oddzielony metrowej szerokości “opaską”, oddzielającą go od jezdni.

Oznaczało to zwężenie jednego z pasów ulicy Komunardów, z którego korzystają kierowcy jadący później ulicą Sikorskiego w kierunku centrum handlowego, Osiedla Młodych, czy też łącznika autostradowego. Zmotoryzowani alarmowali, że z powodu przebudowy i braku oznaczeń zaczęło w tym miejscu dochodzić do niebezpiecznych sytuacji, a także do powstawania korków.

Rzecznik świdnickiego magistratu wyjaśnia teraz, że jezdnia została zwężona z 9 do 7 metrów, co ma na celu zapewnienie “większej swobody ruchu” na powstającej drodze rowerowej i chodniku. – Szerokość pasa ruchu dla drogi gminnej o klasie Z może wahać się od 3 do 3,5m. Wybrano możliwie najszerszą opcję – zapewnia Magdalena Dzwonkowska. Jak dodaje, przy przyjętych szerokościach pasów ruchu, nie powinno tam dochodzić do jakichkolwiek problemów związanych z kolizjami i powstawaniem drogowych zatorów. – W tym miejscu zrobiona zostanie również korekta oznakowania poziomego, więc widoczna obecnie dysproporcja w szerokościach pasów ruchu zostanie “wyrównana” – zaznacza Dzwonkowska.

Rzecznik potwierdza też wcześniejsze przypuszczenia dotyczące nietypowo położonego wjazdu na przebudowywaną obecnie ścieżkę rowerową. Skierowany został on wprost na wyspę zieleni znajdującą się u zbiegu Komunardów, Sikorskiego i Wałowej, a nie na istniejący 20 metrów dalej przejazd rowerowy. – Docelowo, ale dopiero w kolejnym etapie, planowane jest przesunięcie istniejącego przejazdu rowerowego (oznakowanie P-11) właśnie w miejsce, gdzie z wyprzedzeniem powstało obniżenie w krawężnikach i połączenie go z oznakowaniem P-10, czyli przejściem dla pieszych – wyjaśnia rzecznik.

Nowe przejście ma być bardziej dogodne dla pieszych idących od strony ulicy Ofiar Oświęcimskich w stronę m.in. skweru przy Wałowej, zaś przejazd dla jednośladów ma ułatwić przejazd z Parku Młodzieżowego, a w przyszłości drogą rowerową wzdłuż Ofiar Oświęcimskich.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • henryk

  Dla Prezydent wszystko jest zgodne z prawem pomimo,że go nie zna.Ale czy zgodne jest z logicznym rozumowaniem?

  • JAcenty

   Jest taki kawał o akwarium i o tym że jeżeli ktoś nie ma akwarium to jest …. no właśnie. To by było na tyle jeśli chodzi o logiczne rozumowanie urzędników UM.

   • Perun

    Biorąc pod uwagę logikę przedstawianą nam przez UM, to tam pracują praktycznie sami nie-akwaryści:).

    • JAcenty

     Znaczy się sami cykliści?

     • Perun

      Same cudowne dzieci, jak ze złotego komentarza o Szurkowskim Bohdana Tomaszewskiego:).

  • Maciej Miłosz

   Dobra, co w tym przypadku jest nie tak?

 • Zdzisław a

  Skąd UM bierze tak lotnych projektantów i gdzie logiczne myślenie???Po co te ścieżki rowerowe jak i tak ludzie jeżdżą po jezdni,blokując ruch i stwarzając niebezpieczne sytuacje chociażby na Przemysłowej….

  • Maciej Miłosz

   A po co parkingi skoro kierowcy i tak parkują na chodniku? Takich “rowerzystów” trzeba karać mandatami i wyganiać na ścieżki i tyle. Pretensje do policji a nie do twórców infrastruktury.

 • Jerzy Kaczkowski

  Sam jestem rowerzystą i kierowcą zarazem i wydaje mi się, że miasto powinno poszerzać a nie zwężać jezdnie. Samochodów będzie przybywać i tego nie zmienimy. Zupełnie niepotrzebne jest to zwężenie. Chodnik można było poprowadzić bliżej fontanny tym bardziej, że ulicą Sikorskiego nie widać spacerujących tłumów ludzi. Jest to bardzo ruchliwa ulica i dla pieszych lepszym rozwiązaniem byłby chodnik oddalony jak najdalej od jezdni.

  • Maciej Miłosz

   No i co zmieni to poszerzenie jezdni? Co to da, że będziesz miał 4 metry zamiast 3,5 oprócz tego, że piesi i rowerzyści będą mieli mniej miejsca?

   • Grzegorz Jasiński

    Jak Waść zasiądziesz kiedyś za kierownicę to zrozumiesz.

 • Mareczek

  Do niekompetencji, braku zdrowego rozsądku teraz dorzucono zwykłą głupotę. Kto podejmuje te irracjonalne decyzje?

  • Grzegorz Jasiński

   Władza wybrana przez większość Świdniczan, niestety…

 • Grzegorz Jasiński

  Czyli kolejny odcinek głupoty drogowej w Świdnicy. Poprzedni to zwężenie na wyremontowanej właśnie części Placu Grunwaldzkiego przechodzącej w Wałbrzyską.