Strona główna 0_Slider Władze miasta biorą kolejny kredyt. Długi Świdnicy sięgną 127 milionów

Władze miasta biorą kolejny kredyt. Długi Świdnicy sięgną 127 milionów

75

Świdniccy urzędnicy chcą pożyczyć prawie 24 mln złotych na sfinansowanie dziury budżetowej oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Kredyt będzie spłacany do końca 2033 roku. Przewiduje się, że zadłużenie Świdnicy na koniec 2018 roku wyniesie nieco ponad 127 mln złotych.

5 września świdniccy urzędnicy ogłosili przetarg na “udzielenie i obsługę kredytu długoterminowego w wysokości 23 867 206 złotych na finansowanie planowanego deficytu budżetu oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów”. Kredyt ma zostać spłacony do dnia 25 grudnia 2033 roku.

Zgodnie z przyjętą w grudniu 2017 roku uchwałą budżetową na rok 2018, zaplanowano dochody w kwocie nieco ponad 252 mln złotych oraz wydatki w wysokości blisko 271 mln złotych. Tym samym tegoroczny deficyt ma wynieść niemal 19 milionów złotych. – Z przedłożonej uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy (…) w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasto Świdnica, zawierającej prognozę kwoty długu i jego spłaty wynika, iż przewidywana na koniec 2018 roku kwota długu wyniesie 127 054 360 złotych, co stanowi 50,41% prognozowanych dochodów roku budżetowego – stwierdzono w uchwale Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu, dotyczącej możliwości sfinansowania deficytu budżetowego. Wskazano przy tym, że nie zostanie przekroczony dopuszczalny poziom zadłużenia samorządu.

Dla porównania, zgodnie ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2014 rok – ostatniego budżetu przygotowanego za kadencji Wojciecha Murdzka, dochody wyniosły blisko 182 mln złotych, wydatki – prawie 185 mln złotych, zaś budżet gminy zamknął się deficytem w wysokości około 2 mln 782 tys. złotych. Zadłużenie miasta na koniec okresu sprawozdawczego wynosiło 67 679 533 złotych.

***

W czerwcu 2018 roku ministerstwo finansów przygotowało raport dotyczący poziomu zadłużenia samorządów na koniec 2017 roku. Na podstawie zebranych danych podliczono, jak dług poszczególnych gmin przedstawia się w odniesieniu do liczby mieszkańców. Spośród 2478 gmin Świdnica zajęła 248. miejsce z zadłużeniem w wysokości ponad 106 mln złotych. W przypadku, gdyby spłata samorządowego długu spadła na barki mieszkańców, każdy świdniczanin musiałby zapłacić 1 832 złotych.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • YES

  gdy potrzeba siana zadzwoń do … 🙂

 • Swidniczanin

  Przez 4 lata dług się prawie podwoił.
  Z 67 na 124mln.
  To się nazywa gospodarność 👏 👏 👏

  • henryk

   I to tylko przez 4 lata a nie przez 12 lat jak za Murdzek.BMS puszcza nas z torbami przez rabatki.

 • szary obywatel

  Wałbrzych zadłużony na ponad 500 milionów i wszyscy szczęśliwi.

  • BA

   No cóż Obywatelu, to kwestia czasu i nowej ustawy, która już jest procedowana, że takie miasta będą smutnie kończyć. Wejdzie zarząd komisaryczny i dochody nie będą szły na rozwój miasta, tylko na spłatę długów. Banki niewypłacalnym przestaną pożyczać. Najgorsze będzie to, że trzeba będzie obcinać wydatki bieżące i np. nauczyciele nie dostaną podwyżek (przy dobrej wersji) itd. , itp.

   • Obi von Kenobi ;-)

    Bajki opowiadasz i wciskasz ciemnotę. Nauczyciele dostaną, bo to “inna kasa ” 😛

  • Jolanta Pałac

   Prawda. Tylko gospodarz Wałbrzycha zamiast rabatek buduje piękne,nowoczesne arterie i stawia nowe bloki mieszkalne.

   • Maciej Miłosz

    To prawda, tam przynajmniej za kredyt powstają jakieś rozwojowe inwestycje. Rabatki i pudrowanie kamienic to żadna innowacja.

  • Maciej Miłosz

   Teraz tak, a co za 10 lat?

  • GlosGlos

   Tylko Wałbrzych ma więcej pieniędzy… i jest miastem na prawach grodzkich.
   Budują budynki mieszkalne…
   Drogi remontują. Dworce kolejowe.
   Budują sporo przedszkoli…
   Rozwineli komunikację miejską…
   Zamek Książ wyremontowali…
   Zrobili Starą Kopalnie
   Wybudowali aqua park z halą
   Organizują imprezy rangi ogólnopolskiej…
   Też kwiatki posadzili
   Generalnie jest to inne miasto bo ma inny status na prawach powiatu, niż Świdnica…

 • wo

  Komuno wróć! Zrobił(a) nam się drugi Gierek w tej kadencji. Z rozkoszą postawię X obok każdego sensownego kandydata zamiast tej Pani.

 • Ewka

  A czemu szanowna redakcja nie napisze ile środków unijnych i ministerialnych pozyskało miasto? Ile to wychodzi w przeliczeniu na 1 mieszkańca? Przecież widać ile dzieje się w mieście właśnie za te pieniądze. A żeby je otrzymać najpierw trzeba wyłożyć swoje fundusze a po realizacji otrzymuje się te pozyskane. Budżet miasta niestety nie wystarczy na tyle inwestycji z dofinansowaniem więc zaciąga się kredyt. To ostatnie rozdanie środków unijnych i głupotą byłoby nie wykorzystanie ich. Niestety to kolejny artykuł atakujący obecne władze, tendencyjny i nieobiektywny.

  • BA

   Droga Ewko, napisałaś o środkach unijnych i to w części jest pewne wytłumaczenie, ale wiele wydaje się szastając milionami na rzeczy poza tym typem finansowania. Tempo robienia długów jest ogromne od 4 lat. Przypomnę, że ekipa Murdzka za 12 lat zostawiła miasto z 68 mln długu ( w tym 30 mln. towarzysza Markiewicza), a środki unijne, które pozyskano wówczas z dwóch rozdań były ogromne. Więc nie da się wytłumaczyć obecnej władzy w zakresie gospodarności. Popatrz na termin spłaty-rok 2033-pani prezydent będzie już od dawna na emeryturze i to nie ona będzie spłacać, a Twoje dzieci.

  • Tomek

   Dobrze, że Świdniczanie mogą dowiedzieć się o tym co się dzieje w Świdnicy z innych źródeł, bo na tym portalu tylko jad i wyjątkowa jednostronność. Obiektywność dziennikarska to jest coś co redaktorowi nigdy nie było i nie będzie znane

   • Maciej Miłosz

    Informacja o kredycie jest nieprawdziwa czy co?

    • Tomek

     A o 200 tys. złotych na trzy osobową firmę finansowaną z budżetu miasta też jest informacją nieprawdziwą?

     • Maciej Miłosz

      Nie widzę w artykule nic na ten temat. Odpowiesz mi co w artykule jest nieprawdziwe?

  • Grzegorz Jasiński

   Oj, dzieje się. Zrujnowane parki, ulice i ronda przebudowywane 2 raz w ciągu 10-ciu lat. Żółte barierki na placu Strzegomskim nie wiadomo dla kogo (ale komuś za nie zapłacili). Ale najważniejsza jest propaganda sukcesu i “wielka siostra” spoglądająca dziesiątkami oczu ze specjalnie wydawanej “darmowej” gazety.

 • Magda

  Nie sztuką jest wydawać nie swoje pieniądze i zadłużać miasto…

  • henryk

   Wydawać każdy potrafi a szczególnie nie swoje,natomiast wydawać mądrze już nie.

 • Natalia

  Czarno to widze i nadchodzi wielka smuta bo co to za gospodarz co sie zadluza na tak duza skale i dlatego nie pojde na wybory .

  • Jolanta Pałac

   To gospodyni zostanie i długi będą spłacać jeszcze twoje wnuki.

  • BA

   Trzeba iść i zmienić gospodarza, zwłaszcza, że jest super kontrkandydant. Pan Drobny ma ogromne doświadczenie finansisty i zarządzającego. W swojej karierze z powodzeniem zarządzał liczącym 2500 zespołem, więc z 250 urzędnikami bez trudu da sobie radę. Byłam na spotkaniu z nim i posłuchałam sobie czym dysponuje, no i muszę stwierdzić, że merytorycznie bije na głowę panią prezydent.

   • Jolanta Pałac

    Ale nie jest taki ładny 🙂

   • JAcenty

    I z ogromnym doświadczeniem zaorał, zakopał i wyrównał teren pod Lidla

   • Wynalazca Diodak

    Stąd Beata MS zapewne będzie unikać debaty bo merytorycznie nie ma żadnych szans w starciu z Panem Drobnym, nie pomoże jej żaden emeryt z SLD ukryty pod innym szyldem.
    Prezydentka jest nijaka, obła, przymilna, prezentuje poglądy niejasne i niewyraziste, ażeby tylko nikogo nie zrażać, nawet do ONR-u poszła by po głosy.

    • JAcenty

     Wystarczą emeryci z dawnego RENIFERA, który ten pan zamknął i na jego miejscu wybudował Lidla

  • Aszka SSz

   Trzeba iść i jak się Pani nie zgadza zagłosować na kogoś innego bo tak to obecna Pani Prezydent zostanie i za kejne lata zadłuży miasto jeszcze bardziej.

 • MM

  Panie redaktorze to jakaś nagonka przedwyborcza. O wysokości zadłużenia Radni wiedzieli już w lutym. Siedem miesięcy po opinii RIO Pan dopiero o tym pisze. Sen zimowy dawno się skończył. Jak pan analizuje dokumenty dotyczące WPF to proszę robić to skrupulatnie a nie wyrywkowo. Ciekawi mnie dlaczego nie pisze Pan o przeprowadzonych inwestycjach. Nie porówna Pan inwestycji poprzedniego Prezydenta i obecnego. Pisze Pan finansach miasta, nie mając pojęcia o gospodarce finansowej i finansach publicznych. Pana artykuły od pewnego czasu są bardzo stronnicze nie mówiąc już o ich tytułach. Proponuję się przerzucić na pisanie kryminałów.

  • BA

   Ludzie, którzy znają się na polityce zgodnie twierdzą, że tak fatalnej Rady Miasta dawno nie było. Nie uratuje ona Świdnicy przed panią prezydent niestety. Porównując poprzednią prezydenturę z obecną, jakość zarządzania obu ekip i gospodarność oraz ilość inwestycji i ich ważność , to Murdzek i jego wiceprezydenci biją na głowę obecnych. Dla przypomnienia kopiuj wklej z moich wcześniejszych wypowiedzi: Rządy poprzedników potwierdzały dużą merytoryczność i pomysłowość w przeciwieństwie do rządzących obecnie. Poza tym w latach kryzysu było niepomiernie trudniej rządzić. Murdzek z ekipą wybudował dom, pani prezydent go tylko dekoruje i to jest ta ogromna różnica. Problem polega na tym, że ludzie dostrzegają tylko owe dekoracje, zapominając o tych, którzy dom postawili. Poprzednicy z Murdzkiem na czele musieli się zmierzyć z ogromnym bezrobociem w Świdnicy (grubo ponad 6 tys. ludzi bez pracy!) i „padającymi” zakładami jeden po drugim. Ich zasługą była cała strategia przeciwdziałania temu ogromnemu problemowi. To, że w tamtym czasie udało się pozyskać takich potężnych pracodawców jak Electrolux, Colgate i kilkunastu innych inwestorów, to graniczyło z cudem i wymagało prawdziwych umiejętności. Do ul. Przemysłowej przylegały pola-dziś, po rządach Murdzka, stoi tu zakład przy zakładzie. Bezrobocie spadło na koniec rządów poprzedników o 4,5 tys. , właśnie na skutek powyższych działań. To ogromny i najważniejszy dla mieszkańców sukces. Nic nie jest tak ważne (to co oczywiście może być zapewnione ze strony miasta) jak praca. 4,5 tys. ludziom, dzięki staraniom poprzedniej władzy, zapewniono środki utrzymania (a jeszcze przemnóżmy przez co najmniej 3, bo ludzie żyją w rodzinach).
   Dzięki prezydentom Murdzkowi, Pałacowi i Skórskiemu powstało mnóstwo inwestycji w Świdnicy. Oto niektóre z nich: piękny Plac św. Małgorzaty, ul. Śląska, Sprzymierzeńców z nowoczesnym wiaduktem, ronda przy każdym wjeździe do miasta, Bystrzycka, Kliczkowska, Wróblewskiego, Zamenhofa, Sikorskiego, Pańska, Plac Wolności, Centrum Przesiadkowe, promenada przy Wyszyńskiego, wieża ratuszowa, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, obwodnica, wiele odnowionych kamienic, park przy Pionierów, ścieżki w Parku Młodzieżowym, kompleks sportowo-wypoczynkowy przy Husarskiej, teren rekreacyjny i promenada na Osiedlu Młodych i hala targowa w miejsce obskurnego targu na tymże osiedlu, skwer przy bibliotece z dzikami uwielbianymi przez mieszkańców, a szczególnie przez dzieci, reforma przedszkolna, hospicjum, termomodernizacja szkół na ogromną skalę, orliki, liczne place zabaw, współtworzenie ze starostwem budowy szkoły specjalnej, Kolęda Świdnicka, Festiwal Reżyserii, Kongres Regionów dzięki któremu Świdnica zaczęła być znana w Polsce, Miasto Dzieci, Karta Dużej Rodziny, Zjazd Wszystkich Świdniczan, Encyklopedia Świdnicy, budynki socjalne i komunalne, wprowadzenie Budżetu obywatelskiego, bardzo sprawnie przeprowadzona rewolucja śmieciowa (proszę porównać z Wałbrzychem, który tonął w śmieciach). To dzięki zabiegom poprzedniego prezydenta weszliśmy do ZIT z czego teraz prezydentka może korzystać pełnymi garściami (duże pieniądze). Do tego mnóstwo imprez kulturalnych, które prezydentka teraz kontynuuje . Itd., itp….
   Do tego dodajmy że trzeba było po komunistach postawić na nogi źle działające i zadłużone zakłady miejskie: MPK, wodociągi (do dziś mamy jedne z najniższych cen za wodę w Polsce) , MZEC (stabilne ceny za ciepło), poprzez dobranie mądrych zarządzających.
   Prezydentka przejęła więc rozkręcony i dobrze prosperujący interes.
   No i niezwykle ważna rzecz. BMS wydaje pieniądze pełnymi garściami-to potrafi każdy. Przez jedną kadencję zrobiła mniej więcej 110 mln długów. Poprzednicy za 3 kadencje pozostawili 68 mln długu, w tym 38 mln jeszcze po Markiewiczu. Można więc powiedzieć, że dług, jaki pozostawili, to 30 mln za 12 lat rządów. Gdyby BMS rządziła 12 lat, tak „dobrze” jak obecnie, byłoby to 330 mln! I kto tu był dobrym gospodarzem?

   • Tomek

    Tak Pan rozpędził się z tym zachwalanie poprzedników, że ich “zasługi” wymienił Pan po dwa razy. A tak nawiasem mówiąc dobrze, że przypomniano niektóre z nich np. Festiwal Reżyserii, ul. Zamenhofa z rondem i Kauflandem przy blokach, skwer przy ul. Franciszkańskiej. Niestety zapomniał Pan o Pl. Jana Pawła II który był niewątpliwie perełką wsród inwestycji poprzedniej ekipy. A co do zmniejszenia bezrobocia to proszę zrobić rozeznanie faktycznie ilu świdniczan obecnie pracuje w opisywanych zakładach? Szybko okaże się że najczęściej używanym językiem choćby w takim Elektroluxie jest ukraiński. Jak się pisze o zasługach jednych, aby Pana wypowiedź nie wyglądała jak peam pochwalny warto porównać ilość 12 letnich inwestycji z ilością inwestycji 4 letnich

    • BA

     Odpowiedź jest prosta. Proszę wyobrazić sobie obecną ekipę w sytuacji sprzed 16 lat. Czarna rozpacz-wystarczy przypomnieć sobie jakie problemy mieli z reformą oświaty, w sumie dość prostą. Obecni przez 4 lata pozyskali zaledwie jednego inwestora i to dopiero pod koniec kadencji i przy pomocy z zewnątrz. Wtedy kiedy zakłady padały jeden po drugim jeszcze obywateli Ukrainy nie było i prawie żadnej pracy nie było. Co do porównania inwestycji, to proszę porównać nie tylko ilość ale też jakość inwestycji. Tak naprawdę to z obecnych pozostają takie proste inwestycje typu stadion (urodzony w wielkich bólach), żłobek, ścieżki rowerowe, parę skwerów i innych drobiazgów. Parku nie zaliczam, bo gdyby BMS nie zniszczyła projektu poprzedników i nie przerwała zaczętych już robót (chciała mieć zasługi przed wyborami, co doskonale widać) to pięknym parkiem cieszylibyśmy się już od dwóch lat.

     • Tomek

      Reforma oświaty “dość prosta?!😉 Inwestycje dla ukraińców ze zwolnieniami podatków. “Proste” inwestycje typu stadion i kilka drobiazgów. Jak się czyta to co Pan pisze to aż ciśnie się na usta “pijarowiec” jakiegoś innego kandydata jak BMS. Tylko nawet nie zdaje sobie Pan sprawy jak te “drobne” inwestycje są pozytywnie oceniane przez Świdniczan. Nikt nie umniejsza tego co zrobili poprzednicy ale nie można tak zajadliwie zniekształcać rzeczywistości. Mieszkańcy sami widzieli co było przedtem zrobione a co przez ostatnie cztery lata.

     • BA

      Proszę powiedzieć, co zniekształciłam?

    • YES

     co do perełki (Pl.JP) to nie mozna pominąć zasług wice prezydenta -dominanta(?) to jego jakżeż słuszna idea 🙂

   • MM

    Pana wypracowanie jest bardzo ładne. Tylko proszę sprawdzić o ile procent wzrosła cena za roboczogodzinę, za materiały itp. a o ile procent wzrosły podatki czyli dochody wpływające do budżetu miasta. Oczekiwania inwestycyjne mieszkańców są coraz większe.

    • BA

     Podaje pan wielkości na które miasto nie ma wpływu.

     • MM

      proszę czytać ze zrozumieniem

   • JAcenty

    No cóż, tak fatalna rada miasta jest wynikiem demokratycznych wyborów. To mieszkańcy w procesie demokratycznym (demokracja to takie coś z gruntu obce partii firmującej się prawem i sprawiedliwością) wyłonili taką radę i jak widać rządy poprzedniej ekipy tak zbrzydły ludziom, że woleli już powołać radę w tak strasznym, tragicznym składzie.

  • Maciej Miłosz

   Radni wiedzieli ale mieszkańcy nie. Stwierdzenie faktu o KOLEJNYM kredycie to nagonka? Mieszkańcy mają prawo wiedzieć co się dzieje z ich pieniędzmi a najbliższe wybory pokażą, czy Świdniczanie szanują swoje pieniądze i pieniądze swoich dzieci o ile te zostaną w mieście, bo dla kwiatków nikt tu nie zostanie.

   • MM

    Opinia RIO o zaciągnięciu kredytu jest na stronie urzędu od 27 lutego czyli od 7 miesięcy. Każdy mieszkaniec może wejść na stronę i wszystkie informacje związane z budżetem miasta, w tym o zaciąganiu i spłacie kredytów są upubliczniane.

    • Maciej Miłosz

     A media są od tego żeby w sposób przystępny przekazać to obywatelowi, żeby nie musiał korzystać z nieintuicyjnych BIP-ów, opisanych urzędową mową.

     • MM

      Zgadza się. Tylko Pan redaktor nie wie co to jest obiektywność . Sieje zamieszanie wśród społeczeństwa. Sympatie czy antypatię należałoby zostawić przed redakcją, a nie uzewnętrzniać w artykułach.

     • Maciej Miłosz

      Który fakt w artykule został przedstawiony nieobiektywnie?

     • Tomek

      A niby które media? Te, które po 7 miesiącach napisały taki artykuł!!!! Czyżby już w lutym redakcja o fakcie pożyczek nie wiedziała? A może trzeba trochę poszperać w historii artykułów i nagle okaże się że to tzw. odgrzewany kotlet tylko teraz nagle wszyscy są zbulwersowani. I tak w sumie trochę mnie redaktorzy zaskoczyli, że przedstawili tak wcześnie przed wyborami tą “druzgocącą” informację

     • Maciej Miłosz

      Teoretycznie każde. Nadal nie rozumiem czemu przekazanie ważnej informacji społeczności owijasz w jakąś spiskową teorię. Informacja jest nieprawdziwa? W tekście widnieje “5 września świdniccy urzędnicy ogłosili przetarg” – czyli informacja jest świeża, w czym problem? Tak szybko rosnące zadłużenie nie jest druzgocące? Zastanawiasz się kto to będzie spłacał?

  • Madzia

   Kogo interesuje poprzedni prezydent. Natomiast cyfry to cyfry i one pokazują bezwzględnie kierunek w którym stacza się nasza Świdnica. Dług rosie proporcjonalnie do ilości nasadzeń zieleni oraz kwiatków w mieście.

   • MM

    Każdy mieszkaniec chce mieć ładne miasto – chodniki, parki, drogi, zieleń to wszystko kosztuje. Tym bardziej, że każdy z nas chce coraz więcej zarabiać, a to wpływa na wysokość zawieranych umów. Jak miasto nic nie robi – jest źle, jak robi to też jest źle, a w mieście nie tylko sadzi się kwiatki ( w każdym mieście na świecie jest mnóstwo zieleni i kwiatów ). pozdrawiam

    • Maciej Miłosz

     Każdy chce mieć ładne miasto więc władze powinny rozpocząć pracę u podstaw w kierunku zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności a nie wydawać miliony na bieżącą konsumpcję w postaci kwiatków i odmalowywania elewacji a potem brać kolejny kredyt na spłatę kolejnych kredytów. Szanujmy swoje pieniądze!

     • Tomek

      Ale piękne słowa: innowacyjność, konkurencyjność – czyli jak za poprzednika – montownie typu Elektrolux z pracownikami zza wschodu

     • Maciej Miłosz

      A ty w kółko wyskakujesz z tym poprzednikiem. Masz jakiś symbol oblężonej twierdzy. Twoim zdaniem miasto nie powinno być konkurencyjne i innowacyjne? Co jest ważniejsze, kredyt na kwiatki?

 • Astro

  Ostatni zgasi światło…

  • Tomek

   A czy już wszyscy zapomnieli o takim tworze jak Inwestycje Świdnickie: “Przypomnijmy. Spółka od blisko dwóch lat próbuje bezskutecznie wybudować aquapark (dziś nie ma ani kredytu ani wykonawcy). Powstała w lutym 2011 roku i zatrudnia 3 osoby. Na jej funkcjonowanie wydano w ubiegłym roku blisko 200 tys. zł. W tym te koszty będą znacznie wyższe. Dodatkowo w tak małej spółce są aż dwa kierownicze stanowiska. Ryszard Wawryniewicz, były wiceprezydent miasta jest jej prezesem, a Piotr Bober (były radny Wrocławia) dyrektorem ds. operacyjnych i marketingu”

   • Maciej Miłosz

    Człowieku, to było pięć lat temu. Ile chcesz żyć przeszłością? Murdzek nie kandyduje. Zajmijmy się tym co jest tu i teraz oraz przyszłością a ta jest taka, że zaciągamy kredyt, żeby spłacić kredyt, który poszedł na kwiatki i pudrowanie kamienic.

    • Tomek

     Tylko problem w tym, że pod tym artykułem piszą tylko Ci którzy wychwalają poprzednika. A co do teraźniejszości. Aby dostać dofinansowanie z unii europejskiej trzeba wyłożyć kasę. Im więcej chcesz dostać tym więcej musisz wydać swoich środków. Dlatego należałoby zapytać ile z tego zadłużenia wydano jako wkład do inwestycji współfinansowanych z unii europejskiej

     • Maciej Miłosz

      To ja Ci sprzedam garnki za 5 tys. ale UE dokłada 2 tys. Bierzesz? Okazja, za 3 tys. Bierz, no co, dają przecież.

     • Tomek

      Ten wpis pozostawię bez komentarza.

     • BA

      Poprzednik uporał się świetnie z dwoma rozdaniami unijnymi wg tego samego mechanizmu i nie pozaciągał takich długów. A przypomnę mieliśmy bardzo wysokie 3 miejsce w całym woj. Dolnośląskim w pozyskaniu środków unijnych na jednego mieszkańca. Murdzek zostawił 68 mln. długu za 3 kadencje , pani prezydent zostawi 127 mln. za jedną. Fakty są przygniatające i świadczą o niegospodarności i braku zmysłu rządzenia u obecnej ekipy. I to na tyle.

     • Tomek

      A ile z tego obecnego zadłużenia to koszty spłaty poprzedniego? A ile kosztowałyby poprzednie inwestycje przy dzisiejszych kosztach? Jednak nie zaprzeczył Pan mojej tezie więc proszę od razu napisać który z kandydatów będzie najlepszy?

    • YES

     bo inflacja w czasie dojnej zmiany jakoś tak skoczyła 🙂 no i wszystko jakos tak drożeje nawet remont Parku Centralnego

   • YES

    no i wybudowali ten akłapark? kasa wzięta i…?

    • JAcenty

     I wzięta !

     • YES

      I tak miało być 🙂

    • Tomek

     I o tym niektórzy chcieliby zapomnieć. Pamiętają za to że poprzednicy mniej zadłużyli miasto. Ale zadłużyli i Ci którzy przejęli wózeczek po poprzednikach muszą je spłacać

 • Maciej Miłosz

  Świdnickie inwestycje sponsoruje Provident, przynajmniej będzie na kwiatki

  • Obi von Kenobi ;-)

   Kłamczuszek….na kilku nickach– nieładnie

   • Maciej Miłosz

    A tak dobrze tu było bez ciebie, trochę więcej merytorycznych wpisów, mniej bzdur i teorii spiskowych 😉

    • Janieon

     Ale trafił w sedno. Po co kłamiesz ?

     • Maciej Miłosz

      No to dawaj, wymieniaj moje konta.

 • Maciej Miłosz

  Obecny budżet Świdnicy to taka kredytowa matrioszka. Przypadek? 🙂

  • Obi von Kenobi ;-)

   Jak matrioszka to pewnie Antoni Smoleński w tym maczał palce 😛

 • Czytelnik

  Każdy kto prowadzi działalność , wie że wydatki nie mogą przekroczyć przychodów !!! I co to za bank który daje kredyt ” zadłużonemu ” co to kredyt konsolidacyjny ? przecież z przedstawionych “dokumentów ” miasto nie bedzie mogło spłacać kredytu , bo nie ma zysku tylko straty ?!

 • xdcam

  Jak banki dają kase to trzeba brać. A o oddawanie niech sie martwią kolejni

 • Janusz i Grażyna

  Jak na przedsięwzięcia generujeące koszty dla budżetu, bo nie inwestycje to krytykujmy. Jednak u nas takie wydatki dokonuje się raz na 20 lat, czyli parki , ścieżki, itp, to “dobra zmiana”. 😉 Jeszcze nie wiem na kogo głosować. Na pewno nie warto się rozdrabniać 😉

 • Grzegorz Jasiński

  Typowa zagrywka komunistów. W końcu miasto zbankrutuje, ale oni wtedy będą w opozycji (konstruktywnej oczywiście) i będą najgłośniej biadolić jak to źle ktoś rządzi że tak zadłużył miasto.
  A swoją drogą ktoś mógłby napisać jaki był dług gdy pani z post-PZPR przejmowała władzę po poprzednikach, chyba dużo niższy…