Strona główna 0_Slider Ekspresowa „trzydziestka piątka”: wyborcza obietnica, czy realny plan?

Ekspresowa „trzydziestka piątka”: wyborcza obietnica, czy realny plan?

8

Dolnośląscy samorządowcy mają pomysł na rozbudowę sieci dróg szybkiego ruchu na południu województwa. Proponują budowę „Sudeckiego Ygreka” – rozwidlającej się pod Wrocławiem trasy ekspresowej, prowadzącej zarówno do Kłodzka, jak również w stronę Świdnicy oraz Wałbrzycha. Ich apel trafił do premiera.

Kierowcy już wiele razy apelowali o przebudowę drogi krajowej nr 35. Wielu widziałoby w jej miejscu bezkolizyjną trasę ekspresową, zapewniającą szybszy i bezpieczniejszy dojazd do Wrocławia. Jest to jednak zbyt duża inwestycja, aby mogły ją samodzielnie udźwignąć zainteresowane nią samorządy. Z tego powodu realizacja drogowego projektu w ogromnej mierze zależała od decyzji urzędników na szczeblu centralnym.

Na początku września premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przebudowę drogi krajowej nr 8, na odcinku od Wrocławia do Kłodzka, do standardu trasy ekspresowej. W oparciu o tę deklarację dolnośląscy samorządowcy postanowili powalczyć o zatwierdzenie takiego wariantu drogi S8, który umożliwi w przyszłości dalszą rozbudowę sieci dróg szybkiego ruchu na obszarze województwa. – Chcemy, by przyszłą S8 skomunikować z trasą S3, tak aby południowa część Dolnego Śląska zyskała dobre połączenie z resztą kraju, ale także – poprzez włączenie w sieć korytarzy międzynarodowych – z południem Europy – twierdzi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Wtóruje mu Patryk Wild, radny sejmiku. Jak wyjaśnia, odpowiednie zaprojektowanie trasy S8 umożliwi w przyszłości rozwiązanie dwóch największych problemów Dolnego Śląska: skomunikowanie Ziemi Kłodzkiej ze stolicą województwa, a także odciążenie trasy prowadzącej z Wrocławia do Świdnicy i Wałbrzycha, która obecnie nie zapewnia szybkiego przejazdu, jest jedną z najbardziej niebezpiecznych i zatłoczonych dróg w regionie. – Budowa drogi do Kotliny Kłodzkiej z niewielkim odgięciem w stronę góry Ślęży umożliwia zbudowanie łącznika, a w przyszłości całego odcinka do węzła z S3 w okolicy Bolkowa, który to odcinek będzie obsługiwał Aglomerację Wałbrzysko-Świdnicką – wyjaśnia Wild. Pomysł ten nazwano „Sudeckim Ygrekiem”.

Zaznacza przy tym, że teraz jest najlepszy moment, by rozmawiać o przyszłości sieci dróg ekspresowych w tej części województwa. – Deklaracja premiera o tym, że droga krajowa nr 8 będzie modernizowana, przebudowywana, powinna zostać w najbliższym czasie przełożona na konkretne decyzje. Nie zapadła jeszcze decyzja o jej ostatecznym przebiegu – dodaje Wild. Jego zdaniem, na przestrzeni najbliższych 8-10 lat zaistniałaby szansa na wpisanie trasy S35 do Programu Budowy Dróg Krajowych. 20 września inicjatywa zyskała poparcie sejmiku województwa. Do wspólnego apelu kierowanego do premiera zachęcani są teraz lokalni samorządowcy.

Nie wiadomo, czy pomysł budowy „Sudeckiego Ygreka”, a tym samym trasy ekspresowej S35, ostatecznie doczeka się realizacji. Niemal przed każdymi wyborami świdniccy kandydaci powracają do pomysłu budowy południowej obwodnicy miasta, jednak dotychczas planów tych nie udało się wcielić w życie.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński, UMWD