Strona główna 0_Slider Młodzież przybyła po inspirację. Powitały ich dzwony bijące w intencji pokoju

Młodzież przybyła po inspirację. Powitały ich dzwony bijące w intencji pokoju [FOTO/VIDEO]

0

W piątek rozpoczął trzydniowy zjazd młodzieży ewangelickiej. Do Świdnicy przybyło kilkaset młodych osób z parafii ewangelickich w całej Polsce. – To wy będziecie tworzyć w przyszłości nie tylko zalążki, ale i kontynuację pokoju – mówił na ich powitanie biskup Waldemar Pytel. Okazją po poruszenia tematyki pokoju na świecie był przypadający w piątek Międzynarodowy Dzień Pokoju, z okazji którego zabiły dzwony świdnickiej świątyni.

Dzwony wzywają nie tylko na nabożeństwa, na święcenie liturgii. Obwieszczają to, co w chrześcijaństwie najistotniejsze – zmartwychwstanie naszego pana, Jezusa Chrystusa. Dzwony też w naszej tradycji kultury europejskiej zawsze odgrywały ważną rolę. To one w miastach i wioskach obwieszczały to, co najważniejsze, radosne i smutne momenty, rozpoczęcie działań wojennych, klęski, problemy, ale też radości z powodu zakończenia wojny, świętowanie różnych jubileuszy – wyliczał proboszcz świdnickiego Kościoła Pokoju, podczas wieczornego spotkania pod dzwonnicą.

W roku 2001 Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 21 września Międzynarodowym Dniem Pokoju. – Włączyliśmy się do europejskiego pomysłu, aby o godzinie 18.00 we wszystkich kościołach w Europie rozdzwoniły się dzwony, które będą swoistą modlitwą o pokój. Pokój nie jest czymś naturalnym i danym nam na zawsze. Pokój jest nam wszystkim potrzebny. Należy go budować rozpoczynając od naszych domów, rodzin, od społeczności parafialnych, od dobrego i pokojowego współżycia między chrześcijanami, ale też pomiędzy religiami – mówił Pytel.

Niezmiernie uradował go widok i uczestnictwo w akcji „Ring the Bells” młodzieży z całej Polski, która w piątek rozpoczęła w Świdnicy swoje ogólnopolskie spotkanie. – To was chciałbym w sposób szczególny przywitać, bo to wy będziecie tworzyć w przyszłości nie tylko zalążki, ale i kontynuację tego pokoju – podkreślał gospodarz Kościoła Pokoju. To między innymi z uwagi na wyróżniającą się historię świdnickiej świątyni mottem tegorocznego zjazdu jest hasło „Zainspiruj się!”.

Zjazdy młodzieży odbywają się od kilkudziesięciu lat, co roku w jednym z miast, w których istnieją parafie ewangelickie. – To przede wszystkim spotkanie, okazja do poznania się młodych ewangelików, zwłaszcza z niewielkich parafii diasporalnych. Oprócz wątku integracyjnego równie istotny jest przekaz związany z tekstami biblijnymi, z wartościami, które są dla nas życiowym drogowskazem – wyjaśnia ks. Paweł Meler, duszpasterz młodzieży diecezji wrocławskiej KEA.

Podczas zjazdu odbędzie się koncert zespołu October Light z Chorwacji, występ grupy NiemaGOtu, która gra pełną duchowości i energii muzykę nawiązującą do Biblii, oraz spektakl teatralny „Pasja” w wykonaniu Stowarzyszenia „Sztukmisja” z Wisły. W programie również seminaria z wykładowcami Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej z Wrocławia, warsztaty konserwatorskie i pieczenia pierników oraz projekcja laserowa. Zjazd zakończy się uroczystym nabożeństwem 23 września o godzinie 10.00 w Kościele Pokoju.

Świdnica już raz gościła młodych ewangelików, w 2001 roku. W tym roku bazą spotkań będą zespół Kościoła Pokoju i I LO w Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]