Strona główna 0_Slider Blisko 19 milionów na Park Centralny. Koniec wszystkich prac w październiku?

Blisko 19 milionów na Park Centralny. Koniec wszystkich prac w październiku? [FOTO]

24

Rosną koszty rewitalizacji Parku Centralnego, zmieniają się też terminy ukończenia poszczególnych prac. Miasto zdradza szczegóły licznych aneksów zawartych z wykonawcami. Niezależnie od wciąż trwających robót mieszkańcy zaczęli zwracać uwagę na stan potoku Witoszówka i parkowego stawu, które w ostatnim czasie zaczęły zarastać chwastami. Świdniccy urzędnicy podzielają to zaniepokojenie i zapewniają o podjęciu stosownych kroków.

Wczesną wiosną 2017 roku rozpoczęła się rewitalizacja obejmująca obszar 12-hektarów i wszystkie elementy – cieki wodne, staw, schody, rosarium, fontanny, plac zabaw, ścieżki, bramy i ogrodzenia. – Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć idealne miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, o czym będą się mogli Państwo przekonać wczesną jesienią – zapewniała jeszcze kilka miesięcy temu prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Co oznacza wczesna jesień? Do tej pory było jedynie wiadomo, że terminy zakończenia części prac – po problemach z rozstrzygnięciem kilku przetargów, jak chociażby na budowę trzech kładek dla pieszych – wyznaczono na wrzesień 2018 roku, a sześć umów aneksowano. – Termin zakończenia rewitalizacji Parku Centralnego to koniec września br. Jednak z powodu panujących warunków atmosferycznych niemożliwe będzie nasadzenie zieleni, dlatego wszystkie prace planuje się zakończyć miesiąc później – twierdzi Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu.

Do tej pory urzędnicy mówili też o zupełnie innej kwocie inwestycji. – Szacowany koszt rewitalizacji Parku Centralnego to ok. 11 mln zł. Przypomnijmy, że miasto pozyskało 9 mln zł dofinansowania na rewitalizację terenów zielonych w mieście z Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w tym na Park Centralny – 5 mln 890 tys. zł – twierdziła Dzwonkowska w komunikacie z końca maja 2018 roku.

Wydatki na Park Centralny są jednak o wiele większe. – Całkowity koszt rewitalizacji Parku Centralnego to 18 709 643 zł. W projekcie i umowie z NFOŚ zapisane są wydatki ogólne (zieleń i infrastruktura, czyli ścieżki, oświetlenie oraz mała architektura) – 10 589 985 zł, w tym wydatki kwalifikowane 6 931 137 zł i dofinansowanie 5 891 466 zł. Pozostała kwota wydatkowana z budżetu miasta to koszty remontu: potoku i stawów, schodów na cmentarz św. Mikołaja, budowa altany, rozarium, fontanny, 3 mostków, placu zabaw z siłownią oraz wydatki związane z nadzorami i projektami – wylicza rzecznik.

Dzwonkowska wylicza też długą listę aneksowanych umów, zawartych z wykonawcami na realizację poszczególnych elementów rewitalizowanego obszaru. W przypadku prac związanych z wykonaniem instalacji elektrycznych, wodnych i kanalizacyjnych pierwotna umowa opiewała na około 2 mln 491 tys. złotych, zaś termin realizacji zadania został ustalony na 31 lipca 2018 roku. Zgodnie z zawartym aneksem zakończenie prac przesunięto na 30 września. – Przedłużenie terminu realizacji zadania spowodowane jest jego uzależnieniem od zakończenia prac polegających na przebudowie trzech obiektów mostowych w parku oraz budowy ścieżek. Od tych prac uzależniony jest montaż słupów oświetleniowych wraz z oprawami i źródłami światła, montaż punktów świetlnych podświetlających obiekty oraz montaż kamer i zasilaczy na słupach oświetleniowych – tłumaczy Dzwonkowska.

Także z uwagi na budowę pieszych kładek zmianie uległ termin budowy ścieżek pieszych i ścieżki rowerowej. Zgodnie z pierwotną umową, opiewającą na ponad 3 mln 789 tys. złotych, koniec robót planowano na 15 czerwca. Po zmianach będzie to 15 września.

Droższe i zrealizowane później niż zakładano były też prace przy przebudowie, odbudowie i renowacji schodów terenowych, rozarium oraz budowie parkowej altanki. Zamiast nieco ponad 1 mln 231 tys. złotych pochłonęły one ponad 1 mln 658 tys. złotych. – Zwiększenie wartości spowodowane było koniecznością realizacji robót dodatkowych polegających na wymianie gruntu pod altaną oraz przy schodach prowadzących na dawny cmentarz św. Mikołaja ze względu na brak nośności podłoża, a także renowacji murów rozarium wraz z fundamentami ze względu na ich zły stan techniczny – wyjaśnia rzecznik. Termin zakończenia robót przesunięto z 31 marca na 22 czerwca, tłumacząc to długim oczekiwaniem na dostawę elementów konstrukcyjnych od producenta.

Dwukrotnie zawierano aneksy do umowy na remont i przebudowę akwenów w Parku Centralnym. W przetargu wartość zadania ustalono na kwotę 1 mln 557 tys. złotych. Pod koniec kwietnia wzrosła do blisko 1 miliona 829 tysięcy z uwagi na konieczność wymiany całości umocnień brzegowych, a nie 50% – jak wcześniej zakładano. Pod koniec czerwca wartość zadania wzrosła do niemal 2 mln 55 tys. złotych. – Projektant nie przewidział remontu pomostu przeznaczonego do wodowania urządzeń pływających, znajdującego się przy “Białym moście”. Ze względu na zniszczenia muru oporowego wokół pomostu konieczne było jego rozebranie, wylanie nowych fundamentów, a następnie jego odtworzenie. Ponadto, ze względów bezpieczeństwa oraz dostosowania do istniejących przepisów zaprojektowano i wykonano barierkę wokół “Stawu pływackiego” wraz z dodatkowymi słupkami i bramką umożliwiającą dostęp w celu wodowania środków pływających np. łodzi wykonującej czyszczenie stawu – wylicza Dzwonkowska. Pomimo tych zmian, prace zakończono zgodnie z pierwotnym terminem.

Terminowo udało się także ukończyć budowę parkowych fontann. – W trakcie realizacji zadania został zawarty aneks w dniu 23.11.2017r. zwiększający wartość zadania z kwoty 949.191,00 do kwoty 1.066.076,36 zł. Projektant zaprojektował oprawy oświetleniowe przeznaczone do oświetlenia ogrodów. W trakcie prac inwestor stwierdził, iż lepszy efekt dadzą lampy przeznaczone do fontann i zbiorników wodnych. Pierwotnie miały one obudowy plastikowe, a powinny mieć obudowy szczelne z aluminium lub ze stali nierdzewnej – mówi rzeczniczka. Ponadto miasto zleciło wykonanie robót dodatkowych za kwotę blisko 9 tys. złotych.

Niezależnie od wymienionych wyżej i wciąż prowadzonych robót, wątpliwości  mieszkańców budził stan zarastających cieków wodnych oraz stawu w Parku Centralnym, które podczas wcześniej realizowanych prac zostały gruntownie wyczyszczone. – Stan cieków wodnych budzi nasze zaniepokojenie ze względu na długotrwałą suszę i brak wody, tak w potoku Witoszówka, jak i w stawach – potwierdza Dzwonkowska. – Dodam także, że w ubiegłym tygodniu usunięte zostały chwasty rosnące na dnie potoku – zapewnia w odpowiedzi udzielonej redakcji 28 sierpnia. Na zdjęciach wykonanych 30 sierpnia widać jednak, że nie wszędzie przeprowadzono wspomniane prace porządkowe.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Dariusz Nowaczyński, red.

 • Natalia

  Lepiej bylo zostawic tak jak bylo jak dla mnie to porazka.

  • Alojzy

   Jakbyś sobie nogę skręciła na nierównej drodze to byś pewnie tak nie mówiła 😉

  • Anty-Cebula

   No krajobraz jak po wojnie. Co wy gadacie ludzie….

 • Alojzy

  Zakończenie na Październik chyba nikogo nie dziwi 🙂 Przypadek … ? -> Nie sądzę ! 😀

  • As wino

   a jeśli nie zdążą to się przesunie lokalnie wybory..

   • AnkaH

    haha. dobre!

 • Antek

  Zarówno redakcja, jak i UM już prowadza kampanię wyborczą.
  Wiadomo przecież, że wstęgi się przecina tuż przed wyborami i tak się steruje terminami.

 • Mareczek

  Obecna sytuacja w parku pokazuje jak wydaje się nasze pieniążki przez Panią Prezydent przy pełnej aprobacie rady miasta.

 • Harrison Jones

  I dobrze niech robią ten park. W końcu ktoś się za ten teren zabrał z robotą, a nie obietnicami.

  • Mareczek

   Harrison pozdrów rano Beti przy codziennej kawusi i przypomnij żeby zaczęła się pakować.

 • Maciej Miłosz

  Najbliższe wybory pokażą czy Świdniczanie szanują swoje pieniądze.

  • Jolanta Pałac

   Świdniczanie kochają kwiatki i rabatki. O szanowaniu kasy publicznej mają nikłe wyobrażenie.

   • GABI

    Nie wiadomo, czy to Świdniczanie tak bardzo kochają kwiatki, nie było referendum w tym temacie. Chyba tylko obecna władza je tak bardzo kocha, bo to mać być metoda na kolejną kadencję. Ale za takie pieniądze? Park za 19 milionów??? Ile mieszkań dla biednych można by za to wybudować lub wyremontować? Ale człowiek się tutaj nie liczy, ma być ładnie, chociaż bezmyślnie i na kredyt. Następne pokolenie niech się martwi jak to spłacić. STRASZNE…

    • Jolanta Pałac

     Referendum były i będą wybory samorządowe. Wtedy się okaże, czy faktycznie kochają tulipanki czy umieją liczyć i chcą rozsądnego gospodarza. Pożyjemy zobaczymy…

 • Krzysztof Czarnecki

  Ja mam pytanie z innej beczki. Ile będzie kosztowało roczne utrzymanie parku po remoncie? Może redakcja zada pytanie rzecznikowi? Jak na razie większość tzw. inwestycji generuje zwiększone koszty użytkowania.

  • Jolanta Pałac

   Pytanie jest jak najbardziej zasadne. Wszystkie te śliczne skwerki wymagają dużych nakładów finansowych na utrzymanie w dobrym stanie. Przy pierwszym lepszym kryzysie finansów miasta wydatki na to zostaną przykrócone i już nie będzie tak ślicznie. Myślę,że sensowniej byłoby pójść w zieleń wieloletnią niż milion tulipanków.

   • Obi von Kenobi ;-)

    na pewno mniej niż to co poprzednicy stworzyli czyli wieży czy placu z drzwiami do lądowiska pod katedrą albo “granitowej Małgorzaty”

   • nmisiek

    Kurcze, to mamy mieć tak siermiężnie, bo kryzys?
    Wszystko kosztuje, utrzymanie “zielenie wieloletniej” też.
    Poprzednie ekipy też co roku nasadzały świeże kwiaty np. na pl. Tysiąclecia, bratki w gazonach, wiszące kosze. I co, było źle?
    Cebulki tulipanów można kupić za 0,50 zł. Bratki po 1 zł.
    Można było inaczej przerobić park Centralny. A za kilka lat od nowa i od nowa. Wyżej wspomniała Pani, że poprzednicy przeznaczyli na park 6 mln. OK. I robotnicy weszli późną jesienią (po wyborach) zaczynając od alejek. Na zimę chcieli robić alejki, a na wiosnę zapewne wszedłby ciężki sprzęt do likwidacji uschniętych drzew czy gałęzi, do prac ziemnych elektrycznych czy hydraulicznych.
    Czas najwyższy, że zrobiono “remont kapitalny” tego parku. Chociaż ławek będzie więcej. Bo poprzednicy zlikwidowali je na “krzyżykach”, gdyż młodzież zakłócała spokój klerykom w seminarium.

    • YES

     słuszna była decyzja o likwidacji ławek na “krzyżykach” albowiem młodziankowie nieobyczajne sceny tam obserwowali 🙂

     • nmisiek

      Powinni im taras widokowy zrobić, by się napatrzyli, by wiedzieli z jakich uciech rezygnują. Trza poznać grzech, by z nim walczyć.

 • Misza

  Cieszę się, że portal tak dba o finanse miasta. Mam nadzieje, że tak samo będzie rozliczał każdą władzę. Chociaż 10 artykuł tego samego typu robi się tendencyjny…

  • Tomek

   Brawo Misza. Nic dodać nic ująć. Poziom dziennikarstwa – dno.

 • YES

  to nie będzie grających ławków?? kicha…

 • Szymon Michalski

  19 mln za taki badziew ?