Strona główna 0_Slider Zmarł komendant świdnickiej Straży Miejskiej

Zmarł komendant świdnickiej Straży Miejskiej

2

W sobotę zmarł komendant świdnickiej Straży Miejskiej, Jan Łętowski. Miał 52 lata. Na czele straży stanął w październiku 2015 roku.

Straż Miejska w Świdnicy z głębokim żalem zawiadamia, że w dniu 11 sierpnia 2018 roku, po ciężkiej chorobie odszedł Nasz Kolega Komendant Jan Łętowski. Z Rodziną oraz Wszystkimi Bliskimi Zmarłego łączymy się w bólu i składamy wyrazy głębokiego współczucia – stwierdzili w komunikacie pracownicy Straży Miejskiej w Świdnicy.

Jan Łętowski pracował w świdnickiej straży od chwili jej powołania w 1991 roku, najpierw w Referacie Prewencji, następnie w Sekcji Służby Dyżurnej. W latach 1999-2011 pełnił także obowiązki rzecznika prasowego Komendy Straży Miejskiej w Świdnicy, a od 2011 był zastępcą komendanta. 28 października 2015 roku Łętowski objął stanowisko komendanta, zastępując wieloletniego szefa straży, Stanisława Rybaka – odwołanego po próbie zwołania przez mieszkańców referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej.

Służba Straży Miejskiej ma być bliżej mieszkańca, a to oznacza szybszą reakcje na zgłoszenia i dotarcie do źródła problemu. Wiele zdarzeń, do których jesteśmy wzywani, albo nie leży w naszych kompetencjach, ale w ogóle nie jest nawet wykroczeniem. Rzecz w tym, ze strażnicy dysponują ogromną wiedzą o instytucjach, które mogą pomóc. Rolą strażnika będzie wykazanie się empatią, indywidualnym podejściem do sprawy i wreszcie faktyczną pomocą. Podkreślam – nawet w sytuacjach, w których sprawa nie znajduje się w katalogu zadań Straży Miejskiej. Mieszkańcy bardzo często do nas dzwonią, bo nie wiedzą, do kogo się zwrócić. I nie muszą tego wiedzieć. Naszą rolą będzie udzielić informacji i pomocy w rozwiązaniu problemu – mówił w wywiadzie udzielonym Swidnicy24.pl dzień po objęciu nowych obowiązków.

Chciałbym, żeby mieszkańcy byli dumni ze Straży Miejskiej. Wiem, że nie da się zadowolić wszystkich, ale będę dążył do tego, by strażnik był postrzegany jako przyjaciel – podkreślał.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 16 sierpnia o godzinie 13.00 na cmentarzu parafialnym przy Alei Brzozowej w Świdnicy. Msza św. żałobna odprawiona zostanie o godz. 11.30 w kościele pw. św. A. Boboli przy ulicy Wałbrzyskiej.

Michał Nadolski
[email protected]