Strona główna 0_Slider Zbierz 5 sztuk śmieci i odmień lasy!

Zbierz 5 sztuk śmieci i odmień lasy!

0

Czy nie jest przyjemniej spacerować wśród pięknych widoków, niezmąconych porzuconymi plastikowymi butelkami czy innymi odpadami? Zaledwie pięć sztuk śmieci zebranych przez każdego z nas może odmienić oblicza lasów. Nadleśnictwo Świdnica włącza się do ogólnopolskiej akcji #zabierz5zlasu i zachęca mieszkańców do zadbania o lokalną przyrodę.

Zaśmiecanie lasów stanowi problem w całej Polsce, nie inaczej jest w Nadleśnictwie Świdnica. – Niestety, ludzie nie mają nawyku zabierania z lasu tego, co ze sobą przynieśli. Jeśli śmieci pozostawiają turyści czy grzybiarze, są to typowe przedmioty zabierane na wycieczkę czy spacer po lesie: butelki po napojach, kartoniki, folie aluminiowe, a także papierowe i foliowe opakowania – mówi Malwina Boncol z Nadleśnictwa Świdnica. W lesie często napotykamy nie tylko na pojedyncze odpady, ale też całe ich skupiska. – Do lasu, niestety, trafia też gruz, dachówki z rozbiórki domu, zepsuty telewizor, pralka, kanapa i co tylko przyjdzie do głowy. Choć ciężko w to uwierzyć, zdarzają się sytuacje, że w lesie porzucane są tak wielkogabarytowe przedmioty, jak choćby ogromny piec od centralnego ogrzewania – wymienia.

Każdego roku Nadleśnictwo Świdnica na sprzątanie odpadów zanieczyszczających przyrodę wydaje około 50 tys. zł. Rocznie zbieranych jest od około 150 do 200 metrów przestrzennych śmieci. – Nieustannie walczymy z procederem porzucanych odpadów. W punktach odwiedzanych przez turystów śmieci sprzątane są regularnie, dwa razy w tygodniu. Ponadto w ciągu całego roku usuwane są także pojawiające się nielegalne wysypiska. Do tego organizujemy wspólne akcje z harcerzami i firmami, które chcą się zaangażować w sprzątanie lasu. W ubiegłym roku po raz pierwszy wystartowaliśmy też z inicjatywą „Góry Sowie, nie góry śmieci”, podczas której już po sezonie turystycznym, we współpracy z lokalnymi gminami oraz nadleśnictwami posprzątaliśmy masyw Wielkiej Sowy – tłumaczy Malwina Boncol.

Świdniccy leśnicy nie spoczywają na laurach i włączają się w kolejne ekologiczne działanie, tym razem w ramach ogólnopolskiej akcji #zabierz5zlasu. Inicjatywa ma zachęcać, by z odwiedzin w lesie zabrać ze sobą co najmniej 5 znalezionych śmieci. – Niewiele czasu trzeba, aby zebrać tych pięć śmieci. To nie jest też dużo, ale gdyby każdy z nas podjąłby się wyzwania, wspólnymi siłami moglibyśmy zdziałać wiele – zauważa Malwina Boncol. – Zasada akcji jest prosta. Zbieramy 5 śmieci – robimy zdjęcie – wrzucamy je na swój profil facebooka i nominujemy 5 osób, które chcemy zaangażować w challenge. Zapraszamy do udziału akcji! – zachęca Malwina Boncol.

Leśnicy w swoich akcjach przypominają, że las nie zaśmieca się sam i naprawdę niewiele trzeba, by zadbać o otaczającą nas przyrodę.

A co zrobić, gdy zobaczymy nielegalny wywóz śmieci? – Sytuację można zgłosić do najbliższego leśniczego, do straży leśnej, wykonać telefon do nadleśnictwa lub po prostu zadzwonić na policję – dodaje Malwina Boncol.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/materiały: Nadleśnictwo Świdnica/