Strona główna 0_Slider Strażacy mają nowego komendanta. Jakie ma plany na najbliższe lata?

Strażacy mają nowego komendanta. Jakie ma plany na najbliższe lata?

2

Dołożę wszystkich starań, by mieszkańcy powiatu świdnickiego mogli czuć się bezpiecznie i zawsze mogli liczyć na szybką, skuteczną pomoc – deklaruje st. kpt. Maciej Nowak, który w poniedziałek uroczyście objął funkcję komendanta świdnickiej straży pożarnej. Jego powołanie najprawdopodobniej oznacza koniec kadrowej karuzeli na najważniejszym strażackim stanowisku w powiecie.

Od 1949 roku aż do końca stycznia 2018 roku zawodową strażą pożarną w granicach obecnego powiatu świdnickiego dowodziło zaledwie 4 komendantów. Ostatni z długoletnich komendantów – Tomasz Szuszwalak przeszedł na emeryturę w wieku 50 lat na początku tego roku. Od tego czasu, w ciągu zaledwie kilku miesięcy trzykrotnie dochodziło do zmian na stanowisku komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej. Pod koniec czerwca pełnienie obowiązków komendanta powierzono dotychczasowemu dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świebodzicach, Maciejowi Nowakowi.

17 sierpnia tymczasowy komendant został już oficjalnie powołany na stanowisko. Uroczyste powitanie go przez świdnickich strażaków nastąpiło jednak dopiero w poniedziałkowe popołudnie. – Czuję się zaszczycony, że dolnośląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, doceniając moje umiejętności i zdobyte doświadczenie, powierzył mi funkcję komendanta powiatowego PSP w Świdnicy – twierdził Nowak.

Oprócz podziękowań nowy komendant zadeklarował też konieczność dalszego rozwijania obecnego systemu ratowniczego. Podkreślał rolę strażaków-ochotników, pracowników administracyjnych i konieczność dalszej współpracy z samorządowcami. – Dołożę wszystkich starań, aby zapewnić najlepsze i najbezpieczniejsze warunki pracy dla wszystkich strażaków. W najbliższej przyszłości czekają nas remonty obiektów, takie jak remont części socjalnej JRG w Świdnicy, remont części garaży. Być może uda nam się to rozpocząć jeszcze w tym roku. Już w tym roku nastąpi wymiana części odzieży ochronnej na nową i bardziej ergonomiczną. Konieczne jest pozyskanie nowego samochodu średniego ratowniczo-gaśniczego, który zastąpi wysłużony samochód ratownictwa technicznego w JRG Świdnica. To jest zadanie dla komendanta na najbliższe lata – mówił podczas apelu.

***

St. kpt. Maciej Nowak służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w 1999 roku zaczynając naukę w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. W 2001 roku po ukończeniu szkoły aspirantów, rozpoczął służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy na stanowisku dowódca zastępu w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w
Świebodzicach. W 2003 roku rozpoczął naukę w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, W 2007 roku uzyskał tytuł inżyniera pożarnictwa i został mu nadany pierwszy stopień oficerski, młodszego kapitana. W latach 2007 -2009 kontynuował naukę w Szkole Głównej Służby Pożarniczej uzyskując tytuł magistra inżyniera pożarnictwa.

W maju 2007 po otrzymaniu pierwszego stopnia oficerskiego został mianowany na stanowisko naczelnika wydziału kwatermistrzowsko – technicznego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. W tym czasie realizował wiele projektów dotyczących rozbudowy i remontów budynków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy oraz zakupów pojazdów i sprzętu na potrzeby komendy.

W 2013 roku został mianowany na stanowisko zastępcy dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świdnicy oraz nieetatowe stanowisko zastępcy dowódcy specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego Świdnica. W tym czasie wielokrotnie uczestniczył w trudnych działaniach ratowniczo–gaśniczych oraz aktywnie pracował nad doposażeniem specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego w wymagany sprzęt.

W 2014 roku ukończył „Menażerskie Studia Podyplomowe” organizowane przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, natomiast w 2016 roku ukończył Studia Podyplomowe „Zapobieganie Pożarom i Awariom” w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

W lipcu 2016 roku został mianowany na stanowisko dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Świebodzicach. Jako dowódca kierował działaniami i brał udział w tak ich zdarzeniach jak: pożar budynku po byłym szpitalu w Świdnicy, pożar zabytkowej parowozowni w Świdnicy, pożar hali do przetwarzania surowców w Pastuchowie, czy katastrofa budowlana w Świebodzicach.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułAKS wciąż na czele tabeli
Następny artykułTrwa budowa nowego parkingu przy Latawcu. Pomieści ponad 60 aut