Strona główna 0_Slider Płoną lasy i ścierniska

Płoną lasy i ścierniska [FOTO]

0

Ściółka leśna i trawy są bardzo wysuszone, ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie – mówi Jacek Kurczyński ze świdnickiej straży pożarnej. W ciągu dwóch dni strażacy wyjeżdżali do płonących ściernisk, traw i lasów 14 razy. Szczególnie niebezpieczna była akcja w Goczałkowie, gdzie las pełen jest wojskowych pozostałości.

OSP Strzegom pomagała gasić las w Damianowie w powiecie średzkim, fot. OSP Strzegom

Żaden z pożarów nie rozprzestrzenił się dzięki szybkiej interwencji. Często jednak do palących się traw i pól trudno dojechać. Szczególnie groźne są pożary lasów, w których znajdują się wciąż niebezpieczne pozostałości po II wojnie światowej lub wojskach radzieckich. Tak było m.in. w lesie niedaleko Goczałkowa. Strażaków na pomoc wezwał leśniczy, uprzedzając, że w tym miejscu mogą znajdować łuski i inne pozostałości po magazynach wojskowych. Zachowując szczególne środki ostrożności strażacy ugasili hektar lasu.

Las płonął także w Żarowie – spłonęło ok. 200 m2 powierzchni. Strażacy wyjeżdżali do płonących ściernisk i traw w Granicy, Świebodzicach, Kłaczynie, Pszennie, Jaworzynie Śląskiej, Piotrowicach, Modlęcinie. – Ogień nie pojawia się samoistnie – wystarczy rzucony niedopałek, zapałka. Niestety, wciąż pokutuje także fałszywe przekonanie, że wypalanie ściernisk użyźnia glebę. W takie temperatury, a przecież prognozowane jest na dzisiaj nawet 36°C, trzeba zachować szczególną ostrożność i zdrowy rozsadek – dodaje Jacek Kurczyński.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia OSP Strzegom, OSP Stanowice, OSP Jaworzyna Śląska

Poprzedni artykułSusza w rolnictwie. Trwa liczenie strat
Następny artykułUwaga na fałszywego hydraulika!