Strona główna 0_Slider Pieszo przez Polskę do Częstochowy

Pieszo przez Polskę do Częstochowy [FOTO]

13

Powoli dobiega końca XV Jubileuszowa Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Mimo wysokich temperatur około 100-osobowa grupa dziennie przechodzi od 18 do 32 kilometrów. W tym roku pielgrzymi maszerują pod hasłem: „Wolni w Chrystusie”.    

Pielgrzymi codziennie wstają około 5.00, by po godzinie wyruszyć w drogę do Częstochowy. Podczas drogi chętnie są goszczeni przez lokalnych mieszkańców, którzy nie szczędzą im jedzenia i picia. W ciągu 6 dni wierni diecezji świdnickiej pokonali trasę o długości 167 kilometrów, a do celu zostało im jeszcze 58 km.

Wbrew obiegowym opiniom, czas pątników nie upływa wyłącznie na modlitwach. Potrafią znaleźć również czas na zabawę w np. „Biegnie, biegnie mały osioł”, która polega na odśpiewaniu słów tytułowych przez uczestników w kole, gdy jeden z nich biega wewnątrz. Gdy słowa się skończą tytułowy „osioł” zatrzymuje się twarzą do jednej z osób i po odtańczeniu kroków zabiera ją ze sobą do środka. Zabawa trwa do ostatniego uczestnika na zewnątrz koła.

Za 3 dni, 9 sierpnia pielgrzymi około 7:30 zamierzają stanąć na Wałach Jasnogórskich, by o godzinie 9:00 uczestniczyć w uroczystej mszy św. pontyfikalnej w Kaplicy Cudownego Obrazu.

/Tekst: Artur Ciachowski/

/Źródło i zdjęcia strona internetowa Pielgrzymki Świdnickiej/

 

 

Poprzedni artykułKociaki do przygarnięcia
Następny artykułWracają upały. Jak sobie z nimi radzić, gdzie szukać ochłody?