Strona główna 0_Slider Park Centralny w Świdnicy. Kiedy finał rewitalizacji?

Park Centralny w Świdnicy. Kiedy finał rewitalizacji? [FOTO]

18

Nic nie zapowiada szybkiego końca trwających już od marca 2017 roku prac przy rewitalizacji Parku Centralnego w Świdnicy. Na razie 12-hektarowy teren przypomina plac budowy, a nie miejsce wypoczynku. Nie wiadomo także, kiedy nastąpi finał. Właśnie rozstrzygnięto kolejne dwa przetargi. Do sześciu wcześniejszych umów miasto zawarło aneksy.

Po raz pierwszy największe założenie parkowe w Świdnicy miało zostać poddane odmianie w latach 2014/15. Projekt zakładał etapową rewitalizację, wyłoniono wykonawcę, ale umowa wraz ze zmianą władzy została zerwana. Główną przyczyną było niewywiązanie się firmy z terminów, ale także zupełnie inne zamiary wobec parku nowej prezydent miasta Beaty Moskal-Słaniewskiej. Jeszcze jako radna krytykowała pomysł etapowania prac i uważała, że park powinien zostać odnowiony w całości. Powstał więc nowy projekt, obejmujący obszar 12-hektarów i wszystkie elementy – cieki wodne, staw, schody, rosarium, fontanny, plac zabaw, ścieżki, bramy i ogrodzenia. Wartość całego zadania była szacowana na ok. 11 milionów złotych. Miastu udało się pozyskać na część zadania dofinansowanie zewnętrzne. – Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć idealne miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, o czym będą się mogli Państwo przekonać wczesną jesienią – zapewniała jeszcze kilka miesięcy temu Moskal-Słaniewska. Co oznacza wczesna jesień? Na razie wiadomo, że terminy zakończenia części prac wyznaczono na 25 września 2018, a sześć umów aneksowano.

Była wycinka, ale…

Rewitalizacja według nowego planu rozpoczęła się wczesną wiosną  2017 roku. Na początek wycięto 200 drzew i niemal wszystkie krzewy. Jak zapewniała wówczas rzeczniczka urzędu miejskiego Magdalena Dzwonkowska, większość usuwano ze względu na ich bardzo zły stan, a około 30 – z powodów kompozycyjnych. Mimo tak dużej wycinki nie udało się wskazać wszystkich stwarzających zagrożenie okazów. Jedno z drzew latem 2017 roku przewróciło się na świeżo odremontowany potok Witoszówka, a kilkanaście dni temu runął konar robinii akacjowej na alejkę przy stawie.

Z budżetu Świdnicy przeznaczono więc kolejne pieniądze na uzupełnienie wcześniejszych przeglądów dendrologicznych. Umowa, zawarta 31 lipca 2018, opiewa na ponad 13 tysięcy złotych.

Park po kawałku

Rewitalizacja parku została podzielona na wiele części, dla każdej wyznaczono inny termin zakończenia:

  • 1 mln 557 tys. złotych przeznaczono na oczyszczenie koryta Witoszówki przepływającej przez Park Centralny, naprawę skarp i wysp, uporządkowanie stawu Pływackiego i Gondolowego, a także na wycinkę części drzew i krzewów. Termin ukończenia wyznaczono na 30 września 2017. Tak kanały, staw i potoki wyglądają dzisiaj:
  • 216 tysięcy złotych na usunięcie i pielęgnację drzew w Parku Centralnym. Termin ukończenia 31 maja 2017.
  • 1 mln 231 tys. złotych pochłoną prace przy remoncie schodów prowadzących do dawnego cmentarza św. Mikołaja, odbudowie schodów rozarium oraz budowa altanki wraz ze schodami. Termin ukończenia wyznaczono na 31 marca 2018.
  • 949 tys. złotych wyniesie koszt budowy fontanny centralnej i dwóch fontann pływających. Termin ukończenia wyznaczono na 31 maja 2018.
  • Jeszcze większe środki, około 3 mln 789 tys. złotych trafi na budowę ścieżek pieszych i ścieżki rowerowej. Termin ukończenia wyznaczono na 15 czerwca 2018.
  • 2 mln 491 tys. złotych zostanie przeznaczone na roboty przy instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej na terenie parku. Termin ukończenia wyznaczono na 31 lipca 2018.
  • Równie pokaźną sumę – 3 mln 764 tys. złotych – przeznaczono na uporządkowanie zieleni parkowej i wykonanie nowych nasadzeń. Do 30 kwietnia powinien zakończyć się pierwszy etap prac, polegający na wycince chorych drzew i krzewów, a także samosiewów. Po tej dacie powinny zacząć pojawiać się nowe nasadzenia, które mają zakończyć się najpóźniej 31 sierpnia 2018.

Do kilku umów zawarte zostały aneksy, m.in. do umowy na instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne, na nasadzenia zieleni, na budowę ścieżek pieszych i rowerowych. Przyglądając się zaawansowaniu prac nie można wykluczać, że aneksy dotyczą zmiany terminów zakończenia robót. Niestety, dokumenty nie są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej. Pytania m.in. w tej kwestii zadaliśmy rzeczniczce urzędu miejskiego 7 sierpnia. Czekamy na odpowiedź.

Zdjęcia Michał Nadolski

Nowe zadania do 25 września 2018

Do listy zdań trzeba dopisać następne. Przy kolejnym podejściu udało się wyłonić wykonawcę kładek nad potokami Witoszówka i Młynówka. Zadanie zrealizuje jedyny oferent, który stanął do przetargu – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Stańczyk. Miasto planowało wydać na trzy kładki 560 tysięcy złotych, ale już wiadomo, że trzeba będzie dołożyć blisko 50 tysięcy. Wykonawca ma czas do 25 września 2018. Taka data obowiązuje również Farmę Miejską, która właśnie wygrała przetarg na przebudowę placu zabaw w Parku Centralnym. Na ten cel miasto wyda prawie 300 tysięcy złotych.

Kiedy park będzie wyglądał tak, jak zapowiedziała to prezydent Świdnicy? Wciąż czekamy na odpowiedź z magistratu w sprawie finalnego terminu rewitalizacji.

/asz/

 

 

Poprzedni artykułTurniej koszykówki ulicznej już po raz siódmy
Następny artykułŚwidniccy juniorzy grają dalej w Pucharze Polski