Strona główna 0_Slider Kandydat na prezydenta Świdnicy: miasto zjeżdża po równi pochyłej ozdobionej rabatkami

Kandydat na prezydenta Świdnicy: miasto zjeżdża po równi pochyłej ozdobionej rabatkami

22

Rewitalizacja śródmieścia, rozwinięcie komunikacji miejskiej, stworzenie inkubatora dla młodych przedsiębiorców, postawienie na odnawialne źródła energii oraz przeznaczenie znacznie większych środków na realizację projektów z budżetu obywatelskiego zapowiedział Jacek Drobny. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Wspólnotę Samorządową kandydat na stanowisko prezydenta Świdnicy w piątek oficjalnie ogłosił swój start w tegorocznych wyborach samorządowych.

Oficjalne ogłoszenie kandydatury byłego prezydenta Świdnicy odbyło się 31 sierpnia, w dniu rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, w dniu szczególnym także dla samego Drobnego. – Kiedy dowiedziałem się w sierpniu 1980 roku, że Trójmiasto stoi, że Gdańsk strajkuje, że stocznia strajkuje, razem z kolegą wsiadłem do pociągu i pojechałem do Trójmiasta. Dojechałem do zupełnie innej przestrzeni. Kiedy stałem przed Stocznią Gdańską moje życie zmieniło się na zawsze – mówił w piątek Drobny.

Prezydentura
Drobny wiele lat swojego życia poświęcił działalności opozycyjnej. W 1990 roku został prezydentem Świdnicy. – Prezydentura trwała piętnaście miesięcy. Skończyła się bardzo szybko moim odwołaniem, do którego próbowano doprowadzić wielokrotnie. Ludzie, którzy mnie odwołali chcieli mnie widzieć pognębionego, właściwie zakopanego żywcem. Skończyło się wyrokiem eksmisyjnym z mieszkania służbowego z żoną i z dwuletnim dzieckiem. Wtedy powiedziałem sobie, że stanę ponownie do publicznej działalności, kiedy będę człowiekiem zamożnym, niezależnym, niczego nie będę się bał, że ktoś mi coś zrobi – zapewniał.

Opisał przy tym swoje dokonania, podczas 15 miesięcy zajmowania samorządowego stanowiska. – To co wtedy zrobiliśmy wspólnie z komitetem obywatelskim i radnymi Solidarności było fundamentem tego, co działo się od roku 1990 do dzisiaj. Został sprywatyzowany handel detaliczny i usługi w mieście. Wszystkie otaczające nas lokale przeszły w ręce pracowników. W żadnym mieście w Polsce ten proces nie został dokonany tak szybko i tak radykalnie. Jako prezydent miasta wprowadziłem przetarg jako podstawową formę zamówień komunalnych, cztery lata zanim Sejm uchwalił stosowną ustawę o zamówieniach publicznych. Świdnica była pierwszym miastem, które kupowało usługi i towary w drodze przetargu – wyliczał.

Podkreślił przy tym, że to dzięki jego działaniom Świdnicę opuściły wojska sowieckie ze Świdnicy. – Działałem wtedy poza prawem. Nie istniały bowiem takie przepisy prawa, które umożliwiałyby prezydentowi miasta działanie w tej sferze. Interes Rzeczpospolitej wymagał, aby wojska okupacyjne opuściły miasto. Ostatni żołnierz sowiecki opuścił Świdnicę zanim premier Mazowiecki podpisał umowę międzyrządową o wycofaniu tych wojsk – dodał. Przyznał zarazem,  że wielu rzeczy nie udało mu się zrealizować, czego żałuje, bowiem Świdnica byłaby dzisiaj w lepszej sytuacji.

Program zmian dla Świdnicy
W piątek Drobny przedstawił kilka punktów swojego programu. Swoją uwagę zwrócił m.in. na puste witryny po biznesach, które zbankrutowały. – To nie jest problem tylko przedsiębiorcy, któremu się nie udało. To jest brak podatków, brak miejsc pracy, brak opłat i zużycia mediów, co jest obciążeniem dla mieszkańców lokali znajdujących się powyżej pustych witryn. Co więcej, tego typu zjawiska w mieście średniej wielkości, w środku Europy, świadczą o tym, że wartość całego majątku, tych wszystkich budynków, które nas otaczają w śródmieściu Świdnicy – zaczyna spadać. Narażony jest majątek miasta, narażony jest majątek świdniczan. Stare miasto zjeżdża po równi pochyłej. Można – odwołując się do różnych uwag na temat obecnej prezydentury – powiedzieć, że równia pochyła ozdobiona jest rabatkami. W związku z tym przeprowadzimy kompleksową rewitalizację całego śródmieścia – rewitalizację techniczną, funkcjonalną i gospodarczą. Nie może być tak, że centrum miasta zamiera – tłumaczył kandydat.

Jego zdaniem wielu zmian wymaga także komunikacja miejska. – Wymaga ona dostosowania do dzisiejszych potrzeb. Będziemy przeglądali – nasz przegląd komunikacji publicznej w Świdnicy nie będzie zmierzał do jej ograniczenia, tylko wręcz przeciwnie – do jej rozszerzenia. W ramach naszych zamiarów po wyborach zapewniam, że dzieci z rodzicami i opiekunami, młodzież szkolna i seniorzy będą mogli poruszać się autobusami miejskimi bezpłatnie – obiecywał.

Drobny chce też poświęcić więcej uwagi młodym świdniczanom. – Młodzież ucieka z miasta, młodzież nie widzi dla siebie tutaj przyszłości, młodzież chce czegoś innego, niż to co Świdnica daje, ale też Świdnica nie pomaga młodym i nie zachęca ich do pozostania. Nie podaje im pomocnej ręki. Dlatego też otworzymy inkubator biznesu, adresowany do młodych przedsiębiorców, którzy otwierają swoje nowe przedsiębiorstwa, które są najbardziej podatne na upadłość, na porażkę w pierwszych kilkudziesięciu miesiącach działania. Dlatego przez dwa lata młodzi przedsiębiorcy w Świdnicy będą mieli zapewnioną opiekę i obsługę administracyjną, prawną i księgową – zapewniał.

Uwagę kandydata przykuła także kwestia miejskich inwestycji i zadłużenia Świdnicy. –  Świdnica w tym roku powiększyła swoje zadłużenie o około 20%. Źle zarządzany Wrocław w tym roku zmniejszył swój dług o 7%. Kiedy w 1991 roku opuszczałem urząd miasta zadłużenie Świdnicy wynosiło zero. Wszystkie miliony, które widnieją na rachunku miejskim są dziełem moich następców, a przede wszystkim obecnej pani prezydent – stwierdził Drobny.

Te 20 milionów, jakie zostało wydane na wycinanie drzew i betonowanie parków świdnickich to jest ekwiwalent 100 mieszkań dla świdnickich rodzin. 400 świdniczan mogłoby zamieszkać w nowowybudowanych mieszkaniach, gdyby nie te fantazje na kredyt. Nie rozumiem takiej polityki, w której bierze się kredyt na urządzenie ogródka przed domem, w sytuacji, kiedy dach przecieka i nie funkcjonuje dobrze instalacja elektryczna. Zmienię tę politykę inwestycyjną – dodał.

Podkreślił też, że pilnej zmianie muszą ulec relacje między urzędem miejskim a mieszkańcami. – W tej chwili mamy w Świdnicy budżet obywatelski, który wynosi 40% tego, co miasto zapłaci w postaci odsetek w tym roku instytucjom finansującym – bankom. Obywatele miasta dostaną w ramach budżetu obywatelskiego od pani prezydent 40% tego, co dostaną banki. My nie chcemy traktować tak lekceważąco obywateli. W dodatku widać wyraźnie, przez ostatnie lata, że wielokrotnie częściej obywatele lepiej wiedzą, co im dolega, co należy wykonać, jakie inwestycje należy przeprowadzić. Dlatego zwiększę rozmiar budżetu obywatelskiego do rozmiarów, który pozwoli na realne zaspokojenie potrzeb w tym zakresie. Nie będzie to milion kilkaset tysięcy, jak w roku obecnym, a 10% dochodów własnych budżetu – ponad 13 mln złotych rocznie – podsumował.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Dariusz Nowaczyński, mn

 • CoJaPacze

  Życzę powodzenia, ale słabo to widzę WS + PiS
  I znów sami młodzi ludzie startują,…
  Kiedy Ci starzy ludzie odpuszcza???
  Świdnica potrzebuje młodych ludzi!!!!

  • Obi von Kenobi ;-)

   “dojna zmiana dla Świdnicy” fajnie :-))

  • Wynalazca Diodak

   Zobacz życiorysy towarzyszy z SLD teraz ukrytych pod parawanem komitetu Beaty MS, młodzi to oni być nie mogą. Wybór bez wyboru, leczenie Ebola za pomocą Dżumy, gdyby tak jeszcze zabrać prezydentcę facebooka …..

 • AnkaH

  i nic o dziurawych drogach 😀

 • Maciej Miłosz

  To co mówi Pan Drobny brzmi sensownie ale właściwie chyba każdy to widzi. Czekam na jakiś bardziej szczegółowy program, co zrobić ze zbiorkomem, jakie metody rewitalizacji miasto chciałoby zastosować, jak pobudzić biznes, z czego spłacić długi po kwietnych rządach SLD. Jak będą jakieś konkrety to będzie można się zastanowić nad oddaniem głosu, póki co to jeszcze frazesy.

 • JAcenty

  Cytuję: “Został sprywatyzowany handel detaliczny i usługi w mieście. Wszystkie otaczające nas lokale przeszły w ręce pracowników. W żadnym mieście w Polsce ten proces nie został dokonany tak szybko i tak radykalnie.”
  Pan prezydent in spe popełnił szybki i radykalny błąd który popełniło wielu mu podobnych: pozbył się źródła finansowania remontów kamienic. Przecież lokal użytkowy mógł dać taki wpływ z tytułu czynszu, że starczyłoby na utrzymanie kamienicy. Tymczasem miastu zostało użeranie się z właścicielami, bez jakiegokolwiek wpływu na to co dzieje się z kamienicą.

 • Perun

  Po przeczytaniu przypomniało mi się takie zdanie: ” Nikt wam nie da tyle, ile ja wam obiecam…”

 • Janieon

  Często na rozmowach kwalifikacyjnych pada pytanie: podaj swoje słabe strony. A odpowiadający mówi o swoich zaletach.

  Tutaj Pan chcąc pokazać co dobrego zrobił dla Świdnicy – chwali się swoimi największymi błędami.
  Sprzedaż parterów w rynku przedsiębiorcom, a tym samym rozłączenie kamienic na część prywatną (sklepy) i mieszkalną to największa głupota. Dziś lokale usługowe są wynajmowane pod parabanki , apteki i żyje sobie z tego przedsiębiorca, a na remont klatek schodowych, kanalizacji w lokalach nie ma już środków.

  Przelicza kwoty wydane na park na mieszkania. A ja nie chcę mieszkań. Ja chcę właśnie park, gdzie mogę się zrelaksować z rodziną. Dać wędkę a nie rybę.

  Sprawa darmowego przejazdu komunikacją miejską. Jak to się ma do obniżania wydatków miejskich?

  Dość rozdawnictwa naszych pieniędzy. PIS zadłużą totalnie państwo. Podnosi podatki. Wzrost cen paliw, energii, gazu. Tylko po to aby zapłacić za kupione głosy.

  W Swidnicy tego nie chcemy !!!

  • GABI

   Jacek Drobny nie sprzedawał parterów w rynku przedsiębiorcom, sprzedawali za grosze te sklepy znacznie później. Drobny wypowiedział umowy najmu wielkim formom, jak PSS Społem, WPHW i wynajął te lokale dotychczasowym pracownikom, którzy zakładali spółki cywilne i prowadzili działalność gospodarczą na własny rachunek.

   • JAcenty

    Nie wynajął a sprzedał, czytaj ze zrozumieniem. Gdyby choć wynajął byłoby pół biedy.Tym samym uzyskał jednorazowo jakąś kwotę, którą przeznaczył na potrzeby miasta, natomiast w tym samym momencie powstała wspólnota mieszkaniowa, w której miasto nie ma już źródeł przychodu, musi łożyć składkę na fundusz remontowy a właściciel lokalu na drugi dzień po kupnie wynajął go podmiotom trzecim za ciężką kasę (vide banki, salony sieci telefonicznych, apteki).

  • GABI

   W tym zakresie, w innych też (np. przetargi, reorganizacja Urzędu Miasta) był naprawdę pionierem w skali całej Polski. A w Urzędzie Miasta pracowało od 1991 roku tylko siedemdziesiąt kilka osób; teraz jest około 300. I wszystko dali radę zrobić. A w budżecie miasta były nadwyżki budżetowe, a niedługi. To był gospodarz!

   • Janieon

    Rok 1990 i rok 2010 czy 2020 rządzą się innymi prawami. Nie podoba mi się wziększanie zatrudnieniavw urzędach z prostego powodu. To my opłacamy tych pracowników. Niemniej jednak musiało powstać sporo stanowisk w ciągu blisko 30 lat w związku z rozwojem nowych tematów. UE, inwestycje, informatyka, itp.
    Ale gdzie konkrety ? Jak chce obniżyć zatrudnienie jednocześnie podnieść wydajność pracowników urzędu i polepszyć obsługę interesantów ?
    W budżecie w 1990 piszesz, że były nadwyżki. A pokaż mi inne miasto z długami w tamtym czasie. Pamiętasz Ś-ce z tamtych lat. Szara, nijaka z asfaltem w rynku, na chodnikach innych ulic. Dziurawa. Bez inwestycji. Kolejny argument nie trafiony. Miasto nie jest od zarabiania. Pieniądze powinny pomagać mieszkańcom poprzez inwestycje w bezpieczeństwo, zdrowie, relax itp.
    Nie mniej jednak chętnie poznam propozycję ograniczenia zadłużenia przez tego Pana.

 • abc

  PIStonka czyli PISowska stonka rozlewa się po Polsce.

  Idź pan w PISdu z takim kandydatem.

  • Maciej Miłosz

   Jakieś zastrzeżenia do programu i osoby czy tylko plucie bo jest nie z tej partii, w którą jesteś zapatrzony?

   • abc

    Moje zastrzeżenia to:
    – brak konkretów
    – brak pomysłu
    – brak zaplecza
    – kiepskie osiągnięcia w przeszłości (patrz: “Renifer”)

    Dodam jeszcze do tego, że jest to typowy polityczny namiestnik gwarantujący, że wszystkie istotne decyzje będą zapadać poza miastem. Dwadzieścia lat temu zapomniał o Świdnicy a przypomniał sobie dopiero teraz, przy wyborach. Czyżby program KORYTO+ ?

    Podsumowując: najgorszy kandydat ze wszystkich startujących na to stanowisko. Liczę na mądrość świdniczan i odesłanie tego kandydata w niebyt.

 • darek

  Gdańsk 80 – festiwal WOLNOŚCI ! Po latach widać że lekcja nie odrobiona … . Teraz firmuje Pan partię PIS (bądź PIS firmuje Pana – bez różnicy ) , zdaje się że z wolnością , szeroko rozumianą , nie ma wiele wspólnego … . Szkoda było “kasy” na bilet do Gdańska .P.S Czy jako ewentualny prezydent Świdnicy również jako pierwszy , jeszcze przed Sejmem “wyrwie” nas Pan z Unii Europejskiej ? Bo skoro reprezentuje Pan partię PIS , to znaczy że popiera Pan w pełnej rozciągłości poczynania tychże . Darek Hałasiewicz – też Kasprowiczanin .

 • Avium

  Komentarze na FB i nie tylko jak można było się spodziewać reprezentują wyjątkowo niski poziom. Opluwanie, opluwanie, opluwanie. Jak ktoś dostał poparcie PiS to już napiętnowany jest. Smutna ta nasza rzeczywistość gdzie najbardziej poważanym argumentem “on jest głupim głupkiem”, a ten ma podsłuch co naj głośniej krzyczy.

  • abc

   Świdnicy potrzebny jest ktoś, kto tu mieszka, zna problemy mieszkańców, rozmawia z nimi a nie tylko przyjeżdża w odwiedziny.

   Główną ideą władzy samorządowej jest niezależność od władzy centralnej. Ten człowiek tego nie gwarantuje. PIS dąży do centralizacji władzy w państwie, gdzie nawet decyzje ze szczebla samorządowego wymagają akceptacji władz centralnych. Samorząd to ostatnie miejsce, gdzie nasz głos jeszcze się liczy.

   PIS to partia wojny i konfliktu. Żadnemu zaborcy czy nawet Hitlerowi nie udało się to, co udało się Kaczyńskiemu. Podzielił naród na lepszy i gorszy sort. Na tych, co mogą się nazywać Polakami i na tych, co są tego niegodni. Jeszcze nigdy w historii Polska nie była tak podzielonym krajem jak jest teraz, i to w roku 100-lecia niepodległości!

   Straciliśmy już niemal wszystkich sojuszników w Europie a wchodzimy głęboko w tyłek USA i Trumpowi, który jest wytrawnym przedsiębiorcą i nic nie robi za darmo. PIS buduje mury zamiast budować mosty. Stara zasada mówi, że przyjaciół się szuka blisko a wrogów daleko. Wyjście Polski z UE byłoby dla nas katastrofą a PIS swoimi działaniami robi wszystko, aby do tego doszło.

   PIS zaczął pisać historię Polski od nowa, gdzie nie ma w niej miejsca dla niepokornych takich jak Wałęsa. Wystarczyło, że Kiszczak dostarczył “kwity” na Wałęsę i już może się nazywać patriotą, bo to o Wałęsie teraz władza mówi gorzej, niż o Kiszczaku.

   Zamiast faktycznych reform mamy program KORYTO+ gdzie PIS robi pazerny skok na władzę umieszczając swoich kolesiów w spółkach państwowych. Przykładów jest wiele, jak choćby słynna na cały świat stadnina w Michałowie, która jest już niemal na skraju bankructwa a budowana przez dziesięciolecia marka staje się bezwartościowa.

   Jeśli Drobny był takim dobrym managerem to dlaczego wyrzucono go z KGHM? Był kiedyś dyrektorem “Renifera”. Jak ta firma skończyła to każdy wie i teraz tego wątpliwej jakości managera próbują wcisnąć nam na prezydenta miasta. To jest człowiek przywieziony w teczce. Taki królik z kapelusza.

   • Avium

    Jeśli chcieć snuć dywagacje na podstawie paru informacji zamieszczonych w internecie to do każdych wniosków można dojść.
    Naród dzielą ci co krzyczą, plują i siedzą zacietrzewieni, ci których nie stać na merytoryczną rozmowę i odrobinę dobrej woli.

    Czekam na rozwój kampanii i słucham, a nie rzucam kamieniami.

  • JAcenty

   No cóż, trzeba przyznać, że PiS ciężko i solidnie zapracował sobie na taką właśnie reakcję.

   • Avium

    Na tym polega ludzka kultura, że publicznie trzyma się poziom i klasę. Chciałbym aby Polacy się tak nigdy nie zachowywali i dawali przykład reszcie. Im ciężej wytrzymać, tym większy szacunek dla tych którzy wytrzymali.

    Jestem też takie powiedzenie “Pokaż mi swych wrogów, a powiem Ci kim jesteś.”

 • Misza

  Szkoda że go nie znam, mam nadzieje, że program będzie realny a nie same lotne hasła.