Strona główna 0_Slider Pogorzelcy zamieszkają w odnowionym dworcu. Ruszyła też zbiórka dla lokatorów

Pogorzelcy zamieszkają w odnowionym dworcu. Ruszyła też zbiórka dla lokatorów

0

Robimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc lokatorom, których mieszkania zostały zniszczone w wyniku pożaru budynku wielorodzinnego przy ulicy Mickiewicza – zapewnia burmistrz Żarowa. W nocy doszczętnie spłonęło jedno z mieszkań, a pozostałe zostały zalane. Cztery osoby trafiły do szpitala. Pozostałych mieszkańców ewakuowano.

fot. UM Żarów

Ogień w budynku przy ulicy Mickiewicza pojawił się 2 sierpnia, około godziny 3.20. Akcję gaśniczą prowadziło dziewięć jednostek straży pożarnej, w tym 5 z terenu gminy Żarów oraz 4 ze Świdnicy. Wszyscy lokatorzy zostali ewakuowani. Do wyprowadzenia ludzi konieczne było użycie drabin. Przez okna ewakuowano w sumie 9 osób. Jedno mieszkanie i część klatki schodowej spłonęło doszczętnie, dwa mieszkania oraz sklep znajdujący się na parterze zostały zalane. Przyczyny pojawienia się ognia wciąż nie są znane.

W wyniku pożaru ranne zostały cztery osoby: dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Przetransportowano ich do szpitala powiatowego w Świdnicy. – Pozostali poszkodowani znajdują się pod opieką Ośrodka Pomocy Społeczne w Żarowie. Od godzin porannych podejmowane są działania mające na celu udzielenie pomocy ofiarom zdarzenia. Rodziny, których mieszkania uległy zniszczeniu zostaną ulokowane w gminnych mieszkaniach socjalnych – wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak. Do ich dyspozycji będą m.in. mieszkania znajdujące się w odnowionym budynku żarowskiego dworca.

Konieczne jest jednak zapewnienie dodatkowego wsparcia pogorzelcom z Mickiewicza. – Wyposażenie pomieszczeń objętych pożarem uległo całkowitemu zniszczeniu dlatego przyda się każda pomoc. Swoje wsparcie zaoferowała już firma Elektrolux Polska, zgłaszają się do nas także inne przedsiębiorstwa, gotowe pomóc lokatorom budynku – dodaje Michalak. Nadzór budowlany oraz urzędnicy mają z kolei przeprowadzić ekspertyzę dotyczącą stanu budynku. Według wstępnych ocen, jego konstrukcja oraz dach nie zostały zniszczone w wyniku pożaru. – Bierzemy na siebie kwestię odremontowania zniszczonych mieszkań – zapewnia burmistrz.

Niezależnie od bezpośredniej pomocy samorządu, ofiarom pożaru w Żarowie można pomóc poprzez wpłatę na rachunek bankowy Żarowskiego Stowarzyszenia „Edukacja”:

BZ WBK 68 1090 2369 0000 0001 0310 6306
z dopiskiem „Pomoc dla osób poszkodowanych w pożarze w Żarowie”.

Dary dla poszkodowanych w pożarze w postaci mebli, wyposażenia, sprzętu oraz przedmiotów codziennego użytku można przekazywać do Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie (budynek gimnazjum) przy ulicy Piastowskiej 10 od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. W planach jest także organizacja imprezy charytatywnej, podczas której będzie można wspomóc pogorzelców.

Telefon kontaktowy do Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie: 74 858 07 45.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. UM Żarów i nadesłane przez czytelnika