Strona główna 0_Slider Były prezydent Świdnicy powalczy o najważniejszy urząd w mieście

Były prezydent Świdnicy powalczy o najważniejszy urząd w mieście

42

To już pewne. Jacek Drobny będzie ubiegać się o fotel prezydenta Świdnicy podczas tegorocznych wyborów samorządowych. Poparcia byłemu włodarzowi miasta z lat 1990-1991 udzieli Prawo i Sprawiedliwość oraz Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej.

Chociaż oficjalna prezentacja kandydata PiS na stanowisko prezydenta Świdnicy odbędzie się dopiero w piątek, już teraz udało się potwierdzić, że do wyborczej rywalizacji stanie Drobny, o którego starcie mówiło się nieoficjalnie od kilku tygodni.

Urodzony w Świdnicy Jacek Drobny wiele lat swojego życia poświęcił działalności opozycyjnej. W 1980 roku razem z Andrzejem Dziewitem organizował wrocławski Ruch Nowej Kultury. Działał na rzecz rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów, brał udział w strajkach studenckich. W stanie wojennym został internowany na okres od stycznia do maja 1982 roku. Po zwolnieniu zajmował się dystrybucją pism drugiego obiegu, współpracował z niejawnymi strukturami “Solidarności” oraz z grupami artystycznymi.

W latach 1990–1991 sprawował urząd prezydenta Świdnicy. W latach 1991-1994 pełnił funkcję prezesa zarządu, zarządcy komisarycznego w spółce Renifer S.A. w Świdnicy. W roku 1995 działalność zawodową związał z Towarzystwem Finansowo – Leasingowym Sp. z o.o. w Warszawie, w którym pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora handlowego oddziału w Warszawie i dyrektora oddziału we Wrocławiu. W latach 1996-1998 był prezesem zarządu Spółki Preem Petroleum Wielkopolska Sp. z o.o. w Poznaniu, należącej do szwedzkiego koncernu naftowego. W roku 2000 objął funkcję wiceprezesa zarządu ds. finansowych Telefonii Dialog S.A. W roku 2006 swoje życie zawodowe związał z KGHM Cuprum Sp. z o.o. CBR, gdzie został wiceprezesem zarządu ds. finansowo-administracyjnych, będąc odpowiedzialnym za budowę biurowca Cuprum Novum. W latach 2011-2017 pełnił funkcję dyrektora bankowości korporacyjnej PKO Bank Polski. W maju 2017 roku został powołany na stanowisko prezesa zarządu KGHM TFI.

Kto jeszcze powalczy o Świdnicę?
Sojusz Lewicy Demokratycznej od kilku miesięcy mówił o Beacie Moskal-Słaniewskiej jako swojej kandydatce, jednak ona sama jeszcze publicznie nie ogłosiła deklaracji o starcie. Póki co zarejestrowany został Komitet Wyborczy Wyborców Beaty Moskal-Słaniewskiej.

Kandydata komitetu “Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska”  ma w Świdnicy wskazać Nowoczesna. Szef lokalnych struktur tej partii, Wojciech Rut, zapowiadał podjęcie decyzji w sprawie kandydata po 20 sierpnia. Rozmowy między tworzącymi koalicję partiami wciąż jednak trwają. W kuluarach najczęściej wymienia się nazwisko Jacka Iwancza, który w 2015 roku ubiegał się o mandat poselski.

O Świdnicę chce powalczyć Kukiz`15. Struktury lokalne zawiązali Robert Garstecki i Edmund Frączak. Garstecki już raz starował w wyborach na prezydenta miasta jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości.

Do wyborów szykuje się Świdnickie Forum Rozwoju. Najprawdopodobniej stowarzyszenie ponownie będzie miało swojego kandydata na prezydenta. O funkcję najpewniej powalczy Marcin Paluszek, prezes ŚFR, który startował również w 2014 roku.

Michał Nadolski
[email protected]