Strona główna 0_Slider Były prezydent Świdnicy powalczy o najważniejszy urząd w mieście

Były prezydent Świdnicy powalczy o najważniejszy urząd w mieście

42

To już pewne. Jacek Drobny będzie ubiegać się o fotel prezydenta Świdnicy podczas tegorocznych wyborów samorządowych. Poparcia byłemu włodarzowi miasta z lat 1990-1991 udzieli Prawo i Sprawiedliwość oraz Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej.

Chociaż oficjalna prezentacja kandydata PiS na stanowisko prezydenta Świdnicy odbędzie się dopiero w piątek, już teraz udało się potwierdzić, że do wyborczej rywalizacji stanie Drobny, o którego starcie mówiło się nieoficjalnie od kilku tygodni.

Urodzony w Świdnicy Jacek Drobny wiele lat swojego życia poświęcił działalności opozycyjnej. W 1980 roku razem z Andrzejem Dziewitem organizował wrocławski Ruch Nowej Kultury. Działał na rzecz rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów, brał udział w strajkach studenckich. W stanie wojennym został internowany na okres od stycznia do maja 1982 roku. Po zwolnieniu zajmował się dystrybucją pism drugiego obiegu, współpracował z niejawnymi strukturami “Solidarności” oraz z grupami artystycznymi.

W latach 1990–1991 sprawował urząd prezydenta Świdnicy. W latach 1991-1994 pełnił funkcję prezesa zarządu, zarządcy komisarycznego w spółce Renifer S.A. w Świdnicy. W roku 1995 działalność zawodową związał z Towarzystwem Finansowo – Leasingowym Sp. z o.o. w Warszawie, w którym pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora handlowego oddziału w Warszawie i dyrektora oddziału we Wrocławiu. W latach 1996-1998 był prezesem zarządu Spółki Preem Petroleum Wielkopolska Sp. z o.o. w Poznaniu, należącej do szwedzkiego koncernu naftowego. W roku 2000 objął funkcję wiceprezesa zarządu ds. finansowych Telefonii Dialog S.A. W roku 2006 swoje życie zawodowe związał z KGHM Cuprum Sp. z o.o. CBR, gdzie został wiceprezesem zarządu ds. finansowo-administracyjnych, będąc odpowiedzialnym za budowę biurowca Cuprum Novum. W latach 2011-2017 pełnił funkcję dyrektora bankowości korporacyjnej PKO Bank Polski. W maju 2017 roku został powołany na stanowisko prezesa zarządu KGHM TFI.

Kto jeszcze powalczy o Świdnicę?
Sojusz Lewicy Demokratycznej od kilku miesięcy mówił o Beacie Moskal-Słaniewskiej jako swojej kandydatce, jednak ona sama jeszcze publicznie nie ogłosiła deklaracji o starcie. Póki co zarejestrowany został Komitet Wyborczy Wyborców Beaty Moskal-Słaniewskiej.

Kandydata komitetu “Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska”  ma w Świdnicy wskazać Nowoczesna. Szef lokalnych struktur tej partii, Wojciech Rut, zapowiadał podjęcie decyzji w sprawie kandydata po 20 sierpnia. Rozmowy między tworzącymi koalicję partiami wciąż jednak trwają. W kuluarach najczęściej wymienia się nazwisko Jacka Iwancza, który w 2015 roku ubiegał się o mandat poselski.

O Świdnicę chce powalczyć Kukiz`15. Struktury lokalne zawiązali Robert Garstecki i Edmund Frączak. Garstecki już raz starował w wyborach na prezydenta miasta jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości.

Do wyborów szykuje się Świdnickie Forum Rozwoju. Najprawdopodobniej stowarzyszenie ponownie będzie miało swojego kandydata na prezydenta. O funkcję najpewniej powalczy Marcin Paluszek, prezes ŚFR, który startował również w 2014 roku.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Ewka

  I góra urodziła mysz. Po miesiącach typowania kandydatów, z których podobno żaden nie chciał być kandydatem, wystawiają faceta, który od ponad dwudziestu lat nie ma nic wspólnego z miastem. Nawet w Świdnicy nie mieszka. Cienki wybór. Wygląda na start politycznego figuranta.

  • leny

   Jak nie mieszka w Świdnicy niech wraca skąd przyszedł. A PIS niech nie wystawia nikogo bo i tak już narobili syfu w Polsce to niech nasze miasto zostawią w spokoju.

  • Gabriel Kowalski

   Wg mnie bardzo słaba kandydatura osoby naprawdę kompletnie nieznanej w tym mieście. Kto tego pana w ogóle pamięta? Zreszta najpierw oficjalnie typowano pana Murdzka a teraz zmiana? Czy będą kolejne zmiany? Do trzech razy sztuka?

 • Panna Monika

  Jeśli nie pojawi się jakiś sensowny kontrkandydat (a panowie: Paluszek, Iwancz, Garstecki czy Drobny nimi nie są), to Beata ma wygraną w kieszeni.

  • Jolanta Pałac

   Niestety, to prawda.

 • dziewczonka

  Fantastyczny wybór gość zna problemy i potrzeby Świdnicy jak nikt inny 😂😂😂

  • Ewka

   A gdzie lokalni działacze PIS i Wspólnoty? Przestraszyli się? Chętnych nie było? Przecież ten pan nie ma nic wspólnego z samorządem i kto go zna?

 • Natalia

  Oooooooo to ci kandydat krolik z kapelusza wyskoczyl.

 • szary obywatel

  Typowa zagrywka PiS. Kandydat przywieziony w teczce. Cienkie to, on chyba nawet nie mieszka w Świdnicy. Ale jak to świadczy o WS i PiS w Świdnicy. Zero swoich ludzi, swoich kandydatów. Wszystko jest im narzucane z góry. Już kiedyś był taki Pan Szczygieł, który bardzo chciał zostać prezydentem…

 • Topik

  Długo związany z KGHM – kurde tam to są pieniądze i on na prezydenta Świdnicy. Pewnie mu kazali.
  Ale będzie klął jak wygra hahahah

  • AnkaH

   dobre!

  • Polny Konik

   Nie wygra a za start pewnie coś później skapnie 😉

 • Wynalazca Diodak

  Wielkie rozczarowanie !!!! Prezydentka w tej chwili może otwierać szampana i nie musi wklejać swoich zdjęć na facebooku, te wybory przechodzą do historii !!! Liczyłem na np. Marka Michalaka, to byłaby bomba, a tak mamy “mokrego kapiszona” albo petardę kupioną na chińskim targu w postaci tego kontrkandydata. Niestety na promowanie tego Pana jest zdecydowanie za późno, PIS i Wspólnota wywiesiły białą flagę, być może jacyś chorzy działacze PIS oczadzeni sondażami liczą na przełożenie ich na nasze miasto, ale tak nie jest i nie będzie. Co tu więcej pisać? Wybory zakończone!!

  • Natalia

   Michalak????????????????

   • Wynalazca Diodak

    Była taka koncepcja, ale to plotka, wiem, że 2 kadencja mu się kończy w tym roku, ale na pewno się nie zdecyduje kandydować.

 • Nie usuwajcie konta!

  Ale bzdury piszecie. Dobry menedżer nie musi dokładnie znać problemów firmy, do której aplikuje. Zgłębi je w kilka tygodni. Liczy się sprawne działanie potem. Obecna miłościwie nam panująca znała sytuację od podszewki i mimo tej wiedzy niewiele zrobiła.

  • Obi von Kenobi ;-)

   tekst z cyklu ” I co z tego, że w stadnina w Janowie przestała istnieć” :-))

   • Nie usuwajcie konta!

    Nie 🙂 To tekst z cyklu: niekoniecznie dobry lekarz będzie dobrym dyrektorem szpitala.

    • abc

     … i dlatego kandydat PISu nie nadaje się na prezydenta Świdnicy.

   • Taka prawda

    A przestała?

    • Polny Konik

     Teoretycznie tak, zostały budynki, troche zwierząt i kilku darmozjadów.

     • Taka prawda

      Teoretyczne było państwo za PO i stadnina w Janowie. W końcu teoria się skończyła i okazała się szara rzeczywistość. Stadnina istnieje, wbrew pozorom i ma się całkiem dobrze. POprzedni zarządcy nie jedli, nie pili, całym sercem pracy się POświecali. Koń(jakiejkolwiek krwi) by się uśmiał.

     • abc

      Cytat z Wikipedii: “Stadnina Koni Janów Podlaski – istniejąca od 1817 najstarsza państwowa stadnina koni arabskich”

      Twoim zdaniem od 1817 roku stadnina istniała tylko teoretycznie. Typowo PISowska logika. Jeśli fakty nie kłaniają się polityce partii, tym gorzej dla faktów.

      Faktem jest, że przez 200 lat wiele pokoleń ludzi ciężko pracowało na to, co zdewastowała “dobra” zmiana w ledwie dwa lata. Waszym zdaniem remont domu należy rozpocząć od detonacji.

     • Taka prawda

      Nie POtrafisz czytać ze zrozumieniem? Napisałem – “Teoretyczne było państwo za PO i stadnina w Janowie. W końcu teoria się skończyła i okazała się szara rzeczywistość. …” A ten mi wyjeżdża od cara Mikołaja. TyPOwe odwracanie kota ogonem. Piszesz nową historię stadniny w Janowie? Podpowiem. Zaczyna się tak. Za panowania dobrego cara Mikołaja prapraprapradziad Donalda Tuska i praprapraprababcia Grzeska Schetyny założyli stadninę koni. Było dobrze przez 200 lat… Faktem jest, że wiele pokoleń ludzi ciężko pracowało na
      to, co rozkradło i wyprzedało PO. Teraz dobra zmiana w ledwie dwa lata wiele odbudowała i oddała Polakom a złodziejom żal. Czasami w trakcie remontu można natknąć się na wiele niespodzianek. Stadnina istnieje, wbrew pozorom i ma się całkiem dobrze. POprzedni
      zarządcy nie jedli, nie pili, całym sercem pracy się POświecali.
      Koń(jakiejkolwiek krwi) by się uśmiał.

     • abc

      Stadnina świetnie funkcjonowała do czasu, gdy PIS wsadził tam swoich zaufanych ludzi. To oni zmienili wizerunek stadniny. Na gorsze.

      “Podła zmiana” póki co nic nie odbudowała a rozdaje nie swoje, tylko nasze pieniądze. Zamiast obniżać podatki woli rozdawać socjal i promować nieróbstwo. Jeśli Ty wokół widzisz tylko złodziei to współczuję Ci towarzystwa. Mnie otaczają głównie uczciwi, ciężko pracujący ludzie, którym władza coraz więcej zabiera, każąc dzielić się z nierobami.

      Żeby było jasne. Nie jestem związany z żadną partią. Wytykam błędy każdej władzy i jestem szczególnie wyczulony na hipokryzję, w czym bryluje PIS.

     • Taka prawda

      “To oni zmienili wizerunek stadniny”. Fakt, dla ciebie liczy się tylko wizerunek. “Za PO zyski stadniny rosły a reputacja była wciąż wysoka” a ludziom żyło się lepiej i kręcili lody. Ilu ludzi zatrudnia ten koński interes? Ile % daje PKB? Na dzisiejszą sytuację stadniny całe lata pracowało PO. “Biznes rządzi się
      swoimi prawami”, więc co kilka lat występuje dołek. POdłość niszczyła dobra zmiana odbudowuje górnictwo, przemysł stoczniowy, repolonizuje banki, itd, itd.
      Rozdaje to co PO pozwalało kraść przez 8 lat. Podatki POdnosiło PO(VAT z 22 na 23). PiS obniża podatki(CIT). Jeśli Ty wokół widzisz tylko nierobów to współczuję Ci
      towarzystwa. W PO niewielu jest uczciwych. Żeby było jasne. Nie jestem związany z żadną partią. Wytykam błędy każdej
      władzy i jestem szczególnie wyczulony na hipokryzję(OFE, wiek emerytalny) w czym PO przodowało i przoduje. Przypomnę prorocze słowa nadzwyczaj uczciwego człowieka- “Pineiendzy nie ma i nie bendzie”. Są? PO to dno!

     • abc

      Dla biznesu wizerunek to jedno z kluczowych pojęć, ale Ty widzę że nie masz o tym pojęcia. Masz jakieś dowody na to, że w stadninie za poprzedniej władzy kręcili lody? Czy tylko rzucasz oskarżenia bez pokrycia, jak to ma w zwyczaju PIS.

      Górnictwa nie trzeba odbudowywać, tylko zreformować. Cały świat ucieka od węgla. Nawet u nas w ramach walki ze smogiem likwiduje się piece i kotły opalane węglem. Piszesz o odbudowie a Polska wciąż importuje węgiel z zagranicy. Co PIS chce z tym zrobić?

      Czekam kiedy PIS obniży podatki zwykłym ludziom a nie korporacjom, które i tak dobrze zarabiają. Od stycznia rośnie pensja minimalna nie dlatego, żeby dać ludziom wyższe pensje, tylko dlatego, że od najniższej jest liczona podstawa ZUSu, czyli wszyscy na działalności zapłacą wyższe podatki a do kasy państwa wpłynie więcej kasy z podatków od wynagrodzeń. Jakby PISowi faktycznie zależało na wyższych dochodach obywateli to zmniejszyłoby obciążenia fiskalne, dzięki czemu nam wszystkim w portfelach przybyłoby pieniędzy. Skoro “zła” PO podniosła VAT z 22 do 23%, to dlaczego “dobry” PIS nie obniży VAT z powrotem do 22%? Znów hipokryzja?

      Jeśli piszesz o OFE to wspomnij o Pracowniczych Planach Kapitałowych, które są inną wersją OFE, czyli de facto podnosimy podatki.

      Masz takie niespójne posty, że aż trudno się je czyta. Wąchasz coś? Palisz? Bierzesz dopalacze?

     • Taka prawda

      Masz jakieś dowody na to, że w stadninie za obecnej władzy kręcą lody? Czy tylko rzucasz oskarżenia bez

      pokrycia, jak to ma w zwyczaju PO. Jakoś wcześniej nie było dołków – ile koni wcześniej zdychało? “Nie jest tu także ważne, ile PKB ten biznes wytwarza, tylko pokazuje podejście nowej władzy do państwowych spółek w ogóle” – śmiechu warte – przykład mikrospółki, a “POdejście” – wystarczy spojrzeć na wyniki ekonomiczne spółek, które dawniej generowały straty – LOT, górnictwo, Orlen.
      “Górnictwa nie trzeba odbudowywać, tylko zreformować” – dlaczego tego nie powiedziałeś Donkowi, PO niszczyła górnictwo(taśmy Bieńkowwskiej – ale jaja, ale jaja).
      “Cały świat ucieka od węgla” – gdy tanieje ropa. My ropy nie mamy, ale mamy węgiel.
      “Nawet u nas w ramach walki ze smogiem likwiduje się piece i kotły opalane węglem.” – guzik prawda- wymienia się na piece emitujące mniej spalin(ekogroszek). “Polska wciąż importuje węgiel z zagranicy”, bo wynika to z umów zawartych przez Pawlaka i wolności gospodarczej. Prędzej lub później zrobią z tym porządek. PO likwidowała polskie kopalnie.
      zrobić?PIS już obniżył podatki zwykłym ludziom- kwota wolna o ile poszła w górę? Korporacje, które i tak dobrze zarabiają dają zarabiać pracownikom – “zwykłym ludziom”. Kto płaci CIT w Polsce? Pensja minimalna za POprzedniej władzy rosła dużo mniej, by nie rósł ZUS- koń by się uśmiał. Wam wszystkim(z PO) w portfelach przybyło “piniendzy” a teraz nie i jest ból. Dobra PO podniosła VAT z 22 do 23% i kradła, więc “zły” PIS obniży VAT z powrotem do 22%, gdy deficyt budżetowy będzie na właściwym POziomie. Kasa ukradziona z OFE a złodziej(na którym czapka gore) drze japę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, które jeszcze nawet nie ruszyły. HiPOkryta do kwadratu. OFE de facto nie podnosiło podatków, PPK już tak.

      Masz takie spójne posty jak beton partyjny, tyPOwy beton. Wąchasz, palisz, bierz dopalacze? Ja nie. A pro po dopalaczy Donek brał się za nie ostro i jak zwykle dla piaru.

     • abc

      I znów PISowskie metody (Pomówienia i Spekulacje). Nigdzie w żadnym poście nie chwaliłem PO, ale Ty wiesz lepiej.

      Dla mnie wybór między PIS i PO to jak wybór między dżumą a cholerą.

      Po kolei.

      Górnictwo wciąż generuje straty. Polskie firmy importują węgiel nie ze względu na jakieś Twoje wyimaginowane umowy, tylko dlatego, że jest tańszy od polskiego. Skoro prawo tego nie zabrania to też nie można im tego zabronić. Można za to narzucić normy jakościowe, czego aktualny rząd nie chce zrobić.

      Cały świat ucieka od węgla bo taka jest tendencja już od dobrych dwudziestu lat i cena ropy nie ma tu żadnego wpływu. Europa przechodzi na odnawialne źródła energii (turbiny wiatrowe, panele fotowoltaiczne itp.) i węgiel staje się coraz mniej potrzebny, tym bardziej że znacznie tańszy jest z Rosji czy z Afryki.

      Co do kotłów na ekogroszek to w nowych energooszczędnych domach coraz rzadziej się go wybiera. Coraz częściej za to domy ogrzewa się gazem, pelletem czy pompami ciepła. Przez ostatnie dwadzieścia lat znacznie spadło zapotrzebowanie na węgiel. Domy są lepiej ocieplone a drzwi i okna maja lepszą izolacyjność. Nawet w Świdnicy masz program KAWKA, gdzie w sumie kilkaset mieszkań i domów jest lub będzie podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, czyli o tyle mniej mieszkań będzie potrzebowało węgla na zimę.

      Deficyt budżetowy ponoć jest niski. PIS idąc do wyborów obiecywał, że pieniądze są, trzeba tylko przestać kraść. Mamy trzeci rok rządów PISu i wciąż pieniędzy nie ma. Czyżby PIS też kradł???

      OFE nie oceniałem a że PPK podnosi de facto podatek to jest fakt.

      A co do dopalaczy to PIS już trzy lata rządzi i też sobie z nimi nie radzi.

      O ile wzrosła kwota wolna od podatku dla kogoś zarabiającego pomiędzy najniższą a średnią krajową? Odpowiem Ci: WCALE! Zwykły marketing polityczny, bo mało kto zarabia 550zł miesięcznie, żeby móc z niej skorzystać.

     • Taka prawda

      Odpowiem w POdobnym stylu.
      I znów POdłe POmówienia, Parada Oszustów – zwłaszcza PO ostatnich taśmach.
      “Nigdzie w żadnym poście nie chwaliłem PO” – gdy cię złapią za rękę powiedz, że nie Twoja i Ty wiesz lepiej.
      “Dla mnie wybór między PIS i PO to jak wybór między dżumą a cholerą.” – porównanie nocy POdłości do jutrzenki wolności.
      Po kolei.
      “Górnictwo wciąż generuje straty” Czyżby?
      “Polskie firmy importują węgiel nie ze względu na
      jakieś Twoje wyimaginowane umowy”- Wyimaginowane ja to, że polski gaz jest najdroższy w Europie a pali się tak samo jak najtańszy.
      “Można za to narzucić normy jakościowe, czego aktualny rząd nie chce zrobić.” – skąd wie, że nie chce?
      “Cały świat ucieka od węgla bo taka jest tendencja już od dobrych dwudziestu lat” – a jakie jest wydobycie węgla na świecie? Rośnie czy maleje?
      “cena ropy nie ma tu żadnego wpływu” – błąd, ceny źródeł energii są powiązane.
      “Europa przechodzi na odnawialne źródła energii (turbiny wiatrowe, panele fotowoltaiczne itp.)” – na naszej szerokości geograficznej są mało wydajne.
      “Co do kotłów na ekogroszek to w nowych energooszczędnych domach coraz rzadziej się go wybiera. Coraz częściej za to domy ogrzewa się gazem,
      pelletem czy pompami ciepła.” – skąd te dane?

      “w Świdnicy masz program KAWKA, gdzie w sumie kilkaset mieszkań i domów…” – jaki to jest procent w skali miasta, powiatu?
      “będzie podłączonych” – brzmi dumnie.
      “Mamy trzeci rok rządów PISu i wciąż pieniędzy nie ma.” – jak to nie ma?

      “Czyżby PIS tez kradł???” Nie tylko przez 8 i więcej lat narosło tyle potrzeb, że na wszystko jednocześnie nie starcza.
      “OFE nie oceniałem” – bo ukradli
      “a że PPK podnosi de facto podatek to jest fakt” raczej fejk.
      “A co do dopalaczy to PIS już trzy lata rządzi i też sobie z nimi nie radzi.” – PO przez osiem z nimi sobie nie poradziło, a poza Kaczyński nie krzyczał do kamer, że zlikwiduje problem dopalaczy już zaraz – Tusk robił cyrk jak małpa.
      “O ile wzrosła kwota wolna od podatku dla kogoś zarabiającego pomiędzy najniższą a średnią krajową? O
      dpowiem Ci: WCALE!” – wcale, znów fejk. porównaj liczby.
      “Zwykły marketing polityczny, bo mało kto zarabia 550zł miesięcznie, żeby móc z niej skorzystać.” – ale Ci co zarabiają tyle zyskali. I jeszcze w temacie koniny. Prywatni zorganizowali targi końskie i co? Klapa. Miała być konkurencja dla Janowa itp, a okazało się, że ta niszowa branże jest w dołowej fazie cyklu ekonomicznego.

  • JAcenty

   Tutaj adekwatny będzie cytat z filmu Barei : mój mąż proszę pani jest z zawodu dyrektorem!

 • Alojzy

  Nie ma to jak urodzić się Prezesem…

  • JAcenty

   Nie obrażaj Prezesa, on tylko namaszcza. Jest jak sołtys : wysoko, na stanowisku i za nic nie odpowiada 🙂

 • abc

  Teraz w ramach kampanii wyborczej, wzorem Prezesa, na świdnickiej hali targowej zamontują tablicę, że Jacek Drobny przebywał na Hali. 😉

  • JAcenty

   A obok powieszą tablicę, że w tym miejscu, w czasie strajków 1988 r. MÓGŁ być Prezes, ale go nie było w związku z tym powieszono tablicę pamiątkową…

   • Taka prawda

    POwieszą, hahahaha

 • Janieon

  Ale skoczek. A wszystko w państwowych spółeczkach gdzie polityka a nie kompetencje mają znaczenie.
  Jednak gwoździem do trumny jest jego poparcie przez PIS i WS. Bardzo źle kojarzonymi ugrupowaniami w Świdnicy.
  Faktycznie Pani Beata ma wybór w 1 turze.

 • marek

  Niewątpliwą i niestety jedyną zasługą p.Drobnego jest zniszczenie zakładu DZBR”RENIFER”.Czy ów pan znowu chce coś zniszczyć? Doskonale NIETRAFIONY wybór,ten kandydat nie ma szans z obecną p.Moskal.

  • marek

   Dla ścisłości;upadek”Renifera”stał się szybszy,kiedy p.Drobny wyrzucił z pracy członków legalnie wybranej nowej Rady Zakładowej.Członkowie tejże rady,widząc sytuację w zakładzie i chcąc ratować renifer zwolnili p.Drobnego.Niestety zrobili to zbyt wcześnie,zanim rada nabrała mocy prawnej.Potem mimo prawomocnych wyroków sądowych przywracających wyrzuconych do pracy,p.Drobny uniemożliwił podjęcie tejże pracy.

   • Wynalazca Diodak

    Brakuje jeszcze trzeciego Twojego “Ja” bo widać że dyskutujesz sam ze sobą. Prezydentka zapewne widzi Twoje wazeliniarskie wpisy i pracujesz ostro na jakąś synekurę w UM czy radę nadzorczą.

    • marek

     Wpisy mówią prawdę.Przewodniczącą wyrzuconej BEZPRAWNIE rady zakładowej była moja żona…No i jest trzeci wpis

     • marek

      I nawet czwarty wpis:pracuję ostro na synekurę p.t.”szef wszystkich szefów”.