Strona główna 0_Slider Zaprotestowali przed świdnickim sądem

Zaprotestowali przed świdnickim sądem [FOTO/VIDEO]

58

Około 50 osób pojawiło się we wtorkowy wieczór przed świdnickim Sądem Okręgowym. Działacze społeczni, członkowie partii, były prezydent Świdnicy Adam Markiewicz, ale także zwykli świdniczanie przyszli, by zaprotestować przeciwko zmianom w polskim sądownictwie.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu w stan spoczynku muszą przejść sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia. Oznaczałoby to przejście na emeryturę 40% sędziów Sądu Najwyższego, w tym pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf.

Zgodnie z nowymi przepisami sędziowie mogą dalej pełnić swoją funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego. Zdaniem przeciwników znowelizowanej ustawy, przepisy te są sprzeczne z konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Stąd też kolejna fala protestów, zorganizowanych w różnych miastach Polski, w tym w Świdnicy.

Artykuł 183, punkt 3 konstytucji mówi krótko: “Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego”. W tym momencie kadencja pierwszego prezesa Sądu Najwyższego została skrócona do lat czterech. W żaden sposób nie da się ominąć tego przepisu, ani wskazać inną jego interpretację. Jest jasno napisane “sześć lat”, niezależnie od tego, czy osoba pierwszego prezesa ma lat 65, czy 70. Została powołana na kadencję, która powinna zostać wypełniona – mówił Lech Bokszczanin, jeden z inicjatorów dzisiejszej manifestacji w Świdnicy. Wskazał przy tym, że o reformie polskiego wymiaru sprawiedliwości decyduje obecnie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który ma 69 lat.

Protest zakończył się po kilkudziesięciu minutach. Na jego zakończenie odśpiewano hymn Polski. Podczas manifestacji nie doszło do żadnych incydentów.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Dariusz Nowaczyński

 • henryk

  “Adrian” przysięgę składał na Konstytucję a teraz twierdzi,że ustawa którą utworzył jest ważniejsza.Arogancja i cynizm ciągle wyłazi z tej marionetki.Sędzia Iwiński którego wyznaczył też, tak samo jak I Prezes ukończył już 66 lat i również nie złożył oświadczenia,że chce pozostać czynnym sędzią do siedemdziesiątki.To czysta,perfidna gra personalna.

  • JAcenty

   W czasie posiedzenia komisji ustawodawczej w sejmie części posłów z PiS nie było na posiedzeniu. Przewodniczący ogłaszał kilka razy przerwę ponieważ opozycja przegłosowywała swoje zmiany. Tak długo powtarzał głosowanie aż wreszcie wyszedł ‘prawidłowy’ wynik. To pokazuje po co pisowcom Sąd Najwyższy. Tak długo SN będzie uchwalał, aż wyjdzie uchwała o wygranej PiS w wyborach samorządowych. Innymi słowy: sąd sądem, prawo prawem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie. To co Adrianek uczynił spowoduje że po zmianie (ale tej naprawdę dobrej) będzie musiał odpowiedzieć na parę pytań przed trybunałem.

   • henryk

    Mam nadzieję,że szybko tego doczekamy.Na nich to tylko trybunał ludowy.

    • Siostra Bernadetka

     Moje znajomości w środowiskach marginesu społecznego mówia – niedoczekanie.
     Oni wszyscy stawią się pod uranami bladym świtem, tuż po pierwszym klinie.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Moi znajomi katoekstremiści rownież staną bladym świtem po pouczeniu przez Tadzia jak oddawać głosy 😜

 • antek

  Jestem pod wrażeniem. Trzy posty poniżej i pełna zgoda co do działań “pełniącego obowiązki prezydenta”. A mówią, że tam gdzie dwóch Polaków to trzy poglądy na tą samą sprawę 🙂
  W pełni Was popieram

 • Wiktor Lis

  Problem tkwi także w tym, że bardzo duża część społeczeństwa (ja ich nazywam “ciemnym tępym ludkiem”) ma głęboko gdzieś sprawy związane z poczynaniami PiS- rażącym łamaniem Konstytucji i superpostępującym psuciem prawa. Zupełnie tak jakby te sprawy ich nie dotyczyły. Część ludzi nic nie czyta, nie analizuje, nie myśli- zupełnie jak Ferdek Kiepski- nażreć się, nachlać i w…. No i to właśnie takiego pokroju ludzie najgłośniej- bez żadnych z resztą argumentów- wykrzykują hasełka przeciwko sądom, sędziom, prawnikom itp…

  • Nie usuwajcie konta!

   Wielce oświecony się znalazł.

   • Wiktor Lis

    Prawda w oczy kole ? Uderz w stół a nożyce się odezwą…

    • Nie usuwajcie konta!

     Żadne nożyce. O takich jak Ty, którzy myślących inaczej nazywają ciemnym ludem, mam słabe zdanie po prostu. Bardzo słabe. Bez obrazy.

     • Wiktor Lis

      Bez obrazy- gdybyś przeczytał ze zrozumieniem to do czego się odniosłeś swoim wpisem- to zobaczyłbyś, że nie chodzi mi o tych, którzy myślą inaczej niż ja- mają do tego prawo pod warunkiem, że myślą, rozumieją, zbadają jakiś temat i jakaś tam opcja jest im bliższa. Mi chodziło raczej o tych, którzy wcale nie mają poglądów, za którymi stoi jakaś merytoryczna analiza myślowa- tych, którzy potrafią przeczytać jedynie i wyłącznie gazetę w stylu Program TV albo porady Pani domu- bądź też gazetkę z promocjami w Lidlu- i jednocześnie najgłośniej krzyczą, że wszystko w Polsce jest złe, wszystko źle działa. Potrafią powtarzać tylko populistyczne hasełka zasłyszane w TVP lub Trwam albo od znajomego.

     • Polak

      Ostro napisałeś ale zgadzam się wiem o czym piszesz też mnie trafia jak słyszę że wszystkiemu winien Tusk albo 500 plus idzie tylko na wino czasem trzeba troszkę się zapoznać z tematyką .

     • Natalia

      Tu sie nie ma co zapoznawac kto raz mial doczynienia z ta grupa nietykalnych to ma swoje zdanie.

     • Wiktor Lis

      Musisz wiedzieć, że zawsze w sporach sądowych jedna strona jest niezadowolona a druga bardzo zadowolona bądź względnie zadowolona. Zawsze ktoś przegrywa i ktoś wygrywa. Więc tych oburzonych i niezadowolonych jest 50 %. Szczególnie psioczą ci, którzy siedzieli na ławie oskarżonych….

     • Natalia

      Tu nie chodzi o spory sadowe ale o przepisy a , ze sa pisane dla nich przez nich a dla nas to bez zalu .

     • Artur

      Musisz wiedzieć ,że w sporach sądowych sędziowie lub interesy z nimi związane zawsze są bronione na ich korzyść, nawet ostatnio złapano zwykłego złodzieja sędziego jak ukradł 50 zł , i co złodziej ? Nie POprostu był roztargniony, śmiech z takimi sądami . Do tej pory ta kasta była nadzwyczajna i to prawda , a nadzwyczajność tej kasty polegała na totalnej bezkarności. Ale te czasy już się kończą. 85% Polaków jest za zmianami i należy to uszanować.

  • Igor

   Obrażać każdy potrafi problem to ma ten “Jasny lud” fakty mówią za siebie frekwencja powalająca 50 osób kasta przegrała i ostatni bastion padł Huraaaaa

   • Wiktor Lis

    kasta, kasta, kasta- o takich właśnie poglądach pisałem wyżej…. Wypowiedz się pełniej a nie rzucaj hasełka. Też mógłbym powiedzieć, że murarze to kasta, kafelkarze- to kasta, elektrycy to kasta, mechanicy samochodowi też- bo każdy z nich Cię zdoi z kasy jak dasz mu jakąś robotę. Niektórzy mają tendencję do wrzucania wszystkich ludzi danej grupy zawodowej- do jednego worka….Sądy- beee- prawnicy- beeee, lekarze- beee- to zostawmy na świecie samych pracowników fizycznych…

 • Anty-Cebula

  Dajcie znać protestujący jak się ma sprawa pewnego taksówkarza i jak bardzo jest ona sprawiedliwa… Oh Wait

  • Mareczek

   Co ty człowieku wypisujesz? Wg ciebie przez kilka krzywdzących wyroków można łamać konstytucję? Przez kilku złych sędziów niszczyć cały system? To może przez kilka złych diagnoz lekarskich wróćmy do znachorstwa?

 • Jan

  Jakoś na zdjęciach nie widać naszych włodarzy ani Beaty Słaniewskiej z SLD, ani Szymona ponoć przedstawiciela koalicjanta z PO. Nie ma też przedstawicieli starostwa, dlaczego nie przychodzą radni opozycyjni?

 • Politolog z Katowic

  W tv “gadające głowy” jak Giertych, Kalisz, Cimoszewicz, a kiedyś tacy wrogowie wobec siebie, jakoś dla nich nie chciałbym wystawać pod sądami w tak upalne dni jak chociażby dzisiaj.

  • Mareczek

   A ja myślę że oni liczą w wyborach samorządowych na głosy suwerena i świadomie się nie pokazują.

  • Wiktor Lis

   Przecież w tej sprawie nie chodzi o Nich tylko o Nas- Ciebie, mnie i innych. Ale (z innej beczki) tak też ogólnie o tym całym bajzlu z sądownictwem- wyobraź sobie teraz jakikolwiek proces sądowy – Ty kontra Policja, Gmina itp….Myślisz, że wygrasz ??? A jeżeli miałeś kiedyś dłużnika, który Ci wisiał 100 tys zł i uzyskałeś przeciwko niemu wyrok- w II instancji- to teoretycznie będzie mogło dojść do sytuacji, że jak facet dobrze uzasadni, to złapie się na tzw skargę nadzwyczajną.

   • Kamil

    A czy do tej pory to wszystko działało dobrze? Czy nie było żadnych osób poszkodowanych przez instytucje państwowe, które w sądzie nic nie mogły uzyskać? Czy trybunał konstytucyjny wcześniej nie przyklepywał wyroków takich jakie były na rękę partii rządzącej, a nie zgodnych z prawem?

    • Wiktor Lis

     Ale nikt nie twierdzi, że było cudownie… Piszę o tym, że władza PiS obecnie rządzi wszystkim- bez całkowicie żadnej kontroli- bezpiecznika. Nikt Kaczyńskiemu nie podskoczy. Sądy też podlegają pod jego ludzi i zaczynają już orzekać “na zamówienie” ministra.

     • Kamil

      Do tej pory nie było czegoś takiego jak niezależne sądy w Polsce. Zawsze podlegały jakiejś władzy, jak nie obecnej, to poprzedniej. Przypomnieć trzeba, że spór o sądownictwo zaczął się jeszcze za poprzedniej kadencji sejmu, kiedy to PO z PSL wybrali na zapas sędziów trybunału konstytucyjnego (nie widziałem wtedy żadnych świeczek, ani wieców pod siedzibą TK, ani sądami). To rządy PO zaczęły jako pierwsze naginać konstytucję.
      W wypadku pani Gersdorf, nie została ona odwołana, a zgodnie z ustawą przeszła w stan spoczynku (wg konstytucji prezesem TK może być jej członek w stanie czynnym).
      I ostatnie, tu nie chodzi o obronę niezależności sądów, TK, czy KRS. Tu chodzi o obronę ostatniego bastionu poprzedniej władzy.

     • JAcenty

      No i widzisz, sam nie wiesz o czym piszesz. Pani prezes Gersdorf jest prezesem Sądu Najwyższego a nie Trybunału Konstytucyjnego

     • Kamil

      Już poprawiłem, ale o SN mi chodziło.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Czy demokratycznie wybrany rząd powinien walczyć z własnym narodem? Choćby kłamiąc przez swoją tubę i paski w TVPiS 😁

     • obserwator

      To właśnie naród wybrał rząd aby w końcu odciąć się od komunistycznych układów.
      Wpisz sobie zdjęcie w wyszukiwarce: “Gierek Czarzasty Kwaśniewski Gersdorf ” i zastanów się jakich układów bronisz. To na nie byli wybrańcy narodu lecz komunistycznej władzy PRL.

     • Igor

      Zgadzam się masz rację ludzie nie wiedzą czego bronią krzyczą o łamaniu konstytucji ale nie potrafią odpowiedzieć w którym punkcie jest łamana są tylko omotani totalną opozycją która nie ma programu na rozwój kraju i propozycji jak odsunąć PIS ma być tak jak było to ich główne przesłanie

     • Ken Adams

      O i pokazałeś jaki głupi jesteś. Dałeś się nabrać PiSowskiej propagandzie. Ta fotka to fake news.

     • Franek

      Jakiś konkretny przykład na “orzekanie na zamówienie” potrafisz podać?

      A ja przypomnę ci sędziego z Gdańska, który obiecywał dziennikarzowi podszywającemu się pod urzędnika Tuska dogodne terminy i odpowiednio dobrany skład sędziowski w sprawie Ambergold?

 • Igor

  Dzisiejszy dzień powinien być świętem narodowym i dniem wolnym od pracy koniec komunistycznej kasty BRAWO PIS

  • Polak

   Popieram …

  • Mareczek

   W zasadzie to mogę tylko zaproponować dobrego specjalistę 😉

 • xdcam

  Synus w nowoczesnej sil probuje a mamusia w kościele zaangazowana po uszy.😁

  • Mareczek

   A jakie to ma znaczenie? Mały, biedny, złośliwy człowieczku.

 • Franek

  50 protestujących osób w sześćdziesięciotysięcznej Świdnicy ( z litości nie liczę mieszkańców powiatu), to 0,8 promila.

  A reszta NIE PROTESTOWAŁA. 🙂

 • Rafał

  50 zdradzieckich mord pod SO w Świdnicy.

 • Miecznik

  Sądy zależne od arcyklerykalnej i autokratycznej partii to prosta droga na cmentarz komunalny na którym społeczeństwo pochowa demokrację i różnorodność światopoglądową!

  • obserwator

   70 lat orzekały sądy z nadania komunistycznego, więc teraz na jakiś czas będzie zmiana. Dopiero będziesz się martwił jeśli taka zmiana spodoba się społeczeństwu 🙂

   • Mareczek

    Twoja naiwność i prostota myślenia jest porażająca. Proszę bardzo zrobić kolejną weryfikację i nawet powsadzać do więzień sędziów jeżeli będą dowody. Tylko proszę to robić zgodnie z konstytucją i prawem. Tu nikt nie broni złych ludzi, którzy znajdą się zawsze w każdej grupie zawodowej, tu chodzi o sposób w jaki to się robi oraz zwykłą propagandę.

    • obserwator

     Konstytucję i prawo ustanowiło kierownictwo systemu komunistycznego. Nadszedł czas aby uwolnić konstytucję i prawo od ich zależności. Trzeba napisać dobre Prawo i Konstytucję.

     • Miecznik

      Wracaj do Tworek ! Twoi już tam są!

     • obserwator

      Otóż opozycję w PRLu zamykano w specjalnych ośrodkach. Jak widać nie którym zostały stare nawyki. Czas wrócić do normalności.

     • Miecznik

      Teraz opozycje we własnym domu skuwają kajdankami! Psy z PiSu!

     • obserwator

      W stanie wojennym zakuto ponad 10 tys Polaków. Oczywiście bez kamer i bez konsekwencji do dzisiaj. Tutaj jednego skuli na własne życzenie i straszny lament.

     • Miecznik

      Drugiego a właściwie drugą policja goniła po Sanoku radiowozem aby spisać personalia za to ,że zadawała niewłaściwe pytania marszałkowi z PiS!

     • obserwator

      No i ile wystraszeni chłopcy z Sanoka dostali? Może po prostu chodziło o zwykłą prowokację o której wiedzieli niektórzy, dobrze poinformowani dziennikarze – oczywiście zupełnie przypadkiem, nie mieli z tym nic wspólnego. Po prostu dostali cynk.

    • Igor

     Napisz gdzie jest złamana konstytucja?

 • Agnieszka

  Brawo PIS ! Precz z komuną !

  • Miecznik

   Tyle ,że PiS to nazwyklejsza plebejskoklerykalna komuna!

   • obserwator

    Jeśli chcesz być poważnym partnerem do rozmowy to zamiast ciągłego obrażania, zastanów się albo poszukaj w internecie jakiś sensownych argumentów.

    • Miecznik

     Jak zwykle. Prawda obraża!

 • Świdniczanin2

  Konkretny protest! Jak na prawie 60-cio tysięczną Świdnicę…, Będzie ze trzydzieści parę osób.

 • Grzegorz Jasiński

  Do tej bandy komuchów bardziej pasowałaby “Międzynarodówka” albo hymn ZSRR.