Strona główna 0_Slider Wyjątkowy festiwal w miejscu pojednania. Zbliża się Krzyżowa-Music!

Wyjątkowy festiwal w miejscu pojednania. Zbliża się Krzyżowa-Music!

0

Już po raz czwarty do Krzyżowej zjadą muzycy z ponad 20 krajów świata. Po kilkudniowych warsztatach zaprezentują swoje umiejętności podczas koncertów we Wrocławiu, Szczawnie-Zdroju, Świdnicy, Mysłakowicach oraz w samej Krzyżowej. Start międzynarodowego festiwalu muzyki kameralnej „Krzyżowa-Music” już 14 sierpnia.

Pomysł na organizację festiwalu zrodził się za sprawą koncertującej na całym świecie skrzypaczki Viviane Hagner, dyrektor artystycznej festiwalu. Jako wielokrotna uczestniczka legendarnego festiwalu muzyki kameralnej Marlboro Music dostrzegła ona drzemiący w Krzyżowej potencjał, by gościć podobny festiwal w Europie. Marlboro Music zostało założone przez muzyków, którzy zmuszeni byli opuścić Europę ze względu na prześladowania nazistów. Krzyżowa była z kolei ważnym miejscem oporu przeciwko reżimowi Hitlera i zyskała rozgłos jako miejsce polsko-niemieckiego pojednania.

Ideą Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego jest praca z młodzieżą, praca na rzecz kultury i wiedzy ludzkiej ponad podziałami. W festiwalu „Krzyżowa-Music” udział biorą muzycy różnych narodowości. Łączy nas więc idea współpracy ponad podziałami. Stąd też narodził się pomysł, aby festiwal odbywał się właśnie w tym miejscu, w Krzyżowej – mówi Tamara Chorąży z Fundacji Krzyżowa.

Podobnie jak w poprzednich latach otrzymaliśmy patronat honorowy ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec. Bardzo się cieszymy, że tak wielu muzyków z różnych części świata przyjedzie właśnie do Krzyżowej – twierdzi z kolei Matthias von Hülsen, dyrektor generalny „Krzyżowa-Music”.

Muzycy i repertuar Festiwalu
Podczas festiwalu w Krzyżowej spotka się 37 wyselekcjonowanych młodych instrumentalistów („Juniorzy”) oraz 14 renomowanych muzyków („Seniorzy”). Młodzi, stojący przed międzynarodową karierą muzycy otrzymają szansę gry na równym poziomie ze światowej sławy artystami. Do takich wielkich nadziei muzyki klasycznej należą m.in. wiolonczeliści Anastasia Kobekina i Alexey Stadler – laureaci m.in. pierwszej nagrody na prestiżowym konkursie Tonali oraz wielu innych nagród. Skorzystają oni rówież z doświadczeń takich legend, jak urodzonego w Niemczech wiolonczelisty pochodzenia peruwiańsko-urugwajskiego Claudio Bohorqueza, który jest jednym z najbardziej pożądanych muzyków w swojej dziedzinie, altowiolisty i profesora w Wyższej Szkole Muzyki w Hanoverze Volkera Jacobsena czy wybitnego niemieckiego skrzypka Kolja Blachera, który koncertował z najlepszymi orkiestrami na całym świecie. Polską frakcję muzyków reprezentować będą w tym sezonie tacy muzycy, jak: Adam Golka, wybitny amerykański pianista pochodzenia polskiego czy znakomity skrzypek Rafał Zambrzycki-Payne, który od 2014 r. jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Ponad 50 muzyków zgłębi kilkadziesiąt dzieł muzyki kameralnej. Choć wiele utworów jest już ustalonych, znaczna część programu zostanie opracowana podczas warsztatów w Krzyżowej i podana do wiadomości dopiero w dniu koncertu. W programie na pewno usłyszymy Trio klarnetowe Johannesa Brahmsa oraz Kwintet smyczkowy Schuberta. Oczywiście nie zabraknie dobrze znanych dzieł takich kompozytorów, jak Wolfgang Amadeusz Mozart czy Ludwig van Beethoven.

Zarówno podczas sympozjów naukowych, które będą wydarzeniami towarzyszącymi festiwalowi Krzyżowa-Music, jak i podczas koncertów planujemy włączyć w nasz repertuar utwory wybitnych polskich kompozytorów Krzysztofa Pendereckiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Co wyjątkowego czeka gości festiwalu w tym roku?

Spotkanie z Margot Friedländer
Margot Friedländer – przeżyła Holocaust jako jedyna z rodziny. Jej ojciec, matka i brat zostali zabici w Auschwitz. Po roku spędzonym w 15 różnych kryjówkach w Berlinie została schwytana przez nazistów i zabrana do Theresienstadt. Przeżyła tam i po wojnie wyjechała z mężem do Nowego Jorku. W 2010 roku, po ponad 60 latach pobytu na uchodźstwie, wróciła do Berlina. Jest autorką wspomnień, które zostały wydane w języku niemieckim i angielskim. Margot Friedländer w Krzyżowej przeczyta fragmenty swojej autobiograficznej książki.

Harfistka – po raz pierwszy podczas Krzyżowa-Music!
W tym roku podczas Krzyżowa-Music gościmy wyjątkową artystkę – Elsie Bedleem. Tym samym po raz pierwszy na koncertach festiwalu zabrzmi harfa.
Elsie Bedleem z wyróżnieniem ukończyła studia gry na harfie w Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu. Zdobyła wiele nagród na najważniejszych międzynarodowych konkursach muzycznych. Była stypendystką Akademii Karajana w Berliner Philharmoniker pod opieką Marie-Pierre Langlamet. W latach 2004-2005 była studentką Akademii Muzycznej Hanns Eisler u Marii Graf. Od 2001 roku współpracuje z renomowanymi orkiestrami oraz z zespołami kameralnymi, a od sierpnia 2006 roku jest solową harfistką Deutsches Symphonie-Orchester Berlin.

Sympozja naukowe
W ramach Festiwalu tradycyjnie odbywają się sympozja naukowe. Ich tematyka będzie związana z rokiem jubileuszowym 1918-2018. Spotkania będą poświęcone rozważaniom związanym z rolą, jaką odgrywali i odgrywają artyści w wielkich zmianach, jakie zachodzą na przestrzeni dziejów. Uczestnicy sympozjów zadadzą sobie też pytania o współczesne wyzwania, które stoją przed muzykami. Rozważania te będą przeplatane utworami muzycznymi w wykonaniu artystów festiwalu Krzyżowa – Music.
Językiem wydarzenia jest j. angielski.

Wstęp na część koncertów jest biletowany (25 zł/35 zł – bilet normalny, 15 zł/25 zł – bilet ulgowy). Informacja o sprzedaży biletów na poszczególne koncerty znajduje się na stronach: www.krzyzowa-music.eu oraz www.krzyzowa.org.pl.

Kalendarium koncertów oraz wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Krzyżowa-Music 2018:

  • 14.08 – Sympozjum pt. „1918: Nowa Europa”; Krzyżowa
  • 16.08 – Koncert otwarcia; Krzyżowa
  • 17.08 – koncert w kościele w Mysłakowicach
  • 18.08 – koncert w Krzyżowej
  • 19.08 – koncert w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdrój
  • 21.08 – Sympozjum pt. „2018: Europa dzisiaj”; Krzyżowa
  • 23.08 – koncert w Kościele Pokoju w Świdnicy
  • 24.08 – koncert w Krzyżowej
  • 25.08., godz. 19.30 – /zmiana w programie/ koncert w Kościele parafialnym św. Anny w Grodziszczu
  • 26.08 – Koncert Zakończeniowy w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Więcej informacji o Krzyżowa Music: www.krzyzowa-music.eu.

Michał Nadolski
[email protected]
fot. Dariusz Nowaczyński