Strona główna Wydarzenia Świebodzice Odnawiają drugi sarkofag rodu Hochbergów

Odnawiają drugi sarkofag rodu Hochbergów

0

Rozpoczęła się renowacja drugiego już sarkofagu rodziny Hochbergów, którzy spoczywają w krypcie kościoła pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach. Agnieszka i Tomasz Trzosowie z pracowni konserwatorskiej w Tychach przystąpili do niezwykle żmudnej i artystycznej pracy przywrócenia należytego blasku trumnie, w której spoczywają szczątki Hansa Heinricha I von Hochberg.

Sarkofag Hansa Heinricha I von Hochberg (fot. pracownia AT Trzos)

To druga renowacja sarkofagu należącego do rodziny właścicieli Zamku Książ. – Sarkofag powstał prawdopodobnie w roku 1671 roku. Zbudowany jest z blach cynowych ozdobionych cynowymi aplikacjami. Pierwotnie bogato złocony i polichromowany, obecnie znajduje się w stanie katastrofalnym. Oprócz bardzo poważnych odkształceń pokryty jest nalotami tlenków cyny na całej powierzchni wewnętrznej oraz zewnętrznej. W wielu miejscach korozja przeżarła obiekt „na wylot” – mówią konserwatorzy. To oznacza, że przed nimi stoi ogrom pracy.

Prace techniczne przy obiekcie mają charakter ratunkowy. Ważnym elementem konserwacji jest zbudowanie dodatkowej konstrukcji wzmacniającej sarkofag. Poza tym planowana jest kompleksowa konserwacja estetyczna, uwzględniająca pełną rekonstrukcję polichromii jak i złoceń 23-karatowym złotem – wyjaśniają Agnieszka i Tomasz Trzosowie.

Hans Heinrich I (mat. Muzeum Zamkowym w Pszczynie)

Hans Heinrich I – zauważają konserwatorzy – zasłużył się dla swego rodu. Wyniósł go z poziomu drobnej szlachty do elitarnej grupy śląskiej arystokracji. Uzyskał tytuł baronowski, a potem hrabiowski.

W ubiegłym roku renowacji został poddany pierwszy z zabytkowych sarkofagów, należący do Zuzanny Jadwigi von Schaffgotsch, drugiej żona Hansa Heinricha I Hochberga. Przez wiele miesięcy w pracowni Państwa Trzosów odtwarzano piękne polichromie, herby i inskrypcje znajdujące się na burtach sarkofagu, mówiące wiele o przodkach zmarłej, rodzinnych koligacjach, itd. Sarkofag dostępny jest w krypcie kościoła pw. Św. Mikołaja i można go zobaczyć.

Podobnie jak poprzednio, pieniądze na renowację zabytków sztuki sepulkralnej pozyskała parafia – dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza Józefa Siemasza. Pierwsza dotacja wyniosła 80 tys. złotych, druga – 100 tys. złotych. Środki pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków. Swoją „ciegiełkę” dołożył także samorząd – burmistrz Bogdan Kożuchowicz przekazał parafii łącznie 13 tys. złotych na prace eksploracyjne.

To wyjątkowe zabytki, warte uratowania i udostępnienia współczesnym, ważne dziedzictwo kulturowe tej ziemi – podkreśla burmistrz Świebodzic. – Gmina będzie wspierać parafię w staraniach o pozyskanie kolejnych dotacji na renowacje sarkofagów.

/UM Świebodzice, opr. mn/

fot. UM Świebodzice, pracownia AT Trzos