Strona główna 0_Slider Wyjaśniają nieporadną interwencję policji w Żarowie

Wyjaśniają nieporadną interwencję policji w Żarowie

16

Świdnicka policja prowadzi wewnętrzne postępowanie w sprawie interwencji, do której doszło 14 lipca w Żarowie. Nieporadne próby obezwładnienia i zatrzymania młodego mężczyzny zostały zarejestrowane na nagraniu. Sprawą zajmuje się także Prokuratura Rejonowa w Świdnicy. Zarzuty postawiono trzem osobom, zaś śledczy sprawdzają dodatkowo, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

Przypomnijmy, na nagraniu widać, jak policjant i policjantka przez ponad cztery minuty siłują się z młodym mężczyzną, który nie jest agresywny, ale nie reaguje na polecenia i stawia opór. Autor nagrania wulgarnie wykrzykuje do funkcjonariuszy i oskarża policjanta o duszenie, ten z kolei spokojnie odpowiada, że nic takiego nie robi. Sam zatrzymywany, z chwytem w okolicach szyi, mówi swobodnie. Film nie pokazuje finału interwencji. Nagranie interwencji dostępne jest dla dorosłych wyłącznie po zalogowaniu w serwisie YouTube.

Rzecznik świdnickiej policji potwierdza, że na filmie zarejestrowano interwencję podjętą przez mundurowych z Komisariatu Policji w Żarowie. – W tej sprawie prowadzone jest postępowanie przygotowawcze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świdnicy. Równolegle w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy wszczęte zostało postępowanie wewnętrzne, które oceni podjęte przez funkcjonariuszy czynności – mówi Magdalena Ząbek z KPP Świdnica.

Jak wyjaśnia Marek Rusin ze świdnickiej Prokuratury Rejonowej wyjaśnia, że do śledczych skierowano doniesienie w sprawie zatrzymanego 23-letniego Patryka P., jego partnerki oraz autora nagrania. Opisuje przy tym przebieg zajścia, do którego doszło w Żarowie. – Patrolujący miasto policjanci zauważyli mężczyznę, poszukiwanego do odbycia kary. Na widok patrolu zaczął on uciekać – wbiegł do jednej z klatek i próbował ukryć się w piwnicy. Nie pozwalając się zatrzymać wybiegł z budynku, gdzie doszło do kolejnej próby zatrzymania – mówi prokurator Rusin.

To właśnie wtedy interweniujących policjantów zaczął nagrywać 36-letni Jerzy K. Zostały mu postawione zarzuty znieważenia policjantów oraz stosowania wobec nich gróźb karalnych. Zarzut usłyszała także 21-letnia Klaudia S., partnerka poszukiwanego mężczyzny. Miała się ona szarpać z policjantami. Za zmuszanie funkcjonariuszy do zaniechania ich działań zarzuty usłyszał także sam Patryk P. 23-latek miał się szarpać, stawiać czynny opór a także gryźć policjantów.

W oparciu o zeznania złożone przez uczestników zajścia prowadzone jest postępowanie wyjaśniające, mające na celu ustalenie, czy doszło do przekroczenia uprawnień przez policjantów.

Michał Nadolski
[email protected]