Strona główna 0_Slider Wyjaśniają nieporadną interwencję policji w Żarowie

Wyjaśniają nieporadną interwencję policji w Żarowie

16

Świdnicka policja prowadzi wewnętrzne postępowanie w sprawie interwencji, do której doszło 14 lipca w Żarowie. Nieporadne próby obezwładnienia i zatrzymania młodego mężczyzny zostały zarejestrowane na nagraniu. Sprawą zajmuje się także Prokuratura Rejonowa w Świdnicy. Zarzuty postawiono trzem osobom, zaś śledczy sprawdzają dodatkowo, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.

Przypomnijmy, na nagraniu widać, jak policjant i policjantka przez ponad cztery minuty siłują się z młodym mężczyzną, który nie jest agresywny, ale nie reaguje na polecenia i stawia opór. Autor nagrania wulgarnie wykrzykuje do funkcjonariuszy i oskarża policjanta o duszenie, ten z kolei spokojnie odpowiada, że nic takiego nie robi. Sam zatrzymywany, z chwytem w okolicach szyi, mówi swobodnie. Film nie pokazuje finału interwencji. Nagranie interwencji dostępne jest dla dorosłych wyłącznie po zalogowaniu w serwisie YouTube.

Rzecznik świdnickiej policji potwierdza, że na filmie zarejestrowano interwencję podjętą przez mundurowych z Komisariatu Policji w Żarowie. – W tej sprawie prowadzone jest postępowanie przygotowawcze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świdnicy. Równolegle w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy wszczęte zostało postępowanie wewnętrzne, które oceni podjęte przez funkcjonariuszy czynności – mówi Magdalena Ząbek z KPP Świdnica.

Jak wyjaśnia Marek Rusin ze świdnickiej Prokuratury Rejonowej wyjaśnia, że do śledczych skierowano doniesienie w sprawie zatrzymanego 23-letniego Patryka P., jego partnerki oraz autora nagrania. Opisuje przy tym przebieg zajścia, do którego doszło w Żarowie. – Patrolujący miasto policjanci zauważyli mężczyznę, poszukiwanego do odbycia kary. Na widok patrolu zaczął on uciekać – wbiegł do jednej z klatek i próbował ukryć się w piwnicy. Nie pozwalając się zatrzymać wybiegł z budynku, gdzie doszło do kolejnej próby zatrzymania – mówi prokurator Rusin.

To właśnie wtedy interweniujących policjantów zaczął nagrywać 36-letni Jerzy K. Zostały mu postawione zarzuty znieważenia policjantów oraz stosowania wobec nich gróźb karalnych. Zarzut usłyszała także 21-letnia Klaudia S., partnerka poszukiwanego mężczyzny. Miała się ona szarpać z policjantami. Za zmuszanie funkcjonariuszy do zaniechania ich działań zarzuty usłyszał także sam Patryk P. 23-latek miał się szarpać, stawiać czynny opór a także gryźć policjantów.

W oparciu o zeznania złożone przez uczestników zajścia prowadzone jest postępowanie wyjaśniające, mające na celu ustalenie, czy doszło do przekroczenia uprawnień przez policjantów.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Polak

  Tak najlepiej zwolnić pana policjanta a panu który był grzeczny ale stawiał opór dać nagrodę i jeszcze dodatkową nagrodę panu który nagrywał żenada .

 • Grzesiek

  I tym sposobem cwaniak, który nagrywał ukręcił na siebie bata 🙂 Elegansio.

  • Siostra Bernadetka

   Noo elegancko. Jeszcze tylko oskarżyć lokatorów za firankami o wywieranie presji wzrokowej i gitarra
   Wszyscy zastraszeni.
   Tylko się nie zdziwcie jak w waszej sprawie nikt nie będzie chciał zeznawać.

 • weed4life

  O jakim przekroczeniu uprawnień tutaj mowa? Naprawdę jest co sprawdzać? Rozumiem, że po wrocławskiej sprawie z Igorem S. policja stara się działać zapobiegawczo, jednak w tym przypadku – w mojej opinii – użycie gazów pieprzowych czy nawet brutalniejszych form przymusu fizycznego byłoby jak najbardziej zasadne. Właśnie przez brak zezwolenia na radykalne działanie (oczywiście w uzasadnionych przypadkach) ludzie tacy jak Pan kamerujący to zdarzenie będą mysiec, że wszystko im wolno.

 • nmisiek

  Policja dostała sygnał – “róbta co chceta”, a włos wam z głów nie spadnie, władza was ochroni i wybroni od największej głupoty, bylebyście spełniali jej życzenia. Jest też sygnał dla chcących psioczyć na policję – to nic, że macie kamery i nagrywacie – władza ma rację, a wy zostaniecie ukarani. Za cokolwiek. Zawsze za naruszenie nietykalności. Masz się bać. Jak za komuny. Oj chyba nie propaguję totalitarnych systemów …

  • Nie usuwajcie konta!

   O czym Ty bredzisz? Facet mógł sobie nagrywać ile wlezie, ale że głupek, to za obrazę funkcjonariuszy na służbie odpowie karnie. Nigdy w życiu nie zdarzyło mi się, aby policjanci byli względem mnie agresywni czy choćby wulgarni. Chłop STAWIAŁ OPÓR. I tak się dziwię, że nie dostał pałą bądź gazem.

   • nmisiek

    A co było tą obrazą? Odpowiedz.

  • Siostra Bernadetka

   Cicho bo ktoś cie podkabluje a tak by może nie zauważył.

   • nmisiek

    No, jak nagrasz policję gdy wykonuje swoje obowiązki uważaj, bo zostaniesz oskarżona o naruszenie czegoś tam włącznie z mirem domowym. Takie zarzuty dostał poseł za puszczenie w obieg zdjęć spod Sejmu.

    • Kamil

     Ten poseł to kompletny deb… – nigdy nie ma nic merytorycznego do powiedzenia. Ciekawe jakby udostępnić jego dane wraz z adresem zamieszkania na jakimś portalu. Adresy zamieszkania i informacje o rodzinach policjantów to są dane osobowe i nie wolno ich ujawniać.

   • nmisiek

    “W związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów Komendant Główny Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk złoży zawiadomienie do prokuratury – zapowiedział w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Ciarka. Oddzielne zawiadomienie złożył także jeden z funkcjonariuszy.” A owe dane to zdjęcia z akcji poilicji

    • Kamil

     Zaraz pod tymi zdjęciami pojawiły się dane osobowe policjantów, ich adresy, informacje o ich rodzinach i groźby karalne. Poseł zaczął nagonkę na policjantów i powinien liczyć się z konsekwencjami. Mam nadzieję, że jego kariera i immunitet skończy się w przyszłym roku.

     • Ken Adams

      Sorry, bo nie znam do końca sprawy i jakoś mnie nie bardzo interesowała, ale teraz mnie zainteresowała. Z Twojego komentarza wnioskuję, że P. Szczerba umieścił zdjęcia policjantów a ktoś w komentarzach ujawnił dane. Tak to było?

  • weed4life

   Jakiś neandertalczyk uchyla się od zatrzymania przewracając kobietę i szarpiąc się z funkcjonariuszami. Drugi kameruje całą sytuację i grozi policjantowi “że go zajebie – najwyżej pójdzie siedzieć”. Nmisiek i tak powie, że w Polsce mamy system totalitarny a policja działa samowolnie

  • Perun

   Na nagraniu słychać WYRAŹNIE, jak nagrywający grozi policjantom. Mógł po prostu nagrywać i trzymać buźkę na kłódkę i wtedy byłbym pierwszy, który by się pyszczył, że policja gnoi obywateli, zamiast im służyć i chronić. Tu racja jest po stronie policji i tyle.

   • nmisiek

    Tu faktycznie winny jest nagrywają. Zatem przepraszam za głupi komentarz. Nie do końca odsłuchałem nagranie.
    Co do ekscesów pod Sejmem nie zmieniam zdania. Pożyjemy zobaczymy jak będziemy chodzić jak nam zagrają.