Strona główna 0_Slider Święto pszczelarzy w Piotrowicach Świdnickich

Święto pszczelarzy w Piotrowicach Świdnickich [FOTO]

0

Fani pszczół i miodu tłumnie pojawili się na lipcowym miodobraniu zorganizowanym w przyszłym Muzeum Technik Rolniczych w Piotrowicach Świdnickich. Oprócz okazji do nabycia lokalnych produktów, zainteresowani mogli dowiedzieć się wszystkiego o zawodzie pszczelarza. 

Hodowla pszczół i wyrabianie miodu to zawód ciekawy, ale niekoniecznie łatwy. Celem tegorocznego „miodobrania” w Piotrowicach Świdnickich była popularyzacja wiedzy na temat pszczelarstwa oraz środowiska naturalnego samych pszczół. Zainteresowani dowiedzieli się o znaczeniu pszczół dla świata natury, walorach zdrowotnych miodu i sposobach jego wyrabiania, a także o składzie pszczelej rodziny czy znaczeniu pszczół dla wysokości zbiorów rolniczych. 

Poza tym święto pszczół i pszczelarzy to także okazja do nabycia produktów pszczelich od lokalnych hodowców. Oprócz tego w programie znalazły się: pokazy pracy pszczelarza, pogadanki o apiterapii mistrza pszczelarskiego Henryka Kłaka, gry edukacyjne i konkursy dla dzieci, zwiedzanie sprzętu rolniczego oraz pokazy i jazdy zabytkowymi pojazdami rolniczymi. Na finał pszczelego święta wystąpił zespół folklorystyczny Żarowianie. 

Na terenie Folwarku w Piotrowicach Świdnickich obecnie w ramach działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska prowadzone prace adaptacyjne kompleksu na cele planowanego Muzeum Techniki Rolniczej na Dolnym Śląsku. W remontowanych obiektach powstaje „Żywy Folwark” – Muzeum w którym prezentowana będzie nie tylko historia rozwoju rolnictwa ale także przedstawione będzie życie w gospodarstwach rolnych XIX i początku XX wieku.

W Muzeum, po zakończeniu prac remontowych i adaptacyjnych funkcjonować będą: stodoły, chlewnie, stajnie, kurniki, spichlerz, kuźnia. Obiekty pełnić będą swoje pierwotne funkcje. Zobaczyć będzie można, typowe dla historii Śląskiego rolnictwa, zwierzęta hodowlane. Na pobliskich polach uprawiane będą rośliny charakterystyczne dla gospodarki Dolnego Śląska z przełomu XIX i XX wieku jak len, konopie, czy czerwień. Ważną częścią Muzeum będzie ekspozycja maszyn stosowanych w rolnictwie w XIX i XX wieku.

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

[email protected]

Poprzedni artykułŚwidnica od podwórza – odc. 27 [FOTO]
Następny artykułDzieci uratowały Psotkę. Kto da jej dom?