Strona główna 0_Slider Świebodzice stawiają na parkowanie czasowe. Nie będzie płatnej strefy

Świebodzice stawiają na parkowanie czasowe. Nie będzie płatnej strefy

2

Świebodzice to jedno z ostatnich miast w regionie, w którym nie funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Co prawda ze względu na rosnącą liczbę aut i niewystarczającą ilość miejsc parkingowych w obrębie śródmieścia zaistniała konieczność wprowadzenia zmian, jednak nie oznacza to wprowadzenia opłat. Zamiast tego na Rynku zacznie obowiązywać parkowanie czasowe.

Decyzję o wprowadzeniu ograniczenia czasowego – na początek obowiązującego jedynie na jednej z pierzei Rynku – podjął burmistrz Bogdan Kożuchowicz po przeprowadzeniu konsultacji z właścicielami sklepów i punktów usługowych, prowadzącymi działalność w centrum Świebodzic.

To na początek kilkanaście miejsc parkingowych, na których będzie można pozostawić swoje auto maksymalnie jedną godzinę. Ale ta godzina wystarczy, by zrobić drobne zakupy czy odwiedzić urząd w celu załatwienia sprawy. Taki jest cel wprowadzenia nowych zasad i mam nadzieję, że mieszkańcy przyjmą takie rozwiązanie ze zrozumieniem. Strefy parkowania czasowego obowiązują także w innych miastach i są dobrym rozwiązaniem, upłynniającym ruch w centrach – twierdzi Kożuchowicz.

Nowe zasady parkowania zaczną obowiązywać od 6 sierpnia. W pierwszym okresie Straż Miejska nie będzie nakładać mandatów. – Zależy nam w pierwszej kolejności na dotarciu z informacją do mieszkańców, dlatego będziemy zostawiać ulotki za wycieraczkami zaparkowanych aut, by kierowcy mieli czas oswoić się z nowymi zasadami – dodaje Łukasz Gil, Komendant świebodzickiej Straży Miejskiej.

W 2017 roku ankietę dotyczącą wprowadzenia strefy płatnego parkowania przeprowadziła Młodzieżowa Rada Miejska. – Jej wyniki wskazały jasno, że mieszkańcy są przychylni rozwiązaniom wprowadzającym opłaty za parkowanie, w szczególności właściciele sklepów i punktów handlowych. Większość pytanych była na tak, a wśród nich 32 przedsiębiorców z Rynku wyraziło aprobatę dla takiego rozwiązania – mówi Agnieszka Bielawska-Pękala ze świebodzickiego magistratu.

Burmistrz miasta wybrał jednak alternatywne rozwiązanie, które nie będzie obciążać mieszkańców opłatami, ale jednocześnie umożliwi większy dostęp do miejsc parkingowych w centrum. – Niewykluczone, że strefa parkowania czasowego będzie rozszerzona w przyszłości np. o jeszcze jedną pierzeję. To temat do analiz – dodaje Bielawska-Pękała.

Pilnowanie czasu postoju będzie się odbywało przy użyciu kart zegarowych, które będą dystrybuowane bezpłatnie w biurach podawczych urzędu na Rynku i ulicy Żeromskiego, a także w siedzibie straży miejskiej przy placu Dworcowym. – Karta z jednej strony ma przydatne informacje z numerami telefonu i herbem naszego miasta – z drugiej, tej najważniejszej – właśnie zegar z podziałem czasowym. W momencie zaparkowania auta ustawiamy zegar czasowy na godzinę przyjazdu – czyli np. 10.00 i wkładamy zegar (z widoczną tarczą) za przednią szybę auta. Jeśli przyjedziemy o godzinie niepełnej – np. 10.30, ustawiamy zegar na „połówkę” między godzinami. Jeśli jest to np. 10.50 – zaokrąglamy w górę, czyli ustawiamy na 11.00. Zegar jest do wielokrotnego użytku, zatem warto go mieć zawsze pod ręką w samochodowym schowku – wyjaśnia rzeczniczka magistratu.

/UM Świebodzice, opr. mn/