Strona główna 0_Slider Społeczny chór – społeczny fenomen. Festiwal Bachowski tworzą nie tylko muzyczni mistrzowie!

Społeczny chór – społeczny fenomen. Festiwal Bachowski tworzą nie tylko muzyczni mistrzowie!

1

Już od trzech lat w Świdnicy spotykają się ludzie, których muzyczna pasja nakazuje im wyjść z roli publiczności i stanąć na scenie Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego. W Społecznym Chórze Festiwalowym swoich sił spróbować może każdy, niezależnie od wieku i doświadczenia muzycznego. Amatorski chór wystąpił dziś w Kościele Pokoju. Kolejny występ już za tydzień.

 – Od wielu lat pokazujemy, że muzyka klasyczna to wspaniała uczta kulturalna. A kultura oznacza dziś zaproszenie do rozmowy, do współuczestnictwa. A w tym kontekście sztuka nie może być komunikatem w jedną stronę: od twórcy do odbiorcy. Stąd propozycja stworzenia Społecznego Chóru Festiwalowego – wyjaśnia Anna Rudnicka, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.

W inicjatywie tej nie jest ważne dotychczasowe doświadczenie, ani wiek. Jak zapewniają organizatorzy Festiwalu Bachowskiego, najważniejsze są chęci. W minioną środę, w Centrum UNESCO na placu Pokoju odbyły się pierwsze próby pod opieką Marty Monety. – Obecność na próbach jest mile widziana, ale nie jest obowiązkowa. Wspólne śpiewanie na próbach to przyjemność – deklarują organizatorzy.

Szukamy ludzi pozytywnie zakręconych, żyjących Festiwalem. Chcemy, by towarzysząca mu muzyka i atmosfera nie znikała wraz z ostatnim koncertem – mówi z kolei Barbara Moneta. Jak podkreśla, do Świdnicy przyjeżdżają miłośnicy muzyki z różnych zakątków kraju. Nie inaczej jest w przypadku społecznego chóru, współtworzonego m.in. przez mieszkańców Wałbrzycha, czy Dzierżoniowa.

Społeczny Chór Festiwalowy wystąpił dziś w Kościele Pokoju w czasie koncertu Muzyki w Liturgii, podczas którego zaśpiewane zostały utwory sakralne Heinricha Schütza i Michaela Praetoriusa pod batutą Marty Monety, uświetniając zarazem luterańskie nabożeństwo z kazaniem ks. bpa Waldemara Pytla. Kolejny raz występowi chóru będzie można się przysłuchać 5 sierpnia o godz. 10.00.

Michał Nadolski
[email protected]
fot. Artur Ciachowski

Poprzedni artykułŚwidniczanie korzystają z pogody. Policja przypomina o bezpieczeństwie nad wodą
Następny artykułKolarski memoriał powrócił