Strona główna Wydarzenia Strzegom Ruiny wiatraka zostaną punktem widokowym?

Ruiny wiatraka zostaną punktem widokowym?

0

Jeszcze w tym roku okaże się, czy nowy projekt w ramach współpracy partnerskiej Strzegomia z czeskim miastem Horice uzyska dofinansowanie. Chodzi o rewitalizację popularnego Fort-Gaju i ruin zabytkowego wiatraka (Baszty), które od kilkunastu lat są bardzo mocno zniszczone i zaniedbane.

Projekt zakłada, że do 2022 roku powstanie nowa trasa turystyczna i edukacyjna między regionami Wschodnich Czech i Dolnego Śląska, promująca wspólną kulturę i historię obszaru pogranicza z zastosowaniem elementów interaktywnych.

W ramach projektu planowane jest zagospodarowanie Fort-Gaju tj. oczyszczenie całego terenu, renowacja murów okalających wraz z odbudową i zagospodarowaniem istniejącej kazamaty laboratorium, remont fontanny, wykonanie ścieżek, oświetlenia, monitoringu, małej architektury, miejsca do grillowania, budowa wiaty oraz warsztatów służących do prezentacji i nauki różnych rzemiosł m.in. kowalstwa, stolarstwa i garncarstwa, wybudowane zostaną również toalety. Ponadto zostaną odrestaurowane ruiny wiatraka znajdujące się w sąsiedztwie fortu, które będą pełniły funkcję punktu widokowego. Gospodarzami obiektu będzie Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich i dla nich też będzie zagospodarowana część terenu – wyjaśnia burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.

W czerwcu gmina Strzegom wraz z czeskimi Horicami oraz gminą Dobromierz i Muzeum Wschodnich Czech złożyła propozycję projektową w ramach naboru do Programu Interreg V-A Republika Czeska–Polska. Trwa oczekiwanie na oceną złożonej propozycji.

/Gminne Wiadomości Strzegom, opr. mn/