Strona główna 0_Slider Podduszali czy nie potrafili sobie poradzić? Policyjna interwencja w Żarowie

Podduszali czy nie potrafili sobie poradzić? Policyjna interwencja w Żarowie

29

– Nie duś go, nie duś! – takie okrzyki słychać na nagraniu, które zarejestrowało próbę zatrzymania mężczyzny na jednym z osiedli w Żarowie. Filmik umieszczony na Youtube pokazuje nieporadne próby obezwładnienia.

Policjant i policjantka przez ponad cztery minuty siłują się z młodym mężczyzną, który nie jest agresywny, ale nie reaguje na polecenia i stawia opór. Autor nagrania wulgarnie wykrzykuje do funkcjonariuszy i oskarża policjanta o duszenie, ten z kolei spokojnie odpowiada, że nic takiego nie robi. Sam zatrzymywany, z chwytem w okolicach szyi, mówi swobodnie. Film nie pokazuje finału interwencji.

O wyjaśnienia zwróciliśmy się do Komendy powiatowej Policji w Świdnicy. Czekamy na odpowiedź.

Uwaga! Nagranie dostępne dla dorosłych wyłącznie po zalogowaniu TU.

opr. red.

 

 • Wiktor Lis

  To jest żenujący obraz tzw interwencji Policji. Kompletny brak umiejętności – to straszne. Nie krytykuję samego działania funkcjonariuszy ani zasadności użytych środków – bo OCZYWIŚCIE NALEŻAŁO PODJĄĆ ŚRODKI PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO. No ale ten obraz to nie wynik pracy samych funkcjonariuszty tylko wynik nędznych szkoleń albo ich braku. Należałoby również zwinąć tego “kamerzystę” i przywalić co najmniej grzywnę za takie odzywki do funkcjonariuszy publicznych. Tylko jak znam życie to BSW przywali się tego policjanta i policjantki atomoast nie beknie nikt kto był odpowiedzialny za braki podwładnych w wyszkoleniu.

  • Polak

   Zgadzam się z tobą tego kolesia co tam nagrywa powinni zaraz zwinąć a ta bezradność policjantów jest przykrym brakiem konkretnych szkoleń .
   Powinni bez żadnego gadania użyć gazu albo pały .

   • Wiktor Lis

    Boją się konsekwencji. Media ich zjedzą. Policjant dziś nic nie może a huliganom i bandytom wszystko wolno…

    • Swidniczanin

     Nie wiem czy ów gość miał coś na koncie czy nie ale nikogo nie przesłuchuje się w kiblu i nie razi paralizatorem tak jak to robili. Tego typu rzeczy już przerabialiśmy – podczas II wojny światowej i za PRLu. Nikt nie chciałby do tego wracać ani osobiście tego przeżyć. Można poczytać opowieści, że kogoś zawinęli na komisariat i potem on wyszedł stamtąd ledwo żywy. Oczywiście w mediach o tym cisza. Zgodzę się natomiast z tym, że jeżeli klient nie wykonuje poleceń albo jeśli się rzuca, można użyć takich czy innych środków w celu obezwładnienia. I przede wszystkim odpowiednie techniki obronne – wówczas każdego można rozłożyć.

     • Wiktor Lis

      Ja nie usprawiedliwiam takich dzialań tylko piszę o tym, że nie można oceniać pracy całej służby przez pryzmat takich właśnie przypadków. Ile ich jest 100????? A ile jest prawidłowych interwencji ? Kilkaset tysięcy…

     • Swidniczanin

      Życie jest niestety takie, że jak zrobisz coś dobrze to nikt nic nie powie. Ale jak się pomylisz i zrobisz coś źle, będzie to zauważone i zapamiętane. Stereotypy są wszędzie, w każdej instytucji, choć mam świadomość, że jedni są dobrzy, a inni już niekoniecznie i nie wrzucam wszystkich do jednego worka.

  • Domino

   Nawet jak nie mają szkoleń, to sami mogą ćwiczyć, a tu widać kompletny brak umiejętności. Policjantka leżąca pod zatrzymanym, to nie tylko śmieszne, ale i niebezpieczne. Gdyby zatrzymany miał nóż, to mógłby ją zabić bez problemu, bo siłę to on miał i na szczęście nie miał zamiaru się z nimi bić. Chciał się tylko uwolnić.

   • Wiktor Lis

    No tak. Mógłby im nawet wyrwać broń….

   • Perun

    Tylko kiedy mają sami ćwiczyć, skoro im nawet czasu na odpoczynek po służbie brakuje? Czytałem wywiad z gliniarzem z prewencji, opowiadał, że ściągano ich z domu na służbę nawet w środku nocy, bo ktoś się wysypał i trzeba na szybko zastąpić. Pracodawca jest odpowiedzialny za właściwą organizację służby tak, by funkcjonariusz pełnił służbę, szkolił się i miał czas na “po służbie”

   • Łukasz

    Weź co Ty pierd*** jak by mu jakąś dźwigienkę czy cokolwiek innego zrobił to cała Polska by huczała że Policjant pobił obywatela….
    Powinoo być jak kiedyś stawia opór wpier** sanki i na pakę a nie.
    Teraz Policja się boi używać siły bo są nagrywani…
    A po drugie jak trafili na “kozaka” który się nawciągał kij wie czego to Ty na pewno byś dał rade 🙂

 • 33jasiek .

  Jan Osiak Tak jest jak dzieci wstępują do policji.Policja to nie tylko mandaty.👮‍♀️👮‍♀️

 • 33jasiek .

  Tak jest jak dzieci wstępują do policji.Policja to nie tylko mandaty.👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️👮‍♀️

  • Wiktor Lis

   No a kto ma wstępować – 45 latkowie ? Ja znam kiku takich 20 latków, którzy skasowaliby niejednego cwaniaczka osiłka bk od dzieciństwa trenują. Powtarrzam – szkolenie, szkolenie i jeszcze raz szkolenie. Ale merytoryczne szkolenie a nie na papierze – papier przyjmie wszystko…

 • Natalia

  Paralizatorem i po sprawie do roboty policja.

 • Perun

  Jeżeli dwójka policjantów nie może sobie poradzić z jednym nieuzbrojonym facetem, to co wypadku, gdy zatrzymywany będzie uzbrojony? Dlaczego nie ściągnęli posiłków? Dlaczego nie użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci gazu, pałki, lub paralizatora? Spali na szkoleniach, czy co?

  • Violetta Ostrowska

   Może dlatego że jakiś ,,goguś” stoi z boku i kręci. Powinni go też zawinąć przykładowo i przesłuchać. Troszkę respektu brakuje!

 • YES

  z racji wieku pamietam jak takie sytuacje rozwiązywali milicjanci- jeden ówczesny funkcjonariusz spacyfikował by tego kolesia w czternaście sekund- w czapce w białej koszuli i krawacie 🙂

  • Wiktor Lis

   Z racji wkeku – ja też pamiętam takich Milicjantów…. jak nachlany huligan rozrabiał w Antałku to go wsadzali w. Zimie w Nyskę, wieżli pod Modliszów tam parę pałek na rozchodniaka w dupę i koeś wracał z buta…..Dziś to nie do pomyślenia….

   • Violetta Ostrowska

    Ha,ha,ha…. Skutecznie i tanio
    !

   • YES

    pięknych wspomnień czar… ale można było spokojnie w Bece piwko wypić…

  • Violetta Ostrowska

   A teraz z takimi menelami się patyczkują bo bandziory mają swoje prawa , a poszkodowani za to płacą !

   • YES

    każdy ma swoje prawa ale nie mogą czuć się bezkarni a od paru pał w d..ę jeszcze nikt nie umarł 🙂

    • Violetta Ostrowska

     Chyba widać że się prosi o te parę pał! Brak zainteresowań? Nuda? Ten z kamerką zresztą też. Zwinąć , przesłuchać , zabezpieczyć telefon z nagraniem i nie pitolić się z takimi!

 • Wiktor Lis

  Moim zdaniem za ten cały bajzel w formacjach mundurowych – i nie tylko w Policji – są odpowiedzialne władze. Taki minister jeden z drugim przemówi przy jakiejś okazji że jest super a będzie jeszcze lepiej – obiecują gruszki na wiezbie. Nie robi tego tylko obecna władza ale ta akurat się wyróżnia w …..obietnicach…wyłącznie obietnicach. Policjant nie ma żadnego wsparcia, szkoły żle przygotowują a w zasadzie nabory są fikcją i ich warunki. W wojsku nie ma mundurów polowych, odmalowuje się hełmy z lat 50 tych a już o nowoczesnej broni nie wspominam….za to są obietnice ministrów że będą śmigłowce szturmowe, myśliwce, marynarka wojenna, że wydajemy 2% PKB na zbrojenia….takie tam duperele. NIC NIE KUPILIŚMY ZE SPRZĘTU. TYLKO SAMOLOTY DLA VIP, KTÓRE JESZCZE DŁUGO NIE BĘDĄ LATAĆ

  • YES

   w słusznie minionych czasach czuło sie respekt (niekoniecznie szacunek) przed milicjantem a teraz źle kojarzy mi się widok policjantów przebranych za aniołki ze skrzydełkami na procesji 🙂

 • Violetta Ostrowska

  Stawia opór ? A gdzie pałka i gaz ? Przy takich argumentach sam by rączki wystawił do kajdanek. Nie warto się narażać przy niepotrzebnych ściskankach. Dystans.

 • xdcam

  policjant nie ocenil sytuacji lub ocenił ja zle. Jezeli uznał ze nie da rady obezwladnić kolegi a tak wynika z filmu to wzywa drugi patrol i w ten sposób osiaga zamierzony cel. Kobieta policjant z racji ze nie jest stworzona do tego typu zadań powinna dać sobie spokoj a nie ośmieszac sie na cały kraj leżac na chodniku i stosując bliżej nie określone chwyty 🙂 Lepiej pracować w biurze bo pozytek z niej w terenie widać żaden. Mogła chociaż zadzwonić po pomoc albo poprosić kogokolwiek innego kto mogłby im pomóc. Z drugiej strony policja wie ze jest nagrywana . Gdyby użyto paralizatora (jeśli był na stanie) lub zwykłej pały to policjant wie ze smrodu mialby z tego więcej niż pożytku a jest młody więc woli święty spokój.

  • Perun

   Służba nie uznaje półśrodków. Składając przysięgę, że będziesz chronił nie szczędząc krwi własnej bierzesz na siebie określone zobowiązania i zobowiązuje cię do – nazwijmy to – daleko posuniętej asertywności. Filmowany patrol popełnił błąd w taktycznej ocenie sytuacji: przy nieudanej próbie zatrzymania powinni albo użyć bezwzględnie środków przymusu bezpośredniego, albo wezwać wsparcie i wtedy zawinąć gościa używając przewagi liczebnej i zabierając ze sobą filmowca pod zarzutem utrudniania czynności służbowych i gróźb karalnych wobec funkcjonariusza publicznego. Pamiętam za małolata milicjanta z świdnickiego rynku, mieszkał obok obecnej wieży. Jak paląc fajki na Wewnętrznej byliśmy za głośno, to wychylał się z okna i mówił, że mamy być ciszej, bo do nas zejdzie. Pewnego razu jeden kolega go olał i gliniarz zszedł. Potem już nie musiał, bo się sami pilnowaliśmy, by było cicho.