Strona główna 0_Slider Nowy kort tenisowy będzie płatny. Ile za wstęp?

Nowy kort tenisowy będzie płatny. Ile za wstęp?

13

Cały czas trwają prace związane z uruchomieniem nowego kortu tenisowego na Osiedlu Młodych. Jest już pewne, że obiektem będzie zarządzał świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Znany jest też cennik korzystania z kortu.

Decyzję o budowie sportowego obiektu przy ulicy Prądzyńskiego podjęli sami mieszkańcy, głosując na projekt w ramach III edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego w 2016 roku. Za utworzeniem kortu do gry w tenisa ziemnego zagłosowało 131 osób. Ostatecznie koszt inwestycji wyniósł 294 tys. złotych. Zgodnie z planami kort zyskał nawierzchnię z trawy syntetycznej, został ogrodzony, oświetlony lampami LED, a także zyskał elektroniczny system kontroli wstępu, co ma umożliwić rezerwację obiektu za pośrednictwem strony internetowej.

Zgodnie z umową zawartą z wykonawcą prac, roboty miały się zakończyć 15 czerwca. – Firma Dabro-Bau wykonała roboty budowlane w terminie oraz zgodnie z umową. Niezależnie od tego zlecono wykonanie dojścia do kortu oraz dostawę i montaż dwóch ławek. Termin wykonania dojścia oraz dostawy ławek to 29 czerwca br. – mówiła Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

To jednak wcale nie oznacza, że obiekt może zostać wreszcie udostępniony mieszkańcom. – Kort zostanie otwarty w momencie wykonania przez firmę Tauron przyłącza energetycznego, które jest niezbędne do funkcjonowania kortu. Roboty związane z budową przyłącza energetycznego są niezależne od miasta – wyjaśniała Dzwonkowska. Na brak konkretnego terminu otwarcia i konieczność oczekiwania na zakończenie pracy przez energetyków wskazuje także Przemysław Grzyb ze świdnickiego OSiR. Zdradza on przy tym kolejne szczegóły związane z działaniem obiektu.

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji będzie administrował kortem przy ulicy Prądzyńskiego. (…) Docelowo planujemy wprowadzenie odpłatnego korzystania z kortu. Ceny: 12 zł/h – bilet wstępu ulgowy, 20 zł/h – bilet wstępu normalny. Rezerwacje i opłaty za wstęp będzie można realizować online poprzez specjalną stronę internetową – dodaje Grzyb.

Opłaty za wstęp na kort są normalną praktyką. Ma to na celu wymuszania rotacji i zwiększenia dostępności dla większej liczby mieszkańców. Biorąc pod uwagę ceny wstępu na kort w innych miastach, gdzie średnio godzina kosztuje 30-40 zł, stawki te nie są zaporowe, a nawet o połowę niższe. Z drugiej strony – jako, że projekt był realizowany z budżetu obywatelskiego, proponowałbym wprowadzenie okresu przejściowego w czasie wakacji i udostępnienie kortu dzieciom i młodzieży szkolnej ze Świdnicy po bardziej symbolicznych stawkach – komentuje wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marcin Paluszek, który na wniosek mieszkańców Osiedla Młodych zgłosił projekt budowy kortu do Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Dariusz Nowaczyński

 • szary obywatel

  Czyli dzięki Panu PALUSZKOWI trzeba będzie płacić za wejście…

  • Swidniczanin

   Za bosmanat (a również był on z budżetu obywatelskiego) też się płaci i zarządza nim OSIR.

 • Natalia

  To sobie porobili biznesy za nie swoje….

 • Waldi

  Czemu tylko 20 zł? Czemu nie 100 zł ? Biznes to biznes.

 • Mareczek

  Cała sytuacja z tym kortem pokazuje jakie pojęcie o inwestycjach i funkcjonowaniu takich obiektów ma miasto i aktywiści z świdnickiego forum rozwoju. Wg mnie to kasa bezmyślnie wywalona w kosmos.

 • GlosGlos

  Miasto podobno bogate… nie może dać darmowo (…)

 • Pozytywny

  “Opłaty za wstęp na kort są normalną praktyką. Ma to na celu wymuszania rotacji i zwiększenia dostępności dla większej liczby mieszkańców.” – opłata za wstęp zwiększa dostępność dla mieszkańców ? W jaki sposób to działa dokładnie? Proszę o wyjaśnienie. Dlaczego np. tak jak to robią w USA nie zbuduje się 4 betonowych kortów dostępnych za darmo dla wszystkich. Takie korty są praktycznie niezniszczalne i mają niewielki koszt utrzymania. Projekt tego kortu to chyba najgłupszy i najmniej przemyślany z proponowanych do tej pory pomysłów.

  • Mareczek

   Nic dodać nic ująć, zwykłą głupota.

 • stonic

  Ale jakie wymuszenie rotacji?! To będzie, najwyżej, kilka grupek zapaleńców, którzy będą grali, bo już im to różnicy nie robi. Zwykły ktoś odpuści sobie gdyż nie będzie to zwyczajnie się opłacało. Zanim zacznie co nieco kumać to pare razy już będzie bulił.

 • KrissKross

  Będąc u rodziny w Koninie nabudowali tych orlików z 8 lat temu jak była kasa z unii. Częściowo są to korty tenisowe z podobną nawierzchnią. Są za darmo, bo nikt nie chce grać. Pasjonaci wybierają mączkę i korty kryte, mają chyba z 5 kompleksów dmuchanych namiotów po 2 korty. I miejskie i prywatne szkółki. Te orliki tenisowe są za darmo. Wystarczy zadzwonić do zielenie miejskiej ze zgłoszeniem. Dostaje się kod z smsem na otwarcie wejścia.

  • KrissKross

   Czyli świdnickie władze nie dość, że zapóźnione, to jeszcze nieudolne.

 • Misza

  Wspaniała inwestycja która teraz będzie przynosić straty. W projektach obywatelskich powinno zgłaszać się tylko te które nie mają tak gigantycznych kosztów utrzymania.

  Zmarnowane pieniądze, to było pewne już w momencie budowy!!! Wszyscy o tym mówili.

 • Agnieszka

  Co za chamstwo ! Kort miał być darmowy !