Strona główna Wydarzenia Nagłe kłopoty finansowe w Norwegii? Sięgnij po pożyczkę!

Nagłe kłopoty finansowe w Norwegii? Sięgnij po pożyczkę!

0

W 2016 roku w Norwegii mieszkało na stałe 85 tys. Polaków. Nadal chętnie emigrujemy do kraju fiordów. Pracujemy zawodowo, a nawet otwieramy własne biznesy. Możemy liczyć na lepsze płace czy zyski z działalności, niż w Polsce. Zdarza się jednak, że czasem i oni potrzebują pożyczyć drobną kwotę pieniędzy. Po jaki produkt finansowy mogą wówczas sięgnąć?

Pożyczka online

W Polsce coraz więcej osób korzysta z pożyczek chwilówek przez internet. Są one również dostępne w Norwegii, czego przykładem jest oferta Ferratum: http://xn--lnepengerprivat-hlb.com/ferratum/. To popularna firma pozabankowa udzielająca tzw. mikropożyczek, w tym również zobowiązań na SMS. Klient może w dowolny sposób spożytkować pieniądze pochodzące z pożyczki.

Ferratum udziela pożyczek klientom w przedziale od 1000 koron norweskich do nawet 20 000 koron. Zobowiązanie udzielone może być po weryfikacji klienta na 45 dni, po których pożyczka musi zostać zwrócona. Inną, ciekawą opcją u tego pożyczkodawcy jest limit kredytowy, do wykorzystania w razie potrzeby. Limit pozostaje bezpłatny w ciągu pierwszych 30 dni po pierwszej wypłacie, później trzeba uiścić opłaty za wszystkie przyszłe płatności. Pożyczki oferowane są z oprocentowaniem nominalnym w wysokości 8,5 proc.

Jakie warunki musi spełnić pożyczkobiorca?

Na ogół pożyczki pozabankowe przez internet udzielane są klientom wyłącznie pełnoletnim, a w przypadku wspomnianego pożyczkodawcy granica wiekowa rozpoczyna się od 21 lat. Klient musi mieć norweski adres, zarejestrowane zeznanie podatkowe i stały numer personalny. Ponadto pożyczkobiorca musi dysponować norweskim numerem telefonu, który pozwoli na potwierdzenie tożsamości klienta.

Kredyt konsumpcyjny z banku

Alternatywą dla pożyczek online w Norwegii, udzielanych nawet bez wychodzenia z domu, w tym przez SMS-a, są kredyty konsumenckie oferowane w norweskich bankach, czyli forbrukslån. Są one udzielane w kwocie od 5 tys. koron do 500 tys. koron norweskich. To pożyczki na dowolny cel kredytowy, z oprocentowaniem średnim 11 proc. w skali roku (maksymalnie 15 proc. w skali roku). Są lepszą alternatywą od kart kredytowych, gdzie oprocentowanie średnie w Norwegii wynosi aż 25 proc. Spłata forbrukslån może odbywać się w odstępach miesięcznych, a okres kredytowania wynosi maksymalnie 15 lat.

Szansę na forbrukslån mają osoby, które mieszkają w Norwegii na stałe. Muszą więc mieć w tym kraju stały adres zameldowania. Poza tym powinny mieć również stały numer personalny i złożone wstępne rozliczenie podatkowe za poprzedni rok. Stały numer personalny, czyli fødselsnummer  nadawany jest raz na całe życie i otrzymują go osoby, które zamierzają przebywać w Norwegii przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Do udzielenia forbrukslån wymagany jest zwykle od kredytobiorców wiek powyżej 20 lat i udokumentowany, stały dochód roczny.

/Artykuł sponsorowany/