Strona główna 0_Slider Muzeum Kolejnictwa z prestiżowym tytułem

Muzeum Kolejnictwa z prestiżowym tytułem

0

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej otrzymało tytuł Punktu Kotwicznego Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Tytuł ten przyznawany jest obiektom o szczególnym znaczeniu dla historii techniki i przemysłu w Europie.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku jest jednym z 80 Punktów Kotwicznych, do których należą m.in. pierwszy most żelazny na świecie w Ironbridge, Browary Heineken w Amsterdamie czy Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

ERIH doceniło znaczenie zespołu dawnej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej (siedziby Muzeum Kolejnictwa na Śląsku), będącego częścią najstarszego węzła kolejowego na Śląsku, którego powstanie umożliwiło rozwój przemysłu w rejonie Przedgórza Sudeckiego i Karkonoszy.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku powstało w 2004 r. w miejsce zrujnowanego skansenu Lokomotyw Parowych PKP. Po 14 latach działalności Muzeum jest jednym z największych muzeów kolejowych w Europie. Kolekcję tworzy ponad 140 zabytkowych pojazdów kolejowych. Wysiłkiem Muzeum Kolejnictwa na Śląsku udało się odbudować i przywrócić do ruchu m.in. zabytkową polską lokomotywę parową TKtk48-18 z 1951 r. czy zestaw wagonów osobowych Ci/Bi z lat 30-tych XX wieku, które wykorzystywane są do organizacji przejazdów po najważniejszych liniach kolejowych Dolnego Śląska i Polski.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku jest częścią Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, największej organizacji pozarządowej w Polsce zajmującej się ochroną i promocją zabytków techniki.

/Źródło Muzeum Kolejnictwa/

Poprzedni artykułSprawa pedofila jak gorący kartofel. Z Gdańska wraca do Świdnicy
Następny artykułHistoryczne klimaty wróciły do Wierzbnej [FOTO]