Strona główna 0_Slider Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu

Mistrzostwa Polski w Drezynowaniu

0

Gmina Walim i Sowiogórskie Bractwo kolejowe zapraszają na szesnastą już edycję Mistrzostw Polski w Drezynowaniu. Kolejowe „szaleństwo” potrwa dwa dni – od 21 do 22 lipca. Na nieczynnej (już i jeszcze) stacji PKP w Jugowicach będzie można zobaczyć kilka rodzajów drezyn lekkich, o napędzie ręcznym, nożnym i nie tylko, a nawet się nimi przejedziecie. Tu nie ma szablonu, ani fabryki. Każdy pojazd to inna historia i osobowość. Drezyniarze budują je sami.


Sportowa rywalizacja

Już po raz czwarty zawody zostaną rozegrane na dwóch odcinkach. Podstawowy, którego zasady nie zmieniają się od lat, to jazda w parach na drezynie ręcznej. Zawodnicy mają do pokonania odcinek 2x200m (tam i z powrotem) na jednym z torów stacji. Obowiązuje kilka kategorii. Mogą w nich wystartować zarówno dorośli jak i dzieci (w kategorii dziecięcej uczestnik może mieć w dniu zawodów max. 140 cm wzrostu). Najlepsi otrzymają nagrody i upominki przygotowane przez Stowarzyszenie, Gminę Walim i naszych partnerów. Dla odważnych mamy dystans, który z roku na rok cieszy się rosnącym gronem zainteresowanych. To zawody DLA TWARDZIELI rozgrywane w godzinach 14.00-17.00. W tej kategorii może wystartować tylko 20 drużyn. Do rywalizacji organizatorzy zapraszają 4-osobowe zespoły. Zawodnicy muszą być pełnoletni. Przed nimi trudna misja! Podjazd na stację z wiaduktu w Jugowicach (przebiega nad drogą z Zagórza Śląskiego) – w sumie górski odcinek liczący 1 100m.

Zapisy na zawody – w sobotę od godziny 10:00, w biurze zawodów na peronie stacji Jugowice. Zapisy z uwagi na spore zainteresowanie kończymy około godziny 17.00, a zapisani zawodnicy startują do godziny 18.00 lub ostatniej zarejestrowanej drużyny.

Jazda rekreacyjna

Równolegle przez dwa dni istnieje możliwość przejażdżek rekreacyjnych drezynami ręcznymi na torach stacji, oraz po około 1,5 km w kierunku Zagórza Śląskiego oraz Jedliny Zdroju po linii nr 285. Jednej z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych w Polsce. Do wyboru różne pojazdy z Polski i zagranicy. Na tej trasie kursują tylko składy złożone z kilku połączonych drezyn o napędzie spalinowym. Kursy w obydwu kierunkach są niezależne. Drezyny ręczne i rowerowe dostępne są tylko na stacji. Ponadto gmina Walim jak co roku przygotowuje szereg atrakcji dodatkowych. Wystąpi zespołów, a dodatkowo przewidziano program dla dzieci, stoiska lokalnych wystawców oraz punkty gastronomiczne.

Organizatorzy niezmiennie od lat maja jeden cel – promować piękno i istotę istnienia linii kolejowej nr 285 – tak zwanej bystrzyckiej. Czasy i potrzeby się zmieniają, ale jedno pozostaje niezmienne. To wciąż piękne miejsce, urokliwa trasa pełna wrażeń jakie niosą widoki na panoramy Gór Sowich, Zamek Grodno czy otoczenie widziane z wysokich wiaduktów.

Bieżące informacje i relacje  na facebooku:
facebook.com/SowiogorskieBractwoKolejowe
Zobacz jak dojechać: www.drezyny.org