Strona główna 0_Slider Mali dziennikarze w Transgranicznym Mieście Dzieci

Mali dziennikarze w Transgranicznym Mieście Dzieci [FOTO]

0

Jak stworzyć ciekawą informację? O czym najchętniej dowiadują się czytelnicy? Jak powinien wyglądać portal informacyjny? O czym pamiętać przy robieniu zdjęć do artykułów? Tajniki zawodu dziennikarza zgłębiało blisko 50 dzieci, uczestniczących w polsko-czeskim projekcie wakacyjnym w Strzegomiu. To dzieci są autorami tytułu tej informacji.

Swidnica24.pl przyłączyła się do 20 firm i instytucji, które zostały „pracodawcami” w Transgranicznym Mieście Dzieci w Strzegomiu. 200 małych Polaków i 100 Czechów zgłębia tajniki pracy m.in. policjanta, piekarza, ogrodnika, strażaka, urzędnika, konstruktora, ucząc się przy okazji, na czym polega odpowiedzialność za własne pieniądze. Dzieci zarabiają „tauronki”, mogą je pomnażać w banku i wydawać w kawiarni i Sklepie Marzeń.

Trzy grupy uczestniczyły w pracach „redakcji”, a o kulisach pracy dziennikarza i fotoreportera opowiadali Agnieszka Szymkiewicz i Dariusz Nowaczyński. Jednym z zadań dla uczestników było opisanie wrażeń z Miasta Dzieci. – W Mieście Dzieci są negatywy i pozytywy – pisze 10-letnia Karolina. – Z pozytywów są fajne warsztaty i że zarabiamy sami dla siebie. Pracujemy grupowo i możemy też sobie coś kupić. Negatywne jest to, że ciągle mamy prawie to samo, a za obiad musimy płacić (tauronkami, przyp. red.). Jest jednak super, bo poznajemy nowe rzeczy i powinni robić to codziennie co wakacje. I są fajni opiekunowie – dodaje. – Moim zdaniem Miasto Dzieci to bardzo pomysłowy projekt. Możemy się nauczyć wiele oraz poczuć, jak to jest zapracować własnie pieniądze. Najbardziej z dotychczas wykonywanych zawodów podobał mi się zawód blacharza-ratownika – pisze 13-letnia Wiktoria. – Mogliśmy malować spreyami po aucie, które najpierw oklejaliśmy i szlifowaliśmy. Obiady są tu bardzo smaczne, z wyjątkiem sałatek. Miasto Dzieci to bardzo ciekawe przeżycie. – W Mieście Dzieci podobały mi się wszystkie zawody – zapewnia Zuzia, lat 9. – A nie podobało mi się to, że zrobili zbyt duże ceny klocków Lego.
Na zakończenie warsztatów dziennikarskich wielką frajdę dzieciom sprawiło ustawianie i wykonywanie pamiątkowych zdjęć pod czujnym okiem Dariusza Nowaczyńskiego.

Za sprawą Sudeckiej Izby Przemysłowo – Handlowej w Świdnicy i Izby Gospodarczej Kraju Kralovohradeckiego w Hradec Kralove zabawa w dorosły świat w Strzegomiu i czeskich miejscowościach Jicin, Horice i Nova Paka będzie realizowana przez trzy kolejne lata. Transgraniczne Miasto Dzieci w Strzegomiu potrwa w dniach 16 – 19 lipca, a w Horicach w Republice Czeskiej w dniach 24 – 27 lipca. Projekt został dofinansowany z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska oraz z dotacji Gminy Strzegom.

/opr. red./

Poprzedni artykułPrawie 380 porcji narkotyków ukrywał w pudełku
Następny artykułDwa dachowania i lądowanie w rowie. Niebezpiecznie na drogach powiatu