Strona główna 0_Slider Klucz do miasta odebrany! Wystartowało polsko-czeskie Miasto Dzieci

Klucz do miasta odebrany! Wystartowało polsko-czeskie Miasto Dzieci [FOTO]

0

Klucz i symboliczny, rycerski miecz przekazali wiceburmistrz Strzegomia Wiesław Witkowski i czeski starosta Ales Svoboda trzystu dzieciom z Polski i Czech na znak, że to one przejmują władzę.  Od dzisiaj aż do piątku mali obywatele będą poznawać najróżniejsze zawody, uczyć się podstaw ekonomii i zarabiać pierwsze „pieniądze”. W perspektywie mają zakupy w Sklepie Marzeń.

– Pracujcie ciężko, zarabiajcie i wydajcie, na co chcecie! Dorośli nie będą się wtrącać – zachęcał dzieci do aktywnego korzystania z zabawy w dorosły świat Waldemar Skórski, koordynator projektu. Od wielu dni grupa 80 wolontariuszy przygotowywała miejsce na przyjęcie mieszkańców Miasta. Na miejscu są najróżniejsze „zakłady pracy”; dzieci poznają m.in. zawód kucharza, lakiernika, montera, urzędnika, policjanta, ogrodnika, strażaka. Mogą dowiedzieć się, na czym polega praca „psiego psychologa” i potrenować z suczką Larą i jej opiekunem właściwe zachowania wobec zwierząt. Są również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, a strzegomscy kamieniarze przygotowali stanowisko, na którym dzieci wykuwają własne płaskorzeźby. Nad całością czuwa specjalny patrol, podczas którego dzieci poznają kulisy zawodu ochroniarza. We wtorek dołącza zespół portalu Swidnica24.pl, z którym uczestnicy letniej zabawy będą poznawać tajniki pracy dziennikarza i fotoreportera. Za każdą podjętą przez dzieci pracę będzie wypłacana pensja. – Oczywiście w „tauronkach”, podobnie jak na wszystkich Miastach Dzieci czy to w Świdnicy, czy w Topaczu – tłumaczy Waldemar Skórski.

Pomysłodawcą Miasta dzieci była Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego w Jaworzynie Śląskiej. Inicjatywa szybko zyskała uznanie i zaowocowała kolejnymi projektami m.in. w Świdnicy i Topaczu. W tym roku za sprawą Sudeckiej Izby Przemysłowo – Handlowa w Świdnicy i Izby Gospodarczej Kraju Kralovohradeckiego w Hradec Kralove rozpoczyna się rozplanowana na trzy lata zabawa w dorosły świat w Strzegomiu i czeskich miejscowościach Jicin, Horice i Nova Paka. Transgraniczne Miasto Dzieci w Strzegomiu potrwa w dniach 16 – 19 lipca, a w Horicach w Republice Czeskiej w dniach 24 – 27 lipca. Projekt został dofinansowany z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPrzed podróżą będzie można się posilić. Dworcowa restauracja odżyje
Następny artykułZniszczona i zalewana ulica przy Parku Centralnym [INTERWENCJA]