Strona główna 0_Slider Jest przetarg na nowe rondo na Kopernika

Jest przetarg na nowe rondo na Kopernika

1

Do czerwca 2019 roku mają się zakończyć prace związane z przebudową skrzyżowania ulic Kopernika i Kliczkowskiej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, świdniccy drogowcy chcą tam stworzyć rondo. Właśnie ogłoszono przetarg na realizację prac. W ramach szacowanej na 3 mln złotych inwestycji przebudowana zostanie także ścieżka rowerowa, która powstała w ubiegłym roku.

Skrzyżowanie ulic Kopernika i Kliczkowskiej. Widok w kierunku ulicy Wodnej

Przebudowa skrzyżowania była w planach od kilku lat, jednak ze względu na koszty inwestycję odsuwano w czasie. W 2017 roku pojawił się jednak zewnętrzny inwestor, który chciał wybudować obiekt handlowy przy ulicy Kliczkowskiej, a przy tym zgodził się współfinansować przebudowę skrzyżowania. Zlecono więc stworzenie projektu, w ramach którego zaplanowano budowę ronda. Jak deklarowali świdniccy drogowcy, takie rozwiązanie poprawi płynność, zwiększy bezpieczeństwo na skrzyżowaniu i jego przepustowość.

Kilka  dni temu, w oparciu o przygotowany wcześniej projekt, ogłoszono przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Jak zmieni się ruchliwa krzyżówka? – W miejsce istniejącego skrzyżowania zwykłego zaprojektowano skrzyżowanie skanalizowane typu małe rondo, jednopasowe, 4 wlotowe, z wyspami kanalizującymi na wlotach. Projektowana rozbudowa skrzyżowania spowodowała zmiany układu drogowego w zakresie: przebudowy jezdni ulic Kopernika i Kliczkowskiej, likwidacji zatok postojowych na ul. Kliczkowskiej, przebudowy zatok autobusowych na ul. Kopernika, przebudowy zjazdów z ulic Kopernika i Kliczkowskiej, przebudowy i budowy ścieżki rowerowej oraz przebudowy chodników – wylicza autor projektu z firmy PASSOPROJEKT.

To oznacza ingerencję w wyremontowany w 2014 roku fragment ulicy Kliczkowskiej, a także reorganizację ścieżki rowerowej prowadzącej wzdłuż ulicy Kopernika, zbudowanej w 2017 roku. Zgodnie z dokumentacją przetargową środkowa wyspa ronda ma mieć średnicę 21 metrów i nie będzie wyniesiona. Efekt „nieprzejezdności” ma zostać uzyskany poprzez odpowiednie ukształtowanie zieleni.

Wedle szacunków świdnickich urzędników, inwestycja może pochłonąć nieco ponad 3 mln złotych. Wykonawca prac może zostać wybrany jeszcze w sierpniu. Jeżeli tak się stanie, będzie on miał czas do 15 czerwca 2019 roku, by ukończyć przebudowę.

Michał Nadolski
[email protected]