Strona główna Temat dnia Chcesz pomóc? Nie zabieraj dzikich zwierząt ze sobą

Chcesz pomóc? Nie zabieraj dzikich zwierząt ze sobą

0

Choć często wydaje nam się, że młode wyglądają na samotne i porzucone, nie zawsze tak jest. Rodzice są w pobliżu i wkrótce do nich powrócą. Nie zabierajmy ich od razu ze sobą. Świdniccy leśnicy podpowiadają, jak postępować, gdy na swojej drodze napotkamy ptaki, nietoperze czy inne zwierzęta.

Pierwszym odruchem, gdy zobaczymy samotne, młode dzikie zwierzęta w parku czy w lesie, jest chęć udzielenia im pomocy. Jak informują leśnicy, jeśli nie są one ranne, nasza ingerencja może im jedynie zaszkodzić.

Nauka latania

Przykładem są młode podloty, które uczą się latać i w tym celu opuszczają gniazdo. Nie zabierajmy ich od razu ze sobą. Rodzice zawsze są w pobliżu, nawet jeśli my ich nie widzimy – wyjaśnia Malwina Boncol z Nadleśnictwa Świdnica.

Ochrona przed drapieżnikami

Matka oddala się od młodych najczęściej, gdy musi się posilić, napić lub żeby chronić potomstwo. Tak jest chociażby w przypadku saren. Zaraz po urodzeniu młodych, matka je zostawia, by nie wabić zapachem drapieżników i tym samym zwiększa ich szanse na przeżycie. Powraca do nich dwa razy dziennie, by je nakarmić. Nigdy jednak nie oddala się od potomstwa zbyt daleko, by w razie niebezpieczeństwa je bronić. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować, gdy napotkamy młode dziki. Matka w obronie swojego potomstwa, może nas zaatakować. Nie należy więc do nich zbyt blisko podchodzić.

Kiedy pomagać?

Pomocy udzielamy zawsze, gdy zobaczymy ranne zwierzę. – Pomagamy tylko w sytuacji, gdy mamy pewność, że pozostawienie zwierzęcia, oznacza dla nich pewną śmierć – tłumaczy Malwina Boncol.

Jak zachować się wobec nietoperzy? – Jeśli śpi on na jakiejś klatce schodowej, to wystarczy wieczorem zostawić uchylone drzwi albo okno. Gdy jest zdrowy, na pewno ucieknie. W sytuacji napotkania nietoperza na chodniku bądź w innym ruchliwym miejscu, możemy spróbować przenieść go w jakieś bezpieczne miejsce, tak żeby np. nie został zaatakowany przez koty. Trzeba pamiętać, że nietoperze mogą przenosić wściekliznę i nigdy nie powinniśmy ich dotykać gołymi rękoma – dodaje.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, jak udzielać pomocy dzikim zwierzętom, należy skontaktować się z lokalnymi leśnikami, weterynarzem lub pracownikami specjalnych ośrodków, których listę znajdziemy na stronie – www.gdos.gov.pl/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat-w-polsce.

 

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/materiały: Nadleśnictwo Świdnica oraz „Echa leśne”/

Poprzedni artykułEmerytury kobiet na Dolnym Śląsku niższe o 1000 zł od emerytur mężczyzn
Następny artykułMistrzowie i pasjonaci gitary zagrają w Krzyżowej [KONKURS]