Strona główna 0_Slider Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi

0

Jak co roku powracają apele o oddawanie krwi, której zapasy wraz z początkiem sezonu letniego dramatycznie maleją. Póki co władze Narodowego Centrum Krwi zapewniają, że jej stan w magazynach jest nawet wyższy niż w roku ubiegłym, jednak regionalne centra krwiodawstwa już organizują dodatkowe akcje.

W okresie wakacyjnym zwykle obserwujemy spadek liczby dawców odwiedzających centrum krwiodawstwa. Sytuacja występuje w całej Polsce – potwierdza Magdalena Tyrko z wałbrzyskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Podkreśla przy tym, że sporo regularnych dawców udaje się w okresie wakacyjnym na urlop, w tym także studenci i uczniowie, którzy stanowią sporą grupę wśród oddających krew. Drogocenny surowiec można jednak oddać w całej Polsce, a dodatkową zachętą mają być akcje organizowane przez centra krwiodawstwa.

Dodatkowe akcje odbywają się w wielu miastach Dolnego Śląska. Ostatnio taką zbiórkę przeprowadziliśmy wczoraj w Jeleniej Górze – dodaje Tyrko. Ponadto, do dyspozycji krwiodawców jest RCKiK w Wałbrzychu, czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-13.30, oraz w pierwszą sobotę miesiąca, od 8.00 do 12.00. Krew można też oddać w krwiobusie, odwiedzającym miasta regionu: Kamienną Górę, Kłodzko, Lubań, Bogatynię, Lwówek Śląski, czy też Jaworzynę Śląską. Co czwartek krwiobus pojawia się także przed świdnickim dworcem kolejowym – można go zastać w godzinach 9.00-13.00.

Więcej informacji o prowadzonych akcjach i bieżącym zapotrzebowaniu na krew można sprawdzić na stronie internetowej RCKiK Wałbrzych.

Kto może oddać krew? Taka osoba powinna mieścić się wiekowo między 18 a 65 rokiem życia. Na oddanie krwi należy przyjść wypoczętym i zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków na nadciśnienie i antykoncepcyjnych). Najlepiej zjeść lekki posiłek, wypić około 2 litrów płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem). Wskazane jest także ograniczenie palenia papierosów i nie picie alkoholu, dotyczy to również dnia poprzedzającego oddanie krwi.

/opr. mn/

Poprzedni artykułZmiany w IV lidze. Ostateczny terminarz i skład IV ligi!
Następny artykułRelacje z sesji świdnickiej rady: kosztowne i niedostępne dla mieszkańców