Strona główna Wydarzenia Wiedzą, jak stworzyć bezpieczne gospodarstwo

Wiedzą, jak stworzyć bezpieczne gospodarstwo

0

Obraz polskiego rolnictwa i polskich gospodarstw z roku na rok zmienia się na lepsze. Poczyniono duże postępy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo – zapewniał Bartłomiej Grzegorczyk podczas uroczystego podsumowania etapu regionalnego XVI edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, które odbyło się w Świdnicy. W regionalnych eliminacjach nagrodzono trzy gospodarstwa.

Podsumowanie etapu regionalnego XVI edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne odbyło się w siedzibie Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Świdnicy. Wydarzenie poprowadził Bartłomiej Grzegorczyk, kierownik placówki terenowej KRUS w Wałbrzychu.

Konkurs pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Do regionalnej rywalizacji zgłosiły się 24 gospodarstwa z powiatów: wałbrzyskiego, świdnickiego, kłodzkiego i ząbkowickiego.

Ideą konkursu jest podnoszenie bezpieczeństwa i jakości pracy oraz mechanizacja na gospodarstwie rolnym – mówił Grzegorczyk. Komisja w swej ocenie brała pod uwagę ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan budynków, wyposażenie i stan techniczny maszyn oraz urządzeń używanych w gospodarstwie, warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich, stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej, rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie oraz estetyka gospodarstw.

– Dzięki waszej ciężkiej pracy i zaangażowaniu można śmiało stwierdzić, że polska wieś zmienia się na lepsze. Oddajecie serce i własne zdrowie, by uprawiać ziemię – mówił do rolników Grzegorczyk.

Pierwsze miejsce zajęło gospodarstwo Grzegorza Miluka z Międzylesia, na II miejscu uplasowali się Andrzej i Małgorzata Mach z Wierzbnej, natomiast III miejsce zajął Andrzej Kokoszka z miejscowości Dworki w gminie Nowa Ruda. Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Uczestnicy będą teraz rywalizować na szczeblu wojewódzkim. Ogólnopolski finał odbędzie się 21 września 2018 roku, podczas AGRO SHOW w Bednarach.

Michał Nadolski
[email protected]