Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Uważajcie na żmije!

Uważajcie na żmije!

2

Wraz z nastaniem upałów, na terenie Gminy Jaworzyna Śląska, zaobserwowano pojawienie się żmii zygzakowatej. Szczególną ostrożność warto zachować w okolicach zbiornika po byłej żwirowni w Jaworzynie Śląskiej.

Apeluję do mieszkańców o unikanie kontaktów z wężem oraz o zwiększenie nadzoru nad swoimi dziećmi – mówi burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz. W związku z potencjalnym zagrożeniem 30 maja gmina wydała oficjalne ostrzeżenie.

W przypadku ukąszenia przez żmiję lub innego węża należy, najszybciej jak to możliwe, udać się do placówki medycznej w celu otrzymania surowicy przeciwko jadowi oraz innej wszelkiej, potrzebnej pomocy medycznej.

Szczególną ostrożność należy zachować: w lesie, na polanach leśnych, na łąkach, w wysokich trawach, a także we wszystkich nasłonecznionych miejscach, w których żmije mogą się wygrzewać.

Poradnik

Żmija zygzakowata (Vipera berus) jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce i występuje także w lasach naszego regionu.

Jak odróżnić żmiję od innych węży:
– na grzbiecie ma zygzakowatą czarną wstęgę ciągnącą się od karku do końca ogona,
– ubarwienie najczęściej popielate lub rdzawe ale występują też osobniki jednolicie czarne, gdzie wstęga jest ledwo widoczna,
– oko u żmii ma pionową źrenicę (ale nie polecamy zaglądać jej w oczy).

Gdzie możemy spotkać żmiję i jak postępować?
Lasy, leśne polany, łąki, podmokłe tereny, wysokie trawy, otwarte i nasłonecznione miejsca gdzie żmije lubią się wygrzewać. Prosimy turystów aby poruszali się po wyznaczonych szlakach, drogach, gdzie widoczności nie zasłaniają trawy. Szczególnie ważne jest przy wędrówkach z psami aby nie biegały one swobodnie, bo ich wrodzona ciekawość może doprowadzić do pogryzienia naszych zwierzaków.

Zachowanie ostrożności
Żmija nie traktuje człowieka jako potencjalną ofiarę i nie będzie na nas polować. Wystarczy zachować ostrożność by niechcący nie doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia. W razie spotkania wystarczy żmiję ominąć, pozwolić jej się spokojnie oddalić, nie straszyć, nie prowokować.

Wybierając się do lasu wystarczy ubierać solidne buty i długie spodnie, które w zasadzie zabezpieczają przez ukąszeniami.
Ostrzeżenia o obecności żmij mają charakter prewencyjny, chodzi o to by ludzie zachowywali się ostrożnie. Według informacji, jakie uzyskaliśmy w Nadleśnictwie nic nie wskazuje na to by gadów było więcej niż w ubiegłych latach. Pamiętajmy, że żmija jest pod ochroną. To ludzie stanową większe zagrożenie dla tych zwierząt, niż one dla nas.

W razie ugryzienia

  • Należy uspokoić poszkodowanego i poprosić, by jak najmniej się poruszał. Ruch przyśpiesza bowiem rozprzestrzenianie się substancji toksycznej w organizmie. Jeśli ukąszona została ręka lub noga, należy ją unieruchomić. Ranę zabezpieczamy jałowym opatrunkiem.
  • Po dotarciu do placówki medycznej należy poinformować personel, że doszło do ukąszenia przez żmiję. Ranny musi otrzymać surowicę przeciwko jadowi.
  • Jeśli osoba ukąszona traci świadomość, trzeba uważnie ją obserwować i sprawdzać, czy ma zachowane krążenie i czy oddycha.
  • Rannego trzeba ułożyć w takiej pozycji, by ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce.
  • Nieprzytomną należy ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku.
  • Jeżeli zajdzie potrzeba, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca.
  • Nie należy wysysać rany ani rozcinać jej nożem. Może to spowodować powstanie nowych uszkodzeń i sprawić dodatkowy ból poszkodowanemu.
  • Nie wolno też stosować lodu ani opasek uciskowych.

/UG Jaworzyna Śląska, opr. mn/

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania [FOTO]
Następny artykułDoprowadziła córkę do próby samobójczej. Znów została skazana za przemoc