Strona główna Wydarzenia Świdnica Uczniowie budowali hotele. Zamieszkają w nich owady

Uczniowie budowali hotele. Zamieszkają w nich owady

0

Pomagając naturze uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy zaangażowali się w budowę „mieszkań” dla owadów. 80 hoteli i małych domków, które zapewniają różnym gatunkom owadów schronienie i możliwość budowy gniazd, przekazano Nadleśnictwu Świdnica.

Hotele dla owadów są często wykorzystywane przez ogrodników i hodowców owoców i warzyw w celu poprawy zapylania kwiatów roślin owadopylnych. Wiele hoteli dla owadów służy zakładaniu gniazd, np. pszczół samotnic i os samotnic. Inne hotele dla owadów zakładane są w celu umożliwienia im hibernacji, np. biedronkom i motylom.

W ostatnich latach sporo uwagi poświęcano ochronie pszczół miodnych. Jednak o dziko żyjące zapylacze dba niewielu. – Wiemy, że dotykają je te same problemy, jakie dziesiątkują pszczoły miodne, jednak brak jest szeroko zakrojonych programów badawczych, które stanowiłyby impuls do wytężonych działań na rzecz ich ochrony. Czas zadbać także o te owady. Potrzebujemy ich cichej pracy na terenach wiejskich, ale są one również niezwykle ważne dla utrzymania zieleni miejskiej – tłumaczy Katarzyna Jagiełło, koordynatorska kampanii „Przychylmy pszczołom nieba” w Greenpeace Polska. Swoją cegiełkę do tych działań dołożyli ostatnio uczniowie świdnickiej „Szóstki”.

Jako zadanie dodatkowe z techniki, z pomocą osób dorosłych przy trudniejszych i wymagających użycia sprzętu technicznego budowlach, zmontowali wiele efektownych konstrukcji do zamieszkania przez owady. Powstało ponad 80 wspaniałych hoteli i małych domków, które zostały przekazane do zagospodarowania Nadleśnictwu Świdnica – mówi Bożena Kawałkowska, nauczyciel techniki w SP6.

/SP nr 6 w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułWpadł z narkotykami
Następny artykułPaxman od dzisiaj ratuje włosy. Takich urządzeń w Polsce jest tylko 14!