Strona główna 0_Slider Rusza sezon na kąpieliskach. Świdnicki basen wciąż czeka na remont

Rusza sezon na kąpieliskach. Świdnicki basen wciąż czeka na remont

12

Już za kilka dni swoje podwoje otworzą kąpieliska w Strzegomiu, Świebodzicach i Świdnicy. Znane są już dokładne terminy rozpoczęcia sezonu na odkrytych basenach oraz ceny wstępu. Niewiadomą pozostaje przyszłość świdnickiego kąpieliska przy ulicy Śląskiej, które miało przejść modernizację.

Jako pierwszy udostępniony zostanie basen odkryty w Świebodzicach. – W przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych Miejskie Kąpielisko przy ul. Rekreacyjnej zostanie otwarte już w piątek, 15 czerwca – mówi Agnieszka Bielawska-Pękala ze świebodzickiego magistratu. Ceny biletów od lat pozostają bez zmian i wynoszą: ulgowy – 4 zł, normalny – 6 zł, zaś po godzinie 16.00 każdy bilet w cenie 3 zł.

Dzień później, w sobotę nastąpi otwarcie kompleksu basenów odkrytych w Strzegomiu. Co roku przyciągają one tłumy, zarówno strzegomian, jak i mieszkańców innych miejscowości. Na miłośników wodnego wypoczynku czekać będą takie atrakcje jak grota sztucznej fali, zjeżdżalnie, trampoliny, siatka do wspinaczki z wyspą. Ze szczegółowym cennikiem można się zapoznać na stronie internetowej OSiR Strzegom.

Także od soboty z letniego kąpieliska będzie można skorzystać w Świdnicy. – Na razie dla kąpiących udostępnione będą brodzik oraz niecka nr 2. Na możliwość korzystania z pozostałych niecek trzeba będzie jeszcze poczekać do pierwszych dni wakacji – mówi Przemysław Grzyb ze świdnickiego OSiR-u. W weekendy basen będzie czynny od godziny 10.00 do 18.00, natomiast w dni robocze od 18 do 22 czerwca od godziny 14.00 do 18.00. Wraz z rozpoczęciem wakacji, to jest od 23 czerwca, kąpielisko będzie otwarte codziennie od godziny 10.00 do 18.00.

Obowiązujący cennik jest identyczny jak przed rokiem. Za całodzienny bilet normalny trzeba zapłacić 5, a za ulgowy 3 złote. Bilet popołudniowy i przy nienapełnionych wszystkich nieckach kosztuje odpowiednio 3 i 2 złote. Na miejscu można skorzystać z depozytu i wypożyczyć leżak – dodaje Grzyb.

Co z planowaną modernizacją?
Na tegoroczną obsługę letniego kąpieliska przy ulicy Śląskiej przeznaczono 410 tys. złotych. Nie był to planowany wydatek, bowiem kompleks basenowy miał przejść – wyczekiwany od lat – gruntowny remont. Planowano, że zakończy się on w październiku 2019 roku.

Okres budowy obiektu przypada na pierwszą połowę XX wieku i określono na lata 1928-1930. (…) W chwili obecnej okładziny niecek basenowych są uszkodzone i nie nadają się do dalszej eksploatacji; (…) na powierzchni elementów żelbetowych występują uszkodzenia powstałe z długiego okresu eksploatacji. Dalsza eksploatacja obniża komfort użytkowania obiektu oraz pogarsza jego stan. Wokół niecek basenowych istnieje betonowa plaża basenowa. Na plaży licznie występują deformacje, uskoki, zarysowania i wyszczerbienia. Dalsze użytkowanie plaży w takim stanie nie jest możliwe – opisywał Włodzimierz Banaś, projektant odpowiedzialny za przygotowany w czerwcu 2017 roku projekt przebudowy i rozbudowy basenu.

W listopadzie 2017 roku prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska podpisała umowę z prezesem świdnickich wodociągów. Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji powierzono wykonanie modernizacji i użytkowanie kąpieliska. Spółka, nie mającą z basenem nic wspólnego poza wodą, ogłosiła przetarg na wykonanie robót. Jak się jednak okazało, przygotowany za 116 tys. złotych projekt biura Archiprojekt Włodzimierza Banasia okazał się nieporozumieniem. Firmy zainteresowane wykonaniem modernizacji zgłosiły do niego aż 176 pytań. ŚPWiK nie skończyło na nie odpowiadać i zapadła decyzja o unieważnieniu całego postępowania.

W tej chwili nie są znane ani konkretne daty, ani ostateczny kształt zmodernizowanego kąpieliska. – Ponieważ podjęta została decyzja o realizacji przebudowy basenu w systemie „zaprojektuj i zbuduj”, zgodnie z art. 31 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych konieczne jest przygotowanie programu funkcjonalno – użytkowego. Zwróciliśmy się zatem do kilku doświadczonych podmiotów z zapytaniem ofertowym odnośnie wykonaniu PFU. Po opracowaniu tego dokumentu zostanie ogłoszony przetarg – deklarował Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich.

Jak informował Jacek Sochacki, prezes ŚPWiK, 10 kwietnia 2018 roku podpisano umowę z firmą, która zajęła się opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego. Na jego ukończenie dostała czas do 10 czerwca tego roku. Pozostaje więc czekać na ogłoszenie obiecywanego przetargu na wykonanie przebudowy.

Zamiast stalowych niecek, wielu zjeżdżalni, rwącej rzeki i ściany wody, zapowiadanych wraz z modernizacją, na razie do dyspozycji świdniczan pozostaną mocno wysłużone betonowe baseny bez żadnych atrakcji.

Michał Nadolski
[email protected]