Strona główna 0_Slider Rusza sezon na kąpieliskach. Świdnicki basen wciąż czeka na remont

Rusza sezon na kąpieliskach. Świdnicki basen wciąż czeka na remont

12

Już za kilka dni swoje podwoje otworzą kąpieliska w Strzegomiu, Świebodzicach i Świdnicy. Znane są już dokładne terminy rozpoczęcia sezonu na odkrytych basenach oraz ceny wstępu. Niewiadomą pozostaje przyszłość świdnickiego kąpieliska przy ulicy Śląskiej, które miało przejść modernizację.

Jako pierwszy udostępniony zostanie basen odkryty w Świebodzicach. – W przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych Miejskie Kąpielisko przy ul. Rekreacyjnej zostanie otwarte już w piątek, 15 czerwca – mówi Agnieszka Bielawska-Pękala ze świebodzickiego magistratu. Ceny biletów od lat pozostają bez zmian i wynoszą: ulgowy – 4 zł, normalny – 6 zł, zaś po godzinie 16.00 każdy bilet w cenie 3 zł.

Dzień później, w sobotę nastąpi otwarcie kompleksu basenów odkrytych w Strzegomiu. Co roku przyciągają one tłumy, zarówno strzegomian, jak i mieszkańców innych miejscowości. Na miłośników wodnego wypoczynku czekać będą takie atrakcje jak grota sztucznej fali, zjeżdżalnie, trampoliny, siatka do wspinaczki z wyspą. Ze szczegółowym cennikiem można się zapoznać na stronie internetowej OSiR Strzegom.

Także od soboty z letniego kąpieliska będzie można skorzystać w Świdnicy. – Na razie dla kąpiących udostępnione będą brodzik oraz niecka nr 2. Na możliwość korzystania z pozostałych niecek trzeba będzie jeszcze poczekać do pierwszych dni wakacji – mówi Przemysław Grzyb ze świdnickiego OSiR-u. W weekendy basen będzie czynny od godziny 10.00 do 18.00, natomiast w dni robocze od 18 do 22 czerwca od godziny 14.00 do 18.00. Wraz z rozpoczęciem wakacji, to jest od 23 czerwca, kąpielisko będzie otwarte codziennie od godziny 10.00 do 18.00.

Obowiązujący cennik jest identyczny jak przed rokiem. Za całodzienny bilet normalny trzeba zapłacić 5, a za ulgowy 3 złote. Bilet popołudniowy i przy nienapełnionych wszystkich nieckach kosztuje odpowiednio 3 i 2 złote. Na miejscu można skorzystać z depozytu i wypożyczyć leżak – dodaje Grzyb.

Co z planowaną modernizacją?
Na tegoroczną obsługę letniego kąpieliska przy ulicy Śląskiej przeznaczono 410 tys. złotych. Nie był to planowany wydatek, bowiem kompleks basenowy miał przejść – wyczekiwany od lat – gruntowny remont. Planowano, że zakończy się on w październiku 2019 roku.

Okres budowy obiektu przypada na pierwszą połowę XX wieku i określono na lata 1928-1930. (…) W chwili obecnej okładziny niecek basenowych są uszkodzone i nie nadają się do dalszej eksploatacji; (…) na powierzchni elementów żelbetowych występują uszkodzenia powstałe z długiego okresu eksploatacji. Dalsza eksploatacja obniża komfort użytkowania obiektu oraz pogarsza jego stan. Wokół niecek basenowych istnieje betonowa plaża basenowa. Na plaży licznie występują deformacje, uskoki, zarysowania i wyszczerbienia. Dalsze użytkowanie plaży w takim stanie nie jest możliwe – opisywał Włodzimierz Banaś, projektant odpowiedzialny za przygotowany w czerwcu 2017 roku projekt przebudowy i rozbudowy basenu.

W listopadzie 2017 roku prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska podpisała umowę z prezesem świdnickich wodociągów. Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji powierzono wykonanie modernizacji i użytkowanie kąpieliska. Spółka, nie mającą z basenem nic wspólnego poza wodą, ogłosiła przetarg na wykonanie robót. Jak się jednak okazało, przygotowany za 116 tys. złotych projekt biura Archiprojekt Włodzimierza Banasia okazał się nieporozumieniem. Firmy zainteresowane wykonaniem modernizacji zgłosiły do niego aż 176 pytań. ŚPWiK nie skończyło na nie odpowiadać i zapadła decyzja o unieważnieniu całego postępowania.

W tej chwili nie są znane ani konkretne daty, ani ostateczny kształt zmodernizowanego kąpieliska. – Ponieważ podjęta została decyzja o realizacji przebudowy basenu w systemie „zaprojektuj i zbuduj”, zgodnie z art. 31 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych konieczne jest przygotowanie programu funkcjonalno – użytkowego. Zwróciliśmy się zatem do kilku doświadczonych podmiotów z zapytaniem ofertowym odnośnie wykonaniu PFU. Po opracowaniu tego dokumentu zostanie ogłoszony przetarg – deklarował Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich.

Jak informował Jacek Sochacki, prezes ŚPWiK, 10 kwietnia 2018 roku podpisano umowę z firmą, która zajęła się opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego. Na jego ukończenie dostała czas do 10 czerwca tego roku. Pozostaje więc czekać na ogłoszenie obiecywanego przetargu na wykonanie przebudowy.

Zamiast stalowych niecek, wielu zjeżdżalni, rwącej rzeki i ściany wody, zapowiadanych wraz z modernizacją, na razie do dyspozycji świdniczan pozostaną mocno wysłużone betonowe baseny bez żadnych atrakcji.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Madzia

  Ten basen to lustrzane odbicie jakości rządów Słaniewskiej. Kupę kasy wywalonej w błoto, bicie piany i bzdurne pomysły.

  • Lump

   Całe szczęście, że nie zdążyli rozryc, tak jak park centralny rozryty od 4 lat, stadion OSIR, otwarta z pompa fontanna na Sikorskiego po trzech miesiącach nadaje się do remontu podobnie chodnik na Lukasinskiego, i nie inwestycje Pani Prezydencki

   • henryk

    Czy można czegoś więcej oczekiwać po dyletantach?

    • Jolanta Pałac

     Dobre pytanie.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Po dojnej zmianie można oczekiwać wpompowania pieniędzy na specjalnie po to założoną spółkę z kumplem jako prezesem :-))

 • Pająk

  Tak się zastanawiam czy jest miasto prezydenckie w naszym kraju z gorszym basenem lub halą widowiskową?

  • Lump

   Czego oczekujesz jak się powierza realizację takiego zadania firmie której szef rady nadzorczej nie ma bladego pojęcia o realizacji dużych inwestycji, pierwsze ci zrobił po objęciu stanowiska zatrudnił w SPWIK pracowników własnej upadajacej firmy. Skoro szef rady nadzorczej jest ponoć inżynierem – projektantem i przyjął taką dokumentację – knot?

   • Doktor Alban

    Na ostatniej Sesji nasi, pożal się Boże , radni wymyślili, że będą kontrolowali Swidnickie Wodociągi ws.remontu basenu, czy coś podobnego. Ma to oczywiście związek z jesiennymi wyborami samorządowymi. Nagle przebudzenie. Śmiechu warte. W Spółce (bezpośrednia kontrola radnych wykluczona), oprócz wymienionego przewodniczącego Rady Nadzorczej zarządza jeszcze jeden stary wyjadacz – Prezes. Niejednego poprzedniego prezydenta wodził za nos. No i oczywiście tabuny radnych. Lepiej się nie ośmieszajcie 🙂

    • Lump

     Pan Prezes i Pan Przewodniczący to jeden czort, wystarczy zobaczyć od kogo Pan Prezes kupił dom w którym obecnie mieszka. Wszystko w temacie.

 • YES

  cytat z artykułu:”Jak się jednak okazało, przygotowany za 116 tys. złotych projekt biura Archiprojekt Włodzimierza Banasia okazał się nieporozumieniem” – to musiał być jakiś bardzo municypalny o przepraszam monumentalny projekt 🙂 i przez te wyrzucone w błoto pieniądze podnieśli ceny wody? mają rozmach.. i dlaczego pisze sie o ŚPWiK cyt:”Spółka, nie mającą z basenem nic wspólnego poza wodą, ogłosiła przetarg ” przecież- znowu cytat z wcześniejszych artykułów portalu:” Dyrektor OSiR-u, niedawno wszedł do Rady Nadzorczej ŚPWiK.” ?? czyli mają jednak coś a raczej kogoś wspólnego 🙂 tyle że nadal nie ma w naszym mieście basenu z prawdziwego zdarzenia ale coś przeciez zaczyna się dziać -w marcu 2016 padł symbol basenu -wieżyczka przy czwartym basenie- i na tym ten rozdział remontu zakończono :-)) ale w demontowaniu wieżyczek ( basen,park) jesteśmy w czołówce..

 • Wiki Kolanek

  moim zdaniem wszyscy powinniście sie cieszyc tym co macie a nie narzekacie 😉 pozdrawiam 🙂

 • Wiki Kolanek

  Moim zdaniem powinniście cieszyc się tym co macie, a nie cały czas narzekacie bo takich miast jak wy chcecie jest nie mało ,więc nic was tu nie trzyma (bez obrazy/urazy) Pozdrawiam <3 🙂