Strona główna 0_Slider Ranking zadłużenia samorządów. Ile długu przypada na każdego świdniczanina?

Ranking zadłużenia samorządów. Ile długu przypada na każdego świdniczanina?

7

Ministerstwo finansów przygotowało raport dotyczący poziomu zadłużenia samorządów na koniec 2017 roku. Na podstawie tych danych podliczono także, jak dług poszczególnych gmin przedstawia się w odniesieniu do liczby mieszkańców. Sprawdziliśmy, jak w tym zestawieniu wypadły samorządy z terenu powiatu świdnickiego.

Najbardziej zadłużoną gminą w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca okazały się Ostrowice w województwie zachodniopomorskim. Gdyby spłata długu tego samorządu spadła na barki mieszkańców, każdy z nich musiałby zapłacić 18,6 tys. złotych. Z uwagi na trudną sytuację finansową gminy już wcześniej wprowadzono tam zarząd komisaryczny. Docelowo zostanie ona zlikwidowana.

Na drugim miejscu zestawienia resortu finansów, pod względem długu przypadającego na mieszkańca, zajęła gmina Rewal (14,3 tys. zł per capita), natomiast na piątym miejscu niechlubnego rankingu uplasował się Wałbrzych (4889 złotych na osobę, przy całkowitym długu wynoszącym 560 mln złotych). Jak wypadły samorządy powiatu świdnickiego?

Najlepszym rezultatem mogą się pochwalić Świebodzice (zaledwie 771 złotych na mieszkańca) i gmina Dobromierz (816 zł). Wyżej w rankingu znalazły się: gmina Marcinowice (1 376 zł), Strzegom (1 516 zł), Jaworzyna Śląska (1 645 zł), gmina Świdnica (1 656 zł). Miasto Świdnica zajęło w zestawieniu 2478 gmin 248. miejsce (1 832 zł), natomiast gmina Żarów – 121. miejsce, z kwotą zobowiązania na mieszkańca na poziomie 2 255 złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułKręgielnia w przebudowie
Następny artykułDocenili młode siatkarki Polonii