Strona główna 0_Slider Pierwszy Świdnicki Festiwal Rękodzieła

Pierwszy Świdnicki Festiwal Rękodzieła

0

Już w najbliższą niedzielę 24 czerwca w Świdnicy odbędzie się niezwykłe wydarzenie, które wypełnią kreatywność, pasja i design. Świdnicki Festiwal Rękodzieła startuje po raz pierwszy i ma szansę wpisać się na stałe w lokalny kalendarz wydarzeń. Rękodzieło, pokazy, warsztaty „zrób to sam”… Co jeszcze znajdziecie na świdnickim Rynku?

Jak twierdzi organizatorka pierwszego Świdnickiego Festiwalu Rękodzieła – Justyna Wojciechowska – Świdnica i okolice to zagłębie rękodzielników. Ich dzieła to unikatowe wyroby o charakterze użytkowym i artystycznym, a festiwal to czas i miejsce na integrację lokalnych twórców. Co znajdziemy podczas święta handmade? Torby i zabawki, artystyczną biżuterię, produkty wykonane na drutach, szydełku, z różnych materiałów, takich jak filc, papier, metal, len, żywica, drewno.

– Tworzenie sznurkowych i włóczkowych przedmiotów sprawia mi wiele przyjemności. Cieszę się, widząc, jak moje ręcznie wykonane dekoracje nadają wnętrzom unikalnego charakteru. To będzie mój festiwalowy debiut, jeśli chodzi o wyjście z moimi wyrobami poza granice domu i internetu. Ten festiwal to dla mnie okazja do pokazania, czym się zajmuję i spotkania z innych pasjonatami ręcznie tworzonych przedmiotów – mówi Anna Blachnik z Shu Shu.

Festiwal ma pokazać przedmioty tworzone z serca, niekiedy jedynie dla znajomych lub na własny użytek. Teraz te dzieła mają szansę dotrzeć do szerszej publiczności.

– W naszym mieście nie brakuje zdolnych i kreatywnych osób, którym zwyczajnie chce się coś robić. Traktują rękodzieło jako wyraz swojej artystycznej natury, czy sposób na relaks. Możliwość wykorzystania swoich talentów i pomysłów, zrobienia własnoręcznie biżuterii, uszycia plecaka, wykonanie spersonalizowanej dekoracji, która później ozdabia czyjś dom lub mieszkanie daje im wiele satysfakcji. Chciałam odnaleźć takie osoby, zintegrować je w jednym miejscu i czasie, pomóc się zaprezentować. Z drugiej strony ten festiwal to okazja dla lokalnej społeczności, aby w przyjemny sposób spędzić niedzielne popołudnie, zetknąć się z rękodzielnikami i spróbować swoich sił w tworzeniu, na przykład podczas warsztatów towarzyszących imprezie – opowiada Justyna Wojciechowska, organizatorka Świdnickiego Festiwalu Rękodzieła.

Poza integracją rękodzielników oraz promocją ich pasji i wyrobów Świdnickiemu Festiwalowi Rękodzieła przyświeca idea twórczej kreacji i zabawy. W strefie DIY (z ang. do it yourself), czyli zrób to sam chętne osoby będą mogły na przykład wypróbować swoich sił w robieniu bukietów z lawendy.

– Właśnie trwają lawendowe zbiory. To idealny czas na robienie bukietów, które nie tylko pięknie się prezentują, ale i obłędnie pachną. Podczas warsztatów opowiem o odmianach oraz licznych zastosowaniach lawendy, a razem z uczestnikami wykonamy bukiety, które zabiorą ze sobą do domów – opowiada Małgorzata Ćwiertnia z plantacji lawendy Lawendowa Sowa.

Podczas festiwalu odbędą się również warsztaty pt. „Cuda z papierowej wikliny” a także pokaz carvingu, czyli rzeźbienie w owocach i warzywach.

Pierwszy Świdnicki Festiwal Rękodzieła odbędzie się 24 czerwca w godzinach od 12:00 do 18:00 w tunelu prowadzącym do restauracji Rynek 43. Strefa warsztatowa będzie się mieścić na restauracyjnym patio.

Warsztaty z lawendą o godz. 15:00.
Warsztaty z papierową wikliną o godz. 16:00.
Pokaz carvingu o godz. 17:00.
Wstęp na festiwal i towarzyszące mu atrakcje jest bezpłatny.

Na wydarzenie „Świdnicki Festiwal Rękodzieła” można zagłosować w dniach 18-30 czerwca w ramach Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt festiwalu znajduje się na pozycji nr 5 listy z okręgu Centrum.

/materiały organizatora/

Poprzedni artykułSpektakularna kolizja na krajowej piątce
Następny artykułPiękny Tytan tęskni do człowieka [Aktualizacja]