Strona główna 0_Slider Oświadczenia majątkowe posłów. Sprawdzamy ich majątki

Oświadczenia majątkowe posłów. Sprawdzamy ich majątki

3

W gronie polskich parlamentarzystów znajdzie się kilku, których majątek szacowany jest na miliony złotych. W porównaniu z rekordzistami, posłowie wybrani z okręgu wałbrzyskiego mają raczej skromny dobytek i oszczędności. Po przyjrzeniu się oświadczeniom majątkowym władz Świdnicy i miejskich radnych, przyszła pora na parlamentarzystów wybranych m.in. głosami świdniczan.

fot. Kancelaria Sejmu

Michał Dworczyk (PiS), szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie miał w chwili składania ostatniego oświadczenia żadnych oszczędności, ani papierów wartościowych. Miał za to mieszkanie o powierzchni 25 m² oraz działkę rolną o powierzchni 2,9 ha. Zadeklarował też posiadanie auta – VW Sharana z 2000 roku. Oprócz uposażenia poselskiego, w ostatnim roku otrzymał też dietę z tytułu zasiadania w radzie programowej TVP Polonia w wysokości 1500 złotych.

Poseł Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (PO) także nie może pochwalić się oszczędnościami. Ma za to dwa mieszkania o powierzchni ponad 59 i ponad 81 m², a także dwa auta: Peugeota 207 z 2008 i Nissana Muke z 2015 roku.

Izabela Mrzygłocka (PO) zgromadziła zaledwie 1500 złotych oszczędności, jednak pozostałe środki ulokowała w funduszu kapitałowym, funduszu inwestycyjnym oraz na indywidualnym koncie emerytalnym. Może się pochwalić własnością 2/3 lokalu o powierzchni ponad 82 m² i blisko 33-metrowym mieszkaniem. Ma Citroena C4 z 2011 roku.

Wojciech Murdzek (PiS) wykazał oszczędności w wysokości 23 tys. złotych, 200 euro oraz 1,68524656 BTC – kryptowaluty Bitcoin (obecnie będzie to ponad 38 tys. złotych). Także były prezydent Świdnicy zdecydował się ulokować swoje środki w funduszu kapitałowym, polisach i kontach emerytalnych. Ma dwa domy: pierwszy o powierzchni 212 m², który wraz z działką ma wartość 700 tys. złotych, zaś drugi o powierzchni ponad 139 m², którego wartość z działką oszacowano na 350 tys. złotych. Oprócz uposażenia poselskiego Murdzek wykazał dochód z gry na giełdzie kryptowalutowej – blisko 26,5 tys. złotych. Ma Forda S-max z 2014 roku.

Tomasz Siemoniak (PO) zadeklarował około 10 tys. złotych oszczędności. Ma trzy mieszkania o powierzchni około 46, 50 i 111 m². Z tytułu najmu mieszkań wykazał dochód w wysokości 37 tys. złotych. Nie ma mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. złotych.

Monika Wielichowska (PO) zgromadziła 25 tys. złotych oszczędności. Ma dom o powierzchni 308 m² i wartości 800 tys. złotych, a także działkę budowlaną o powierzchni 3800 m². W oświadczeniu wskazała, że ma samochód Subaru Impreza z 2006 roku.

Minister edukacji Anna Zalewska (PiS) zgromadziła środki w wysokości blisko 60 tys. złotych. Ma mieszkanie o powierzchni 69 m² oraz częściowy udział w gospodarstwie rolnym o powierzchni 3,86 ha. Jak deklaruje w oświadczeniu majątkowym, z tego tytułu nie osiągnęła w ubiegłym roku dochodu. Ma dwa samochody: Renault Laguna z 2011 i Renault Kadjar z 2015 roku.

Poseł Ireneusz Zyska (WiS) zadeklarował oszczędności w wysokości 20 tys. złotych, dodatkowe środki ulokował w polisach i na indywidualnym koncie emerytalnym. Ma dom o powierzchni 187 m² i wartości 500 tys. złotych, a także Audi A6 z 2006 roku.

Jedynie Wojciech Murdzek i Monika Wielichowska (nie licząc karty kredytowej) nie posiadają kredytów i innych zobowiązań przekraczających kwotę 10 tys. złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPożegnają wybitną siatkarkę z honorami
Następny artykułCo dalej z karą dla taksówkarza? Są nowe okoliczności