Strona główna 0_Slider Oświadczenia majątkowe posłów. Sprawdzamy ich majątki

Oświadczenia majątkowe posłów. Sprawdzamy ich majątki

3

W gronie polskich parlamentarzystów znajdzie się kilku, których majątek szacowany jest na miliony złotych. W porównaniu z rekordzistami, posłowie wybrani z okręgu wałbrzyskiego mają raczej skromny dobytek i oszczędności. Po przyjrzeniu się oświadczeniom majątkowym władz Świdnicy i miejskich radnych, przyszła pora na parlamentarzystów wybranych m.in. głosami świdniczan.

fot. Kancelaria Sejmu

Michał Dworczyk (PiS), szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie miał w chwili składania ostatniego oświadczenia żadnych oszczędności, ani papierów wartościowych. Miał za to mieszkanie o powierzchni 25 m² oraz działkę rolną o powierzchni 2,9 ha. Zadeklarował też posiadanie auta – VW Sharana z 2000 roku. Oprócz uposażenia poselskiego, w ostatnim roku otrzymał też dietę z tytułu zasiadania w radzie programowej TVP Polonia w wysokości 1500 złotych.

Poseł Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (PO) także nie może pochwalić się oszczędnościami. Ma za to dwa mieszkania o powierzchni ponad 59 i ponad 81 m², a także dwa auta: Peugeota 207 z 2008 i Nissana Muke z 2015 roku.

Izabela Mrzygłocka (PO) zgromadziła zaledwie 1500 złotych oszczędności, jednak pozostałe środki ulokowała w funduszu kapitałowym, funduszu inwestycyjnym oraz na indywidualnym koncie emerytalnym. Może się pochwalić własnością 2/3 lokalu o powierzchni ponad 82 m² i blisko 33-metrowym mieszkaniem. Ma Citroena C4 z 2011 roku.

Wojciech Murdzek (PiS) wykazał oszczędności w wysokości 23 tys. złotych, 200 euro oraz 1,68524656 BTC – kryptowaluty Bitcoin (obecnie będzie to ponad 38 tys. złotych). Także były prezydent Świdnicy zdecydował się ulokować swoje środki w funduszu kapitałowym, polisach i kontach emerytalnych. Ma dwa domy: pierwszy o powierzchni 212 m², który wraz z działką ma wartość 700 tys. złotych, zaś drugi o powierzchni ponad 139 m², którego wartość z działką oszacowano na 350 tys. złotych. Oprócz uposażenia poselskiego Murdzek wykazał dochód z gry na giełdzie kryptowalutowej – blisko 26,5 tys. złotych. Ma Forda S-max z 2014 roku.

Tomasz Siemoniak (PO) zadeklarował około 10 tys. złotych oszczędności. Ma trzy mieszkania o powierzchni około 46, 50 i 111 m². Z tytułu najmu mieszkań wykazał dochód w wysokości 37 tys. złotych. Nie ma mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. złotych.

Monika Wielichowska (PO) zgromadziła 25 tys. złotych oszczędności. Ma dom o powierzchni 308 m² i wartości 800 tys. złotych, a także działkę budowlaną o powierzchni 3800 m². W oświadczeniu wskazała, że ma samochód Subaru Impreza z 2006 roku.

Minister edukacji Anna Zalewska (PiS) zgromadziła środki w wysokości blisko 60 tys. złotych. Ma mieszkanie o powierzchni 69 m² oraz częściowy udział w gospodarstwie rolnym o powierzchni 3,86 ha. Jak deklaruje w oświadczeniu majątkowym, z tego tytułu nie osiągnęła w ubiegłym roku dochodu. Ma dwa samochody: Renault Laguna z 2011 i Renault Kadjar z 2015 roku.

Poseł Ireneusz Zyska (WiS) zadeklarował oszczędności w wysokości 20 tys. złotych, dodatkowe środki ulokował w polisach i na indywidualnym koncie emerytalnym. Ma dom o powierzchni 187 m² i wartości 500 tys. złotych, a także Audi A6 z 2006 roku.

Jedynie Wojciech Murdzek i Monika Wielichowska (nie licząc karty kredytowej) nie posiadają kredytów i innych zobowiązań przekraczających kwotę 10 tys. złotych.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Waldi

  Biedaki i biedaczki. Aż strach im zaufać

 • Janusz

  Szef kancelarii premiera bez oszczędności, z mieszkaniem 25m2 i wozem 18 letnim. Kto i czym go od koryta odciągnie i co on biedny może robić bez polityki? Cała prawda o ludziach z PISu.

  • wo

   Raczej cała prawda o przysłowiowych Januszach takich jak Ty. Czepiasz się się gościa aby tylko znaleźć jakiś odkryty kąsek, który można ugryźć, a jeżeli się nie da to go chociaż obsikać. Kwestia raczej mało istotna w przypadku polityka. Ważne jest jak tą politykę uprawia. Bez względu na to czy będzie to pis, po, czy kropka nowoczesna. Miarą polityka jest co innego niż rozwiązana sznurówka czy skromny wzrost. Czepianie się kwestii tak trywialnych jest dziecinne i prymitywne.