Strona główna 0_Slider Nowe autobusy dotarły do Świdnicy

Nowe autobusy dotarły do Świdnicy [FOTO]

9

Są całkowicie niskopodłogowe, mają klimatyzację, monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, gniazda USB umożliwiające ładowanie przenośnej elektroniki, a także ekologiczne silniki spełniające wyśrubowane normy. Z blisko miesięcznym opóźnieniem do Świdnicy dotarły nowe autobusy wyprodukowane przez firmę Solaris. Z bliska będzie można je zobaczyć już w piątek.

W ubiegłym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy rozstrzygnęło przetarg na dostawę dziewięciu nowych autobusów. Chociaż w pierwszym podejściu nie zgłosił się ani jeden oferent, za drugim razem udało się znaleźć firmę zainteresowaną zamówieniem. Okazała się nią spółka Solaris z podpoznańskiego Bolechowa, która zaproponowała dostawę siedmiu autobusów Urbino o długości 12 metrów i dwóch o długości 10,5 metra – wszystkie pochodzące z najnowsze, czwartej generacji pojazdów producenta. Ich łączny koszt wyniósł 10 mln 423 tys. złotych.

Pierwsze z dostarczonych autobusów dotarły do Świdnicy w środowy wieczór. Według pierwotnych ustaleń, sześć z nich miało przyjechać do 31 maja, jednak tego terminu nie udało się dotrzymać. – Jest to spowodowane wydłużeniem się czasu dostawy u kooperantów Solaris Bus&Coach – tłumaczył Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich. Teraz jednak pasażerowie świdnickiej komunikacji miejskiej mogą odliczać dni do możliwości przejechania się nowoczesnymi pojazdami.

Zanim autobusy zadebiutują na ulicach miasta, świdniczanie będą mogli przyjrzeć się im z bliska podczas objazdowego pikniku w piątek, 29 czerwca. – Zaczynamy o godzinie 14.00 w Rynku a potem odwiedzimy trzy inne części miasta: autobusy i festyn przyjadą nad Zalew, pojawią się na Zawiszowie i Osiedlu Młodych. Na świdniczan czekają mażoretki, kapela podwórkowa i zespół Zumaba Dance. Mamy przygotowane pamiątkowe gadżety i animacje dla dzieci – mówi Tomkiewicz. Dzień później świdnickie MPK zaprasza wszystkich chętnych na dzień otwartych drzwi w zajezdni przy ulicy Inżynierskiej.

Michał Nadolski
[email protected]