Strona główna 0_Slider Nowe autobusy dotarły do Świdnicy

Nowe autobusy dotarły do Świdnicy [FOTO]

9

Są całkowicie niskopodłogowe, mają klimatyzację, monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, gniazda USB umożliwiające ładowanie przenośnej elektroniki, a także ekologiczne silniki spełniające wyśrubowane normy. Z blisko miesięcznym opóźnieniem do Świdnicy dotarły nowe autobusy wyprodukowane przez firmę Solaris. Z bliska będzie można je zobaczyć już w piątek.

W ubiegłym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy rozstrzygnęło przetarg na dostawę dziewięciu nowych autobusów. Chociaż w pierwszym podejściu nie zgłosił się ani jeden oferent, za drugim razem udało się znaleźć firmę zainteresowaną zamówieniem. Okazała się nią spółka Solaris z podpoznańskiego Bolechowa, która zaproponowała dostawę siedmiu autobusów Urbino o długości 12 metrów i dwóch o długości 10,5 metra – wszystkie pochodzące z najnowsze, czwartej generacji pojazdów producenta. Ich łączny koszt wyniósł 10 mln 423 tys. złotych.

Pierwsze z dostarczonych autobusów dotarły do Świdnicy w środowy wieczór. Według pierwotnych ustaleń, sześć z nich miało przyjechać do 31 maja, jednak tego terminu nie udało się dotrzymać. – Jest to spowodowane wydłużeniem się czasu dostawy u kooperantów Solaris Bus&Coach – tłumaczył Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich. Teraz jednak pasażerowie świdnickiej komunikacji miejskiej mogą odliczać dni do możliwości przejechania się nowoczesnymi pojazdami.

Zanim autobusy zadebiutują na ulicach miasta, świdniczanie będą mogli przyjrzeć się im z bliska podczas objazdowego pikniku w piątek, 29 czerwca. – Zaczynamy o godzinie 14.00 w Rynku a potem odwiedzimy trzy inne części miasta: autobusy i festyn przyjadą nad Zalew, pojawią się na Zawiszowie i Osiedlu Młodych. Na świdniczan czekają mażoretki, kapela podwórkowa i zespół Zumaba Dance. Mamy przygotowane pamiątkowe gadżety i animacje dla dzieci – mówi Tomkiewicz. Dzień później świdnickie MPK zaprasza wszystkich chętnych na dzień otwartych drzwi w zajezdni przy ulicy Inżynierskiej.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Koral_MTB

  Panie Glebo, jak Pan myśli, jak długo wytrzyma zawieszenie w tych pięknych autobusach po kursach do i z bazy przy ul. Inżynierskiej ?
  Fajnie wydać miliony na autobusy a nie fajnie 100 tys. zł na remont 100 metrowej drogi…

  • wo

   Pełna zgoda. Taka moda w Polsce obowiązuje. Aż mi serce krwawi jak widzę u nas, we Wrocławiu czy innej Łodzi nowiutkie autobusy zmagające się z drogowym krajobrazem postapokaliptycznym. Władze miast powinny być rozliczane z tego, że nie dbają o sprzęt, który sami kupili, za pieniądze podatników.

 • Obserwator

  Gleba chyba jest przyspawany do stołka w urzędzie. Gosc totalnie nie ogarnia dbania o miejskie drogi. Jak mu pani prezydent palcem nie pokaże to nie ma pojęcia co i gdzie robic.

  • henryk

   To nie Pani Prezydent mu pokazuje,ale Maciej Gleba decyduje, a Pani Prezydent z braku wiedzy i merytorycznego przygotowania jest tylko dla niego długopisem.

 • Nie usuwajcie konta!

  Fajne. Szkoda tylko, że malowania mają takie paskudne, jak w Łodzi czy innym Wałbrzychu. W ogóle nie nawiązują do kolorystyki barw miasta. To już bym wolał jakieś neutralne, przyjazne dla oka: błękitne lub złote jak w Świebodzicach.

  • AnkaH

   te złotka ze Świebodzic są słit!

 • Jerzy Kaczkowski

  Przy okazji może tak środkową część ulicy Waryńskiego załatać a najlepiej położyć nowy asfalt

 • Pawel

  A kiedy będzie miał miejsce zmasowany remont dróg w naszym mieście, choćby takie ulice : Of. Oświęcimskich, Riedla, Sybiraków, Niecała, Traugutta, Spacerowa, Chrobrego, Muzealna, Kopernika, Jodłowa? Remont chodników OK, budowa ścieżek rowerowych SUPER, ale jak można tak zaniedbywać ulice!!!?

  • Harrison Jones

   Przesiadz sie na rower. Ekonomiczniej, zdrowiej i mniej nerwow stracisz. Polecam 🙂