Strona główna Polityka Kto na prezydenta Świdnicy? Tak głosowali czytelnicy

Kto na prezydenta Świdnicy? Tak głosowali czytelnicy

21

Chociaż wciąż nieznany pozostaje dokładny termin tegorocznych wyborów samorządowych, w kolejnych miastach ogłaszani są kandydaci na najważniejsze lokalne urzędy. Kogo widzieliby na stanowisku prezydenta mieszkańcy Świdnicy? Przedstawiamy wyniki sondażu, w którym swoje preferencje wyborcze wskazali czytelnicy portalu Swidnica24.pl.

W trwającej blisko miesiąc sondzie internetowej oddano ponad 2,7 tys. głosów. Najwięcej, bo aż 31% głosujących wskazało, że podczas wyborów poprze kandydata Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Na poparcie 22% mógłby liczyć kandydat niezależny, natomiast 19% czytelników zadeklarowało głosowanie na kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

Którego kandydata na prezydenta Świdnicy wybierzesz?

  • kandydata Sojuszu Lewicy Demokratycznej (31%, 840 Votes)
  • kandydata bezpartyjnego (22%, 610 Votes)
  • kandydata Prawa i Sprawiedliwości (19%, 513 Votes)
  • kandydata .Nowoczesnej (14%, 379 Votes)
  • kandydata Platformy Obywatelskiej (8%, 228 Votes)
  • kandydata Kukiz'15 (5%, 143 Votes)

Razem oddano 2 713 głosów

Loading ... Loading ...

Do tej pory jedynym kandydatem na fotel włodarza Świdnicy, który oficjalnie potwierdził swój start, jest urzędująca prezydent Beata Moskal-Słaniewska, popierana przez Sojusz Lewicy Demokratycznej. Co prawda 23 maja Prawo i Sprawiedliwość wskazało, że kandydatem tej partii będzie poseł Wojciech Murdzek, jednak były prezydent nie potwierdził swojego startu. Nie wiadomo, kto jeszcze stanie do wyborczej rywalizacji w jesiennych wyborach.

Zgodnie z nową ordynacją wójt, burmistrz i prezydent będzie wybierany na pięcioletnią kadencję (dotychczas kadencja trwała 4 lata). Urząd będzie można piastować maksymalnie przez dwie kadencje.

/mn/