Strona główna Sport Jeździectwo Jeździeckie święto coraz bliżej…

Jeździeckie święto coraz bliżej…

0

Do rozstrzygnięcia konkursów rozgrywanych w ramach zawodów jeździeckich Lotto Strzegom Horse Trials pozostało dwanaście dni. Przypomnijmy najciekawsze wydarzenia i rekordy z piętnastoletniej historii zawodów.

1. Udany debiut: Zawody Strzegom Horse Trials zadebiutowały w 2003 roku równolegle z cyklem Pucharu Świata. Konkurs wygrała Szwedka – Linda Algotsson na koniu Stand By Me. Algotsson została również zwyciężczynią generalnej klasyfikacji PŚ.

2. Podwójna rola: W premierowej edycji Pucharu Świata w podwójnej roli zawodnika i dyrektora organizacyjnego wystąpił Marcin Konarski. Niefortunny upadek na jednej z ostatnich przeszkód na crossie i kontuzja wyeliminowały go z dalszych startów.

3. Ponad 500 ton piachu i żwiru wysypano na hipodrom po masywnych ulewach, jakie nawiedziły Strzegom w trakcie turnieju w 2005 roku. Zawody udało się jednak doprowadzić do końca.

4. 290 tysięcy franków szwajcarskich, czyli ponad pół miliona złotych znalazło się w puli nagród dla zwycięzców podczas Finału Pucharu Świata w 2009 roku

5. Zmiana formuły: W 2012 roku Międzynarodowa Federacja Jeździecka zmienia formułę zawodów. Puchar Świata zostaje zastąpiony Pucharem Narodów.

6. Rekordowy 2016 rok: W zawodach startuje 353 koni, a na listach zgłoszeniowych znajdują się nazwiska jeźdźców z 25 krajów z całego świata.

7. 3061 to łączna liczba koni, które przegalopowały przez morawski hipodrom podczas 81 konkursów rozegranych w ciągu piętnastu edycji zawodów.

8. Kobiety na podium: Kobiety zwyciężały w Pucharze Świata dwukrotnie, mężczyźni siedmiokrotnie. W klasyfikacji indywidualnej w Pucharze Narodów stosunek ten wynosi 2:3 na niekorzyść kobiet.

9. Pucharowi rekordziści: Krajem z największą liczbą wygranych w konkursach pucharowych są Niemcy. Na najwyższym podium w Pucharze Świata stawali sześć razy, w Pucharze Narodów trzy razy.

10. Triumfator: Absolutnym rekordzistą pod względem liczby zwycięstw jest Niemiec Michael Jung, który trzy razy z rzędu wygrywał konkurs Pucharu Świata (2009, 2010, 2011). Pierwsze miejsce zajął także w klasyfikacji indywidualnej Pucharu Narodów w 2014 roku.

11. La Biosthetique-SamFBW dosiadany przez Michaela Junga to jedyny koń, który dwukrotnie wygrał konkurs pucharowy (Finał Pucharu Świata, 2009, Puchar Narodów w klasyfikacji indywidualnej, 2014).

12. W strugach deszczu: Tylko raz w historii SHT nie udało się doprowadzić pucharowej rozgrywki do końca. W 2013 roku ulewne deszcze zmusiły organizatorów do przerwania Pucharu Narodów.

13. Rodzinne sprawy: Dla sióstr Lindy i Sary Algotsson ze Szwecji start w strzegomskich zawodach dwukrotnie zakończył się sukcesem. Linda triumfowała w pierwszej edycji Pucharu Świata (2003), Sara wygrała trzygwiazdkowy konkurs CCI w 2013, a jej mąż, Frank Ostholt z Niemiec zajął pierwsze miejsce w konkursie Pucharu Świata w 2007 roku.

Strzegom Horse Trials to międzynarodowe zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW) – największa impreza jeździecka w tej części Europy i najbardziej prestiżowa w Polsce. Zawody zostaną rozegrane w terminie 28 czerwca – 1 lipca na Hipodromie w Morawie koło Strzegomia. Co roku startują tu największe gwiazdy światowego WKKW – mistrzowie olimpijscy, mistrzowie świata i Europy. Podczas tej niebywałej gali jeździeckiej rozegranych zostanie sześć konkursów międzynarodowych, w tym konkurs Pucharu Narodów.

Poprzedni artykułPiotr Florczak najlepszy w województwie
Następny artykułBogactwo wzorów i rozwiązań. Franc Gardiner otwiera sklep w Świdnicy [FOTO]