Strona główna 0_Slider Długie życie się opłaca? ZUS daje premię dla stulatków

Długie życie się opłaca? ZUS daje premię dla stulatków

0

129 osób na Dolnym Śląsku ma więcej niż sto lat. Najstarszy mieszkaniec naszego regionu skończył właśnie 111 lat. Zdmuchnięciem stu świeczek na swoim torcie może się pochwalić sześciu świdniczan. – Każda osoba, która obchodzi swoje setne urodziny może liczyć nie tylko na bukiet kwiatów i list z życzeniami, ale także na przyznanie honorowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3 731,13 zł – mówi Iwona Kowalska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

14 kwietnia Stanisław Kowalski ze Świdnicy skończył 108 lat

–  Raz przyznaną kwotę – stulatkowie dostają, co miesiąc do końca swojego życia. Senior nie musi składać żadnych wniosków do ZUS jest to, bowiem specjalne tzw. honorowe świadczenie, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści „z urzędu”, automatycznie z chwilą ukończenia 100 lat – wyjaśnia rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. – To dobra wiadomość szczególnie dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie pracowały więc nie dostają emerytury – dodaje Kowalska.

Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

Świadczenie honorowe otrzymuje obecnie z ZUS 1 953 osób w całej Polsce. Pomimo tego, że od ubiegłego roku liczba stulatków, którzy dostają dodatkowe pieniądze z ZUS zmniejszyła się o 197 osób, tylko w 2013 roku ZUS przeznaczył na nie 76,5 mln zł. W 2035 roku będzie musiał wydać aż 626,5 mln zł.

/ZUS, opr. mn/

Poprzedni artykułŻywa lekcja historii i demokracji. Uczniowie odwiedzili Warszawę
Następny artykułTrzecia lokata podczas towarzyskiego turnieju