Strona główna 0_Slider Świdniccy niepełnosprawni organizują pikietę poparcia

Świdniccy niepełnosprawni organizują pikietę poparcia

121

– Jesteśmy całym sercem z niepełnosprawnymi i ich rodzinami, które od ponad miesiąca protestują w Sejmie – mówi Ewa Kowalska, prezes świdnickiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świdnicy. W najbliższy piątek, 25 maja o godzinie 11.00 na Rynku przed świdnickim teatrem na pikiecie poparcia spotkają się podopieczni PSONI, rodzice niepełnosprawnych, pracownicy ośrodka rehabilitacyjnego, wolontariusze i sympatycy stowarzyszenia.

Protest w Sejmie trwa już 35 dni, a od tygodnia ani posłowie, ani rząd Prawa i Sprawiedliwości nie rozmawia z koczującymi na korytarzach niepełnosprawnymi i ich rodzicami, przekonując, że postulaty zostały spełnione. Protestujący oczekiwali zrównania renty dla osób niepełnosprawnych z rentą socjalną (do 1029,89 zł) oraz przyznania dodatku rehabilitacyjnego w gotówce. Pierwszy postulat został spełniony, zamiast drugiego przygotowano ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń zdrowotnych, usług farmaceutycznych i rehabilitacji, co ma dać oszczędność dla budżetów osób niepełnosprawnych ok. 520 złotych miesięcznie. Na takie rozwiązanie nie godzą się niepełnosprawni ich opiekunowie, przekonując, że ten zapis ma charakter iluzoryczny i w żaden sposób nie zaspokoi podstawowych potrzeb życiowych. Oczekują dodatku finansowego, proponując przy tym dochodzenie do ostatecznej kwoty 500 złotych przez kolejne 3 lat. Rząd nie podejmuje rozmów.

25 maja w Sejmie rozpocznie się Parlamentarne Zgromadzenie NATO. Na przyjazd gości przygotowują się także protestujący, rozwieszając plakaty i banery także w języku angielskim, by przekaz dotarł do zagranicznych gości.

Manifestacje poparcia organizowane są w całej Polsce. Dołącza również Świdnica. – W związku z trwającym od 18.04.2018r. proteście osób z niepełnosprawnością i ich rodzin w Sejmie RP, Zarząd Koła PSONI w Świdnicy od początku trwania protestu solidaryzuje się z nimi i konsekwentnie wyraża oficjalne poparcie dla działań i postulatów zmierzających do poszanowania godności osób niepełnosprawnych i prawa do niezależnego życia – podkreślają organizatorzy.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułDla kogo Świdnicki Gryf? Można zgłaszać najlepszych
Następny artykułUczcili pamięć Grzegorza Solarza i wygrali dla swojego byłego trenera! [VIDEO]